Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идеи за помощ на столичния бизнес: Без наеми и общински гаранции за заеми

Бюджетът на София ще бъде прекроен

4 коментара
Сн. БГНЕС

Намаляване или опрощаване на общински наеми за бизнеси, които страдат от антивирусните мерки, наложени в страната. Фонд, който да осигури гаранции за кредити на малки и средни столични компании. Подпомагане на културните институции, независимите артисти и културни организации. Подобряване на електронните услуги на общината и ускоряване на дигитализацията на местната власт.

Това са част от мерките, които различни политически групи в Столичния общински съвет предлагат за минимизиране на негативните последствия от въведените ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса в страната.

Предложения има от ГЕРБ, "Демократична България", БСП, независимия общинар Борис Бонев.

Кои от тях ще бъдат приети и кога към момента не е ясно.

Гаранционен фонд за кредити на бизнеса

Създаването на специален фонд, който да гарантира заеми на малки и средни предприятия, пострадали от антивирусните мерки, присъства в предложенията на почти всички "играчи" в общинския съвет.

От ГЕРБ обявиха преди десетина дни, че работят по създаването на инструмента, който според тях трябва да е с бюджет от 1 млн. лева. Първоначално управляващите заявиха, че идеята е да се гарантират 80% от заемите на малки и средни предприятия. В последствие делът на кредита, покриван от общинската гаранция, беше намален на 50 на сто. Обяснение за това решение към момента няма.

Очаква се ГЕРБ/СДС да представят пакета си от мерки за бизнеса в сряда, 1 април, обяви кметът Йорданка Фандъкова.

Според "Демократична България" към бюджета на този гаранционен фонд трябва да отидат средства, спестени от заплатите за участието на представители на общинския съвет в бордовете на общински структури. "Вместо по близо 4000 лв. месечно, членовете в управителните съвети на няколко общински структури да получават една минимална работна заплата", предлагат съветниците от обединението. Така бюджетът на фонда щял да се удвои до 2 млн. лева. А това ще даде възможност да се подпомагат и хора, работещи на свободна практика.

От БСП предлагат годишният процент на разходите по кредитите, отупскани с общинска гаранция, да е максимум 2-3 на сто. 

Борис Бонев от "Спаси София" пък предлага бюджетът на общинския гаранционен фонд за малките и средните предприятия, част от който ще е новият антикризисен инструмент, да се увеличи с 8 млн. лева и така да има по-голям ресурс за подпомагане на микро и малки бизнеси. Допълнителните средства трябва да дойдат от реорганизиране на бюджета на общината.

Без наеми и такса за тротоарно право

Освобождаване от такса "тротоарно право" на фирмите, които не са работили за времето на извънредното положение, както и премахване на общинските наеми за дружества, които са засегнати от наложените противоепидемични мерки, предлагат от ГЕРБ. Към момента няма данни колко фирми би засегнала тази мярка, както и с колко би намалила приходите в общинския бюджет.

Управляващите предлагат също да се удължи плащането за първото тримесечие на такса смет - от 30 април до 30 юни.

Нулевите наеми за общински имоти за бизнеси, пострадали от противоепидемичните мерки, присъстват и в предложенията на "Демокаратична България". От формацията обаче настояват и за намаляване на данъка върху отдаване под наем на апартаменти от 250 на 25 лева. Става въпрос основно за имотите, които се предлагат карткосрочно на туристи през платформи като Booking и Airbnb. "Защото докато хотелиерите ще получат държавна помощ, ние сме длъжни да защитим и този сектор, чиято дейност в момента е на практика блокирана", обясняват от "Демократична България".

Съветниците от БСП първоначално предлагаха наемите на имоти, отдавани от общинските търговски дружества, като обекти на пазарите, в метрото, подлезите, да бъдат намалени с 60 на сто. Сега настояват наемателите на общински обекти да бъдат освободени от плащане. Искат да има мораториум и върху наеми за общински жилища от хора, които са пуснати принудително в неплатен отпуск или са с прекратен трудов договор в резултат от наложените мерки за справяне с епидемията.

Мярката за временно отпадане на наемите за засегнати от мерките в извънредно положение бизнеси се подкрепя и от независимия общински съветник Борис Бонев. Той обаче настоява още за допълнителна отстъпка от 10% при плащане на местни данъци и такси до 30 април. Предлага и други данъци като този за колите да може да се покриват на вноски. Да се въведе възможност за "разсрочено безлихвено плащане на сметки към "Топлофикация". Да се разсрочат без лихва и задължения на бизнеса към общината, а пък местната власт да плати бързо задълженията си към фирмите по сключени вече договори.

В предложенията на всички политически сили е включено и разширяване на предлаганите от общината електронни услуги, за да се спести ходенето на граждани и представители на фирмите по гишетата. От ГЕРБ обявиха, че някои стъпки в тази посока вече са направени и не засягат основно услугите на направлението "Архитектура и градоустройство".

Затворените ресторанти да готвят за възрастни

Общината да осигури работа на част от затворените заради разпространението на коронавируса ресторанти като им поръча да готвят за самотни възрастни и други хора в риск, които имат нужда от помощ в момента, предлагат от "Демократична България".

"Така ще осигурим работа на хиляди хора, и то социално отговорна. А докато им осигуряваме топла храна, ще подпомогнем необходимата социална изолация на най-рисковите групи от нашето общество", смятат от формацията.

Общината вече доставя храна и лекарства на възрастни хора, които не могат да излязат от вкъщи или нямат близки, които да пазаруват вместо тях. До момента това се случваше основно с помощта на общински служители, но в процеса вече се включват и доброволци, тъй като работата расте.

От "Демократична България" предлагат и реорганизиране на работата на част от общинските фирми с цел пестене на разходи. За "Топлофикация-София" идеята е да купува втечнен газ, чиято цена в момента била ниска, за да намали разходите си и това да се отрази в поевтиняване на услугите ѝ. Работата на общинския транспорт пък трябва да се реорганизира, за да се намалят загубите от драстичния спад на пътници. В същото време от "Демократична България" и БСП предлагат, ако е възможно, общинските дружества да се възползват от държавната помощ за плащане на заплати във фирми, които имат поне 20% спад на приходите заради антивирусните мерки. 

Според БСП задълженията на общинските лечебни заведения към "Топлохифкация" трябва да бъдат разсрочени с поне 6 месеца. ДКЦ и медицинските центрове пък трябва да получат безлихвени кредити, за да плащат на наетите при тях медицински специалисти.

Борис Бонев пък иска бизнесът в София да се подпомогне и с безплатна реклама, осигурена от общината, а след отпадането на извънредните мерки и с организирането на временни базари по улици в града, на които търговците да се разполагат безплатно. Има идея и да се направи общинска карта за отстъпки на фермерски базари и магазини, предлагащи локални стоки, както и ресторанти, които използват предимно български продукти. Картата цели да стимулира консумацията на продукти от малки и локални производители, а стойността на мярката е 2 млн. лв.

Прекрояване на бюджета

Осъществяването дори на част от идеите за подпомагане на бизнеса в столицата ще изисква прекрояване на бюджета на общината. Заявка за актуализация даде и кметът Йорданка Фандъкова. Още повече, че приходите на местната власт също неминуемо ще намалеят.

Фандъкова обяви, че се прави преглед на гласуваната в началото на годината инвестиционна програма, за да се види как да се реорганизира тя. До момента конкретно предложение няма.

Според "Демократична България" трябва да отпаднат "маловажните проекти", а пари да се дават приоритетно за инвестиции, които биха осигурили най-голяма заетост при изпълнението си. От формацията настояват още да се продават ненужни общински активи за пълнене на бюджета.

БСП смята, че средствата от "по-маловажни проекти" трябва да се насочат към важни системи като здравеопазването, транспорта, чистотата. Предалагат и пари по европейски проекти с ниска степен на важност да се използват за "облекчаване на социално-икономическото положение".

Независимият общински съветник Бонев има предложение за орязване на проектите за "козметични ремонти" като продължаването на обновяването на пространствата около храма "Александър Невски" и други пространства в центъра. Предлага да се спре и ремонтът на Борисовата градина, който всъщност беше поставен на пауза след критики, както и на други паркове като Заимов и на този в "Дружба 1". Настоява и за спиране на търга за доставка на малки електробуси, които да водят пътниците от някои квартали до метростанциите. Тази инвестиция неколкократно беше атакувана от Бонев и организацията "Спаси София". Според него от спирането на подобни проекти могат да бъдат спестени близо 122 млн. лева. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Камен Илиев
    #4

    В този ред на мисли, Радан дари ли пари, все пак добра заплата взема в Брюксел, пък с голи думи няма как да се помогне на хората.

  2. Stixxx
    #3

    ДБ пак дават предложения колкото да участват в дискусиите

  3. join_alex
    #2

    Идеята за средствата спестени от заплатите за участието на представители на общинския съвет ми се струва реална. Дано да бъде приложима, дори и за тези, които са я предложили, че на думи винаги е по-лесно.

  4. mnogo grozen
    #1

    Идеята на ДБ затворените ресторанти да готвят за възрастни хора е много добра. Обаче дали се сетиха, че освен да предлагат идеи могат да предложат и помощ, например да дарят известна сума пари на тези ресторанти за продукти или за заплати на персонала. Само идеите са крайно недостатъчни.Всеки ден се надпреварват кой колко идеи ще измисли, но за помощ и дума не се казва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.