Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Ще подам оставка след като завършим реформата

Сърцевината на предложенията му била запазена в новия проект; "Минаваме на второ ниво на играта, важното е, че сме в нея"

12 коментара
Христо Иванов: Ще подам оставка след като завършим реформата

Правосъдният министър Христо Иванов обяви, че би си подал оставката само след като доведе докрай съдебната реформа, чиято цел е смяна на статуквото и изчистване на "гнилите ябълки". "Има един начин да получим моята оставка и това е да завършим реформата. Така че, давайте по-бързо да я работим", коментира той в петък пред БНТ по повод искания за оставката му от контрапротестиращи.

Министърът определи като "изключително добър междинен резултат" новия конституционен проект, постигнат след компромис между Реформаторския блок (РБ) и ДПС, в който се запазват някои от неговите предложения, но други се отписват.

"Минаваме на второ ниво на играта, важното е, че сме в нея”, коментира той. "Основните промени в конструкцията, които предлагаме, бяха запазени, защото това беше сърцевината на проекта”, уточни Христо Иванов и допълни: "Той ни позволява да стигнем до първото четене и след това можем отново да дебатираме за останалите две точки”.

Постигнахме много високо ниво на сигурност, че тези промени ще минат, тъй като подписалите този проект много трудно ще се отметнат", заяви той.

Съпредседателят на РБ Радан Кънев, който до последно защитаваше първоначалния правителствен проект, от който ГЕРБ и Патриотичният фронт (ПФ) се отказаха и така РБ остана сам срещу ДПС, окачестви постигнатия компромис като "добро начало". По повод критиките от привържениците на радикална съдебна реформа, че РБ е направил компромис, Кънев коментира: "Ние сме тук, за да търпим щети. Но съдебната реформа е нещо изумително важно". Според него обаче голямото постижение е компромисът между РБ и ДПС, и фактът, че е постигнато най-важното - "пълна реформа на ВСС, пълна промяна на управлението на българската съдебна власт."

Промените, съгласувани преди ден от ГЕРБ, ДПС, РБ, ПФ, АБВ и БДЦ, предвиждат разделянето на ВСС на две колегии – съдийска и прокурорска, като всяка от тях ще кадрува самостоятелно; възможността Висшият адвокатски съвет да сезира КС, както и засилване на ролята на съдебния инспекторат. ДПС се съгласиха да не ревизират заложените в проекта на Христо Иванов квоти за избор на членове във ВСС. От неговия вариант отпадат тайното гласуване на ВСС по кадрови решения, скъсеният мандат на ВСС, въвеждането на минимална отчетност за държавното обвинение, разделянето на две камари и на инспектората.

Според правосъдния министър "сърцевината на предложенията", внесени през май от ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, е запазена. Осигуреното гласуване на първо четене означава, че ще може да има по-спокойна и задълбочена дискусия с политическите сили по отпадналите идеи, смята Христо Иванов. Той изрази надежда, че тогава в дебата ще се включат и от БСП, които се обявиха против правенето на промени "за един ден".

По повод приетото искане на ДПС за допитване до КС между двете четения на конституцията, Иванов заяви, че "всеки може да сезира Конституционния съд и това можеше да стане изненадващо". "Сега като имаме съгласие, това ще стане много по-прозрачно и няма да се получи някаква "засада". Това е допълнителна гаранция, че няма да има допълнителни интриги", посочи правосъдният министър.

Той припомни, че от април насам е проведен сериозен експертен дебат по промените, но е липсвал лидерският дебат, който се случи тази седмица.

"Стигнахме до важния резултат. Ясният лидерски ангажимент на премиера беше огромен положителен фактор. Също така и ангажираността на Радан Кънев, на президента, както и на международните сили. Тези сценични ефекти с ваденето и сравняването или заместването на текстове не бива да замъгляват обществото. Хората да не остават с нагласата за някакви съглашателства. Премахването на главата на рибата ще се случи, както си беше решено от самото начало", каза Христо Иванов.

По думите му сегашният "безпрецедентен пакет " от конституционни промени "са една архитектура, с която ще подменим закона за съдебната власт".

Министърът поясни, че двете колегии, на които се разделя ВСС – на прокурорите и на съдиите, няма да се капсулират, както твърдят от БСП, защото се запазва "парламентарният компонент" - избора на 6 прокурори и 5 съдии във ВСС от парламента.

"Няма да има политическо влияние върху магистратите, тъй като няма да има надмощие на политическата квота в съдийската гилдия. Не така стоят нещата в прокурорската квота - равният избор на членове от прокуратурата и парламента в тази колегия ще подобри демократичната отчетност на работата на прокуратурата", каза Иванов.

"Ние постигнахме много високо ниво на сигурност по ключовите моменти. Резултатът ме прави много доволен и съм много благодарен и на премиера, и на Радан Кънев. С тези подписи, които се очаква да се съберат днес под новите текстове, ние имаме гаранция, че този пакет може да мине”, допълни той.

Иванов обеща, че ще продължи "да рови земята” в името на дискусията и накрая се пошегува с исканата оставка: "Има един прост начин да се получи моята оставка и той е да се завърши реформата.

Правосъдният министър не се ангажира кога ще бъдат гласувани промените в конституцията и допълни, че сега ще се концентрира върху следващата стъпка - промените в Закона за съдебната власт.

Новият проект трябва да бъде внесен на 24 юли, след което започва да тече едномесечният срок, в който да мине през парламентарната комисия и гласуван на първо четене в пленарна зала. Ако събере мнозинство от 180 гласа, проектът може да бъде прокаран на следващите две четения по ускорена процедура и да е факт до края на септември, според първоначалните уверения на премиера Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #12

    Раздрънканата българска каруца криво ляво с турска помощ е на път да премине през червено-кафевия препъникамък заложен от руските агенти БСП/Атака.

  2. Ганьо Сомов
    #11

    Отново всички са победители... Загубилите са винаги другите, но никога не и ние! А колкото до начина на поредното поднасяне на информацията от тази медия; – По възможност да не ни манипулирате, докато ни информирате, каквито са стандартите в занаята, моля!

  3. Гармиш
    #10

    Еййй как бързо се намират хора да оправдаят поредния провал на РБ и на радан лично. Само симпатягата Лукарски липсва да ни успокои, че всичко е било трик....ха ха

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Най-важното е независимостта на българския съд!Съдиите да внимават КОЙ да пращат в ВСС! Дали тайно или явно ще гласуват, ако са свестни ще е правилното.А и аз се надявам Европа да не е достатъчно доволна и в доклада на есен, конкретно да даде предложения с почти задължителен характер:))

  5. Boriana Boneva
    #8

    едва ли ще се мери на кантар кое от първия проект е останало и кое не е, във втория. Но си мисля, че една реформа е оформена идея чрез логично следващите се действия. Когато едно или повече от тези действия, важни за нея отпадне, цялото е нарушено и това вече е нещо ново и различно от предишния замисъл. Все пак кой ще носи отговорността от сега насетне за следствията от тази ново-стара правосъдната реформа. Борисов или Местан?

  6. fantom
    #7

    ДО МЕДИПУЛ: Правите ли разлика между ЩЕ ПОДАДЕ ОСТАВКА, и БИ ПОДАЛ ОСТАВКА? Учили ли сте в училище какво е условно наклонение? Трябва ли да изчета цялата статия, за да разбера, че заглавието е неадекватно!?

  7. Десен бесен
    #6

    Всеки който твърди, че постигнатия компромис не е успех е "out оf space" и си жевее в свой собствен свят. Ако искате да има пълна реформа гласувайте за РБ! Не да казвате - оправяйте се с 23-ма депутати и да гласувате за ГЕРБ, защото Бойко е "егати пича", или за БСП, защото през соца сте ходили в Китен на море с карта за 50 лева!!!

  8. анита хегерланд
    #5

    Някой трябва да ни обясни как се играят игрите в НС и как се влиза /или слиза/ от едно ниво в друго.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    РАДАН:Промяната на правосъдието е промяна на система на корупция, навлязла толкова дълбоко, че светци и чисти политически сили няма. Ние сме 23-ма души, а 23-ма променят Конституция само в революционна обстановка с картечница. Така се постигат политически компромиси. При нас се приема като предателство..."

  10. Гармиш
    #3

    А аз знам и това не ме прави щастлив

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.