Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите партии недоволни от разпределението на мандатите

69 коментара

Двете големи партии в 40-я парламент скочиха в понеделник срещу системата за разпределяне на депутатските мандати. Недоволни са се оказали и по-малките формации, разказаха от Централната избирателна комисия (ЦИК).

Представител на БСП официално внесе предложение за промяна на методиката за преизчисление на мандатите, а зам.председателят на социалистите Румен Овчаров допусна касиране на вота и повторни парламентарни избори. От ДСБ обаче предупредиха, че подобна промяна след изборите означава грубо погазване на закона.

Резултатите все още не са окончателни, тъй като ни предстои да обработим още 3 хиляди протокола от секционни избирателни комисии, а има много грешки, обясни за Mediapool зам.-председателят на ЦИК Александър Петров. Окончателните резултати ще са готови най-рано във вторник вечер. Дори един-два гласа са в състояние “да завъртят въртележката” и да променят мандатите в различните райони.

Упрекът – системата подменя вота на избирателите в големите градове

Това е тотална подмяна на вота на избирателите в София, гневно обясни за Mediapool Татяна Дончева, водач на БСП листата в Габрово. Тя е и трета в листата на левицата в 23-ти многомандатен район, но няма шанс да влезе от столицата, въпреки че според подадените бюлетини би трябвало левицата да има 1/3 от 13-те депутатски места в този район, тоест поне 4. Няма такава математическа формула, която да разменя местата на победители и победени, категорична е Дончева. Тя допълни, че иска да види формулите и изчисленията, за да се убеди, че вотът не е подменен.

Колегата ѝ Румен Овчаров, който по неокончателни данни ще бъде единствения представител на БСП от този район, обяви в понеделник, че след проверка на системата Д’Онт социалистите най-вероятно ще сезират Конституционния съд за разпределението на мандатите.

Червеният депутат допусна, че ако партиите не успеят да постигнат разбирателство по този въпрос и Конституционният съд отмени изборите, той няма да се възпротиви срещу повторно провеждане на избори. "Не съм против да правим и отново избори, макар че това ще е пълен абсурд," каза заместник-председателят на БСП.

Овчаров пресметна, че системата прави изключително неравностойни гласовете на избирателите от малките и големите градове и даде за пример, че депутатския мандат на БСП в 23-ти софийски район “струва” 62 000 гласа, а в Ямбол – 6000.

От НДСВ също протестираха, че движението ще има в Пловдив-град еднакъв брой депутати с ДСБ, при доста по-малко подадени гласове за партията на Иван Костов. Нелогично е да вземеш една трета от гласовете в избирателния район, а да получиш 25 процента от мандатите, както се получи в Пловдив с НДСВ и Коалиция за България, обясниха Цонко Киров и Владимир Дончев. Според тях разминаването е прекалено драстично и би трябвало прилагането на системата да бъде добре прецизирано, тъй като в нея има много условности.

Юристи: БСП няма правно основание да обжалва

Според юристи обаче, БСП няма правно основание да обжалва. От левицата пък припомниха, че по време на вота през 2001 г., точно заради системата на изчисления “стратега” Александър Лилов не успя да влезе в парламента от Добрич.

И при промяна системата за изчисление пак ще даде същия резултат, категоричен бе Александър Петров, който заедно с Михаил Константинов пресмята изборните резултати през последните години.

Членовете на комисията се оплакаха, че в момента ги заливат обаждания от всички политически сили. От БСП се сърдят, че в София имат 1 депутат в 23-ти район при 32% подкрепа, от ДСБ пък са недоволни, че имат 5 депутати там, явно без да си правили сметката да влизат по-задните в листите. Звънят и от кабинета на премиера, разказаха от изборната комисия. От там допълниха, че объркани граждани звънели и да си търсят наградите от изборната лотария, с която ЦИК няма нищо общо.

Математиката не е справедлива, но е точна, по тази система избрахме вече 4 парламента, обясни Петров като уточни, че политиците са променяли няколко пъти избирателния закон, но никой не е обърнал внимание на методиката и не е предлагал тя да бъде променена. Наредбата за изчисление на мандатите е публикувана отдавна в “Държавен вестник” и който е бил несъгласен, е можел да я оспори, обясни още Александър Петров.

Вярно е, че никой не очакваше в парламента да влязат толкова партии и това обърка сметките на всички, коментира зам.-председателят на ЦИК. За първи път се очаква Народното събрание да започне със 7 политически сили.

Според формулата, по която се изчисляват мандатите в един избирателен район, малките партии вземат гласове в големите райони с 10 и повече депутати (трите софийски, Бургас, Варна, Плевен, Пловдив-град, Пловдив-окръг, Стара Загора) и трудно вкарват народен представител в най-малките с 4-5 мандата (Видин, Габрово, Кюстендил, Ловеч, Перник, Разград, Силистра, Смолян, Търговище и Ямбол). Според експертите, причината за това е, че се търсят необходимите 10-20 (според броя на депутатите) най-високи “цени” в избирателни гласове на един представител, а при един и същи процент гласували в малък и голям район, броят на реално подадените гласове в големия е по-висок.

ДСБ против промяна на правилата в края на играта

В понеделник членът на Висшия съвет на БСП Илия Божинов внесе конкретно предложение в ЦИК за промяна на методиката, за да се отчита разпределението на силите по региони.

От този вариант пак ще има недоволни, но те ще са десет пъти по-малко, обясни Божинов с уточнението, че и при неговата методика пак има изкривявания. Очаквам ЦИК да си преразгледа решението за регионално разпределение на мандатите, като мисля, че шансовете са много големи, допълни Божинов с аргумента, че всички партии са недоволни от сегашното разпределение.

Неофициално от ЦИК коментираха, че единствено съгласието на всички влезли в парламента сили може да доведе до преразглеждане на методиката.

От Демократи за силна България обаче предупредиха публично, че подобна промяна, която ще доведе до нови размествания в изборните резултати и мандатите, ще означава грубо погазване на законовия ред.

Правилата за провеждане на изборите се определят преди деня на вота и промяната след изборите е катастрофа за законовия ред на страната, коментира зам.председателят на партията Веселин Методиев. По закон методиката се приема 55 дни по-рано от изборния ден."Това ще бъде безпрецедентен случай за последните 15 години," възмути се Методиев.

Екатерина Михайлова съобщи, че има информация за неофициални преговори между БСП и НДСВ за промяна на методиката.

Тя припомни, че при приемането на избирателния закон групата на ДСБ е предложила да не се залага отново схемата за преброяване от 2001 г. с мотива, че това ще повлияе на начина на изчисление на мандатите и представителството в големите градове като София и Варна, където населението се е увеличило съществено за изминалите четири години. НДСВ и БСП обаче не се вслушали в тези опасения тогава и са приели изчислението да става на базата на преброяването от 2001-ва. Михайлова напомни и че представителите на ДСБ в ЦИК са обявили преди изборите, че старият принцип на изчисляване на мандатите е несправедлив и може да ощети една или друга политическа сила. Въпреки това хората на НДСВ и БСП са приели безапелационно тези указания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

69 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. K
    #83

    Dobre, de, a koi e glasuval tazi sistema za prerazpredelyane na glasovete, nali deputatite? Zashto chak sega se seshtat?

  2. Невероятния
    #81

    А какви са означенията?

  3. Вероятния
    #80

    Pr [ Pn(ω) > z ] = 1- [ 1-exp(-z) ]Mx(tj) = A0sin(ω0tj + φ) + R(tj) j=1,2,…,N

  4. Глупости
    #79

    Защо ЦИК не правят консултации с партиите над 4%?Не може да ти прехвърлят по няколко сигурни мандата от една област в друга?Аз например гласувах за личности, а ми прехърлят гласовете другаде.ЦИК не трябва да си правят своеволия!!!

  5. trudko trudev ot trudovec
    #78

    i az tova pitam, a KOI GLASUVA TAZI SISTEMA? sigurno vinoven sam az ili pone Ivan Kostov. Eeeeh, pak napravih dvoina gre6ka i ne samo 4e izpusnah Australian Open and Roland Garros, no sega izpuskam i Wimbledon. e kak da ne go premesti6 v drugia kra4ol?

  6. trudko trudev ot trudovec
    #77

    ne se kosi mome, 4e nema da ti gila gat ta e..t!

  7. trudko trudev ot trudovec
    #76

    mejdu pro4im ima li koi da te e.e me mome? 6toto az ne sam kandidat.

  8. anonimen
    #75

    Pravilno, ne e spravedlivo!!!!

  9. protiv novi izbori
    #74

    I az kato vas se pitam zashto nikoi ot polititsite ne e oburnal vnimanie na formulata? Obache sled kato izborite sa provedeni i pri uslovie che niama dokazani izmami i narushenia (v sluchaia niama) ne mozhe da se praviat novi izbori samo zashtoto na polititsite ne im iznasia. Tova che v parlamenta sa vlezli mnogo partii i che nikoia niama n=mnozinstvotot neobhodimo za da sustavi pravitelstvo ne e osnovatelna prichina za novi izbori.Zashtoto:1. Novi izbori struvat skupo.2. Biha zabavili reformite

  10. Емигрант 1.
    #73

    Г-н Петров, ЦИК ли избра и изпрати в чужбина хора от МВнР/НДСВ да прецеждат гласоподавателите за "редовни" документи. От кога прерогативите на ЦИК бяха поети от МВнР и по кой закон?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.