Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-20: Световните лидери единни срещу кризата, предимно с обещания

4 коментара
Г-20: Световните лидери единни срещу кризата, предимно с обещания
Световните лидери демонстрираха единство срещу финансовата криза на извънредна среща във Вашингтон, но предложиха предимно обещания за бъдещо сътрудничество, което да предпази света от икономически срив.

На форума, проведен този уикенд, ръководителите на 20-те най-развити индустриални държави и на нововъзникващите икономики поискаха "широк политически отговор", като подчертаха ролята на фискалната политика, в това число данъчните облекчения, за съживяване на икономическия растеж, предаде ББС.

Казано бе още, че напредък по изпълнение на решенията се очаква да има преди втората среща на Г-20 през април.

Независимо от приказките за действие и промяна, според анализатори изходът от срещата е разочароващ.

Срещата събра водещи индустриални сили като САЩ, Япония и Германия и нововъзникващи икономики като Китай, Индия, Аржентина, Бразилия и др., представляващи заедно 85% от световната икономика.

Световните лидери одобриха план за затягане на надзора върху основните банки в света, установяване на лимити върху възнагражденията на топ-банкерите, както и да се опитат да постигнат пробив в преговорите за световната търговия. Посочените мерки са част от "пътната карта" за възстановяване на финансовата система, ударена от кредитната криза.

Г-20 се ангажират да предприемат всички необходими допълнителни действия, което означава още средства от централните банки, за да продължат търговските нормално да отпускат кредити.

Г-20 обаче смята, че задълженията на МВФ трябва да бъдат разширени, за да може фондът да получи по-големи правомощия за надзор на икономическите операции на страните.

Според лидерите от Г-20 причина за тежката финансова криза е неуспехът на инвеститорите да оценят правилно рисковете, които поемат. Част от проблема се крие във факта, че глобалната икономика се развива толкова добре за такъв дълъг период, че инвеститорите са погълнати от измамно усещане за сигурност.

Американският президент Джордж Буш заяви, че е постигнато съгласие за реформиране на световните икономически структури, но отхвърли протекционизъм.

Британският премиер Гордън Браун каза, че срещата е постигнала важни изводи за търговията, финансовата стабилност и икономическата експанзия, а канцлерът на Германия Ангела Меркел изрази изключителното си задоволство от изхода на разговорите.

В неделя Китай обяви, че срещата ще помогне за реформирането на международните финансови институции.

Според анализаторите обаче срещата е изобилствала от обещания за сметка на действията.

Саймън Джонсън, икономист от Масачузетския технологичен институт и бивш главен икономист на МВФ, заяви пред "Ню Йорк таймс", че всичко, договорено на срещата, е можело да се постигне и без провеждането ѝ.

"Кое е новото, освен, че това е Г-20, а не Г-7?", запита той.

Според други експерти пазарите ще останат уязвими и след тази среща, тъй като тя е завършила без ясно обещание за координирано намаление на данъците и лихвените проценти.

Основните договорености от разговорите във Вашингтон предвиждат:

- реформиране на международните финансови институции като Световната банка и МВФ;

- до края на 2008 г. да се стигне до успешно споразумение на преговорите за глобалната търговия;

- по-голяма прозрачност на финансовите пазари, фирмите да гарантират пълно и акуратно разкриване на финансовото си състояние;

- да се гарантира, че банките и финансовите институции се предпазват от прекомерни рискове;

- искане до финансовите министри да подготвят списък на финансовите институции, чийто крах ще застраши световната икономическа система;

- страните да засилят финансовата си регулация;

- да се направи нов прочит на правилата във връзка с пазарните манипулации и измами.

"Оксфам интернешънъл" отбелязва, че много от най-бедните и уязвими държави не са участвали във форума, макар че очакванията са именно те да пострадат най-много от кризата.

Джордж Буш се съгласи, че би било трудно да се постигне съгласие по конкретни стъпки за съживяване на световната икономика, като се има предвид броят на страните-участнички във форума.

"След като веднъж се вземе решение да имаме Г-20, тогава основният въпрос е как толкова много държави от 6 различни континента, представящи различни нива на икономическо развитие, ще е възможно да вземат решение", коментира той.

Новоизбраният президент на САЩ Барак Обама посочи в изявление, че когато встъпи в длъжност през януари, е готов да работи с Г-20 по така очертаните предизвикателства.

"Избраният президент смята, че срещата на Г-20...е важна възможност за търсене на координиран отговор на световната финансова криза", се казва в изявлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. иванов
    #5

    Кои си, за да искаш налагане на цензура дебилчо. Седи с на клекалото и не мъркай.

  2. bg
    #4

    prepisvate ot BBC be?Eeebaaahh vi v naglite,murzelivi svinski murshi.Predi 20godini imashe pone nekolko BG shto gode kadurni jurnalisti.Sega vie mrusni gjaurski masonski svine sedite v ofisi i prepisvate ot merzavskite angliiski varvari.Golema otvrat ste.

  3. Г-20
    #2

    дето се надява да мине за българин западняк - защо Медиапул не му трие псувните?

  4. mz
    #1

    http://www.youtube.com/watch?v=k6Y_ncOVlDw

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.