Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданският контрол се осъществява от президента и изпълнителната власт

29 коментара
Гражданският контрол се осъществява от президента и изпълнителната власт

Гражданският контрол върху армията се осъществява от президента и изпълнителната власт. До това "прозрение" стигна военният министър Николай Цонев в петък, разяснявайки новия проектозакон за отбраната

Министърът от квотата на НДСВ, който демонстрира преди дни явно непознаване на проекта, изготвен от собствения му екип, разясни, че на първо място, гражданският контрол се осъществява от президента, тъй като той е избран от народа, а на второ място от изпълнителната власт. Това той каза в петък по време на посещението си в Пловдив, в отговор на репортерски въпроси какви са гаранциите за деполитизация на армията след приемането на новия закон за отбраната, който интегрира Генералния щаб под шапката на МО.

В изявлението за гражданския контрол върху дейността на въоръжените сили министърът не спомена граждански и неправителствени организации, не стана дума и за парламентарния контрол.

Ден по-рано президентът Георги Първанов разкритикува новия проектозакон, тъй като с него се орязват правомощията му на върховен главнокомандващ, а "ГЩ се принизява до един апендикс". Цонев обясни обаче, че няма опасност за президентската власт над армията, тъй като тя е залегнала в конституцията.

Според новия проект началникът на ГЩ се назначава както досега – с указ на президента след предложение на правителството. Но той вече няма да е подчинен и на държавния глава, както е в момента, а само на министъра на отбраната. Предвижда се президентът да може да изисква от началника на отбраната необходимата информация за осъществяване на функциите си като върховен главнокомандващ, но не e записано, че той е е длъжен да я предостави. Наред с това се орязват и голяма част от правомощията на ГЩ, който се трансформира в щаб по отбраната.

Като каза, че не е съгласен с много от постановките в закона, макар да приветства неговия "дух и насока", Първанов заплаши да наложи вето, ако бъде приет настоящия проект.

По конституция президентът назначава и освобождава висшия команден състав на въоръжените сили, удостоява с висши военни звания по предложение на Министерския съвет, и оглавява Консултативния съвет за национална сигурност. Президентът обявява мобилизация и обявява положение на война. В проектозакона за отбраната тези текстове не се засягат.

Николай Цонев посочи, че документът ще бъде предложен за обществено обсъждане, след което в края на септември или в началото на октомври ще бъде внесен за обсъждане в Народното събрание. Той добави, че целта е чрез него да бъдат въведени европейските критерии за ръководството и развитието на армията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 65
    #30

    А гражданите ДГД.

  2. БГ
    #29

    оле оле оле.съгласен съм че трябва да има граждански контрол в мин.на Отбраната но какво разбира едно гражданско лице от армия...а от война ...от дислоцииране на войски?Този закон е недомислен.тежко ни и горко.В почти всички страни от ЕС та дори и Турция/която не е член/армията е издигната в култ,а нашите политици я унищожиха за 18 години.Целта е ясна-Слаба държава.

  3. гЛАСУВАЩ
    #28

    Политиката явно е проста работа, след като управниците ни масово са имали кола с регистрация РК.

  4. отговорящ
    #27

    Министъре, Отиди на 2000 км по на запад и ще разбереш правилата на ЕС, защото за вас тук още е Русия.За малоумните комунисти огвора е Народно събрание, граждански и неправителствени организации!!!

  5. Lyroy
    #26

    Какъв ти граждански контрол,от президент на мутро-олигарсите..?

  6. wapros
    #25

    kade da nameria proekta za da go pregledam?

  7. na stranizata na MO
    #24

    za zakon

  8. Старецът
    #23

    Няма нищо чудно, че този министър така разбира понятието граждански контрол. За него преди 1989 година контролът се е осъществявал от ... :-))) любимата му комунистическа партия. Днес ... естествено е да си мисли, че от лидерите и.

  9. справка
    #22

    Ненужно е да се споменава за такъв вид "граждански" констрол. Под граждански контрол се разбира контрол на работата на институциите чез Допълнителен контрол който идва Отвън спрямо институциите. За предпочитане - от граждански организации които постоянно се обновяват и не са контролирани от... контролираните институции.Аман от коминтерньовци.Министърът на отбраната Николай Цонев:Гражданският контрол се осъществява от президента и изпълнителната власт

  10. aman
    #21

    Гражданският контрол не се отнася до дислоциране на войски по време на война, а как се взимат например решения за развитие на армията или как се харчат средства - прозрачно, достъп до информация и др. В САЩ има неправителствени организации, които се борят армията да не си гори химическите оръжия в инсинератори например. Такив тип организации имат реален интерес (собственото си здраве) да могат да участват при взимане на решения засягащи армията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.