Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газова треска

15 коментара

Противоречията между Русия и Туркменистан в газовата сфера позволиха на Брюксел да постигне невиждан прогрес в отношенията си с Ашхабад. На 22 април Европейският парламент одобри подписването на временно търговско споразумение между Брюксел и Туркмения – 11 години след началото на неговата подготовка.

Това стана само ден преди началото на организираната от туркменския лидер Гурбангули Бердимухамедов международна конференция на високо равнище "Надежден и стабилен транзит на енергоносители и неговата роля в осигуряването на устойчиво развитие и международно сътрудничество" и точно 2 седмици преди посещението на Бердимухамедов в Прага за срещата, посветена на "Източното партньорство" и газопровода "Набуко".

Министърът на външните работи на председателстващата ЕС Чехия Карел Шварценберг специално отиде до Страсбург, за да обясни на евродепутатите всички преимущества на такова решение. По думите му то ще даде легална юридическа база за методична работа с Ашхабад по изработването на дълговременна енергийна стратегия в Европа.

Вчера пък посланикът на Европейската комисия в Казахстан, Киргизстан и Таджикистан Норбер Жустен връчи на Бердимухамедов акредитивните си писма като посланик на Брюксел и в Ашхабад. Той отбеляза, че "това събитие отразява нарастващата значимост на отношенията между ЕС и Туркмения".

В същото време по информация на "Время новостей" Брюксел е успял да наложи на България да се откаже от подписването на обвързваща спогодба с Русия по проекта "Южен поток", придвижвания от Москва противовес на проекта "Набуко". Това трябваше да стане в рамките на откриващия се днес в София международен газов форум. Именно заради това преди няколко дни Владимир Путин отмени посещението си в българската столица и изпрати на срещата министъра на енергетиката Сергей Шматко. Министърът на външните работи на България Ивайло Калфин заяви, че страната му сега не е готова да подпише документа. По думите му, "разногласията могат да бъдат преодоляни в обозримо бъдеще". Източник близък до руското правителство съобщи за "Время новостей", че сега подписването на договора за "Южен поток" се очаква следващата седмица по време на посещението в Москва на българския премиер Сергей Станишев.

Впрочем, според източника не е изключено върху София отново да бъде оказано политическо въздействие, за да се предотврати напредък по "Южен поток" докато "Набуко" (за който България също е ключова транзитна страна) не получи съгласуван междудържавен договор. Брюксел разчита да подпише такъв договор след конференцията в Прага най-късно до края на юни.

Туркменският газ се явява последна надежда за осъществяване в обозримо бъдеще на проекта за заобикалящи Русия значителни по обем газови доставки. Политиката за диверсификация на износа, провъзгласена от Гурбангули Бердимухамедов, води да засилена активност на европейците. А изострянето на отношенията между Ашхабад и "Газпром" (както е известно, преди две седмици външното министерство на Туркмения обвини руския монополист, изкупуващ 90 % от експортните обеми газ на тази страна, че нарушава двустранния договор и създава аварийна ситуация) стана удобен повод за демонстративни насрещни крачки на туркменското ръководство към Европа. На 16 април в Ашхабад беше подписан меморандум за сътрудничество между Държавната агенция по вътлеводородните ресурси и германския концерн RWE – един от участниците в проекта "Набуко".

Впрочем, вчерашното изказване на президента на Туркмения на конференцията в Ашхабад свидетелства за това, че да се стигне до договореност за условията на сътрудничество ще бъде доста по-сложно. След като заяви своята привързаност към многовекторната политика в енергийната сфера, той премина към главната тема – ценообразуването.

"Въпросът за суверенното право на избор за маршрутите на енергийните доставки е свързан с формирането на техните цени. В този контекст единствено правилната схема за формиране цените на природния газ са преките договорености между продавача и купувача. При това е логично, че именно страната производител определя цената, основавайки се на себестойността на добива на газ, която силно се различава в зависимост от климатичните условия, дълбочината и способите на извличане и експлоатация на находищата", съобщи туркменският президент.

По думите му в рамките на своите конкретни договорености с партньора потребител Туркмения определя цена на природния газ, основавайки се на критерии като разходи за добив и тенденции в ценовата конюнктура на световните пазари. "Такъв подход изглежда справедлив", обобщи президентът.

От 1 януари тази година "Газпром" плаща на "Туркменгаз" около 315 долара за 1000 кубически метра, което съответства на средноевропейската цена, като се махнат разходите за транзит и маркетинг. Други купувачи, за които ще е необходимо да инвестират в строителство на транспортна инфраструктура с дължина 5-7 хиляди километра (от туркменската граница до потребителския пазар), едва ли ще могат да предложат аналогичен подход на ценообразуване.

Затова на заиграванията на Ашхабад с европейците Москва реагира достатъчно спокойно. "Газпром" въобще не реагира на туркменските обвинения и просто не купува газ, разбирайки, че в условията на финансова криза желаещи да финансират туркменската риторика  може и да не се намерят. Както заяви пред "Время новостей" високопоставен чиновник от Кремъл, "Газпром" има 57 меморандума с компании по цял свят, "нека първо RWE подпише договор и прокара нова газопроводна система и тогава ще говорим за конкуренция за туркменските ресурси".
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. V as in Victory
    #16

    полудяват вече от злоба. Така им се пада, щом оставят васалите си от Задунайската губерния на студено без газ.

  2. boby1945
    #15

    туркменбаши да "играе" с тях да си построи тръба и да "играе" с Брюксел!! 3300 км или 10-12 млрд. ЕВРО. До тогава да си го "сърба" сам!Па и сме в криза май!Па и на тюркменбаши можем да му спретнем "цветна" бременност, пардон революция и да му гледаме сеира, както го гледахме на неговият предшественник преди 3-4 години!Опции много!!! И алтернативи!!! най-паче!!!

  3. Buditel
    #14

    Mi na Nabucco bash berdimuammed mu trjabva, za da trugne: kolko mu e da pretsapa s trabata kaspijskija gjol i direktno u Turcia. Tam veche EU trebe da si svarshi rabotata, za da ne ni pravjat turkcetata zulumi. I ej ti na - turkmenski gaz u nas, a russians pikajat tozhe gaz!

  4. Хари
    #13

    Брюксел не е наложил на България да не подписва с Русия за "Южен поток" .Интереса на България е да не се подписва за ,,Южен поток""

  5. Урсуз
    #12

    В последния момент Путин го затапи на украинското еврейче СерГей. Ще има много сълзи за СерГейчо отсега нататък.

  6. D
    #10

    Преди 1.5 г. г-н Костов предупреди, че Южен поток не е стратегически проект за България. Той е политик с европейско мислене! Добре, че е Брюксел!Иначе ни е спукана работата с развилнелите се и побеснели червеноперки.

  7. Влад
    #9

    Тези псевдо-държавици из Азия изобщо не могат да насмогнат с количества, за да се получи рентабилен газопровод. Туркменистан има развита инфраструктура, но залежите му са смешни /колкото на Норвегия/, на Казахстан са още по-малки, а Азербайджан почти не разполага с газ. Въобще, в близкия изток, газ има само Катар, който обаче стърчи в Персийския залив, а по суша граничи с огромна пустиня.Който си прави сметки без Иран, не си прави никакви сметки. Кръчмарят е Иран - единствената страна в света с толкова газ колкото Русия, но и с армия колкото на Китай и Русия взети заедно /доста неприятен факт за империализма и неговата мафия/.

  8. Марко Тотев 2
    #8

    Сергейчо не е украинско еврейче,а половин русначе - ка Путин :)Мама е рускиня,изпратена в Украйна - 5-та колона.

  9. Off
    #7

    Говедо!Обикновено, Кирливо-червено.

  10. Алеко
    #6

    че Брюксел разполага с неограничени количества охлюви и марципан за експорт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.