Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Индия призна Тибет за част от Китай

0 коментара

Индия и Китай осъществиха сериозен пробив във взаимоотношенията, последван от ключово споразумение за статута на Тибет, съобщи Би Би Си .

Индийският министър-председател Атал Бихари Ваджпаи подписа съвместна декларация с китайския му колега Вън Дзибао, с която признава Тибет или, както се посочва в текста, автономния район Тибет, за част от Китай. От своя страна Пекин се съгласи да започне търговия с Индия през границата със Сиким, който до този момент не бе признат от Китай.

Кореспондент на Би Би Си в Пекин съобщава, че на това се гледа като на признаване от страна на Пекин на претенциите на Делхи към района. Двете страни са подписали и редица други споразумения в понеделник, които една сега стават обществено достояние.

Съвместната декларация се оценява като действителен напредък по преодоляване на различията между двете държави, чийто граничен спор датира от 1962 г.

Днес е вторият ден от визитата на Ваджпаи в Китай - първата на индийски премиер там от 10 години насам.

Далай Лама

"Нашият настоящ курс на развитие на двустранното сътрудничество, същевременно преодолявайки различията, трансформира качеството на нашите взаимоотношения", заяви Ваджпаи след срещата си с бившия партиен и държавен ръководител Цзян Цзъмин. Срещата се е състояла по покана на Цзян Цзъмин, който остана на ключовия пост начело на Централния военен съвет.

Двете най-големи по население държави в света посочиха свои специални представители, които да договорят споразумение за границата на базата на цялостната политическа перспектива в двустранните отношения.

Това е стъпка на двете страни, която демонстрира желанието за уреждане на граничния проблем колкото е възможно по-скоро, каза Ваджпаи.

В съвместната декларация се казва още, че Индия няма да позволи "анти-китайски политически действия" на тибетски бежанци. В Индия те са десетки хиляди.

Индийският външен министър заяви, че споразумението няма да засегне статута на будисткия лидер Далай Лама, който ръководи тибетското правителство в изгнание в индийския град Дхарамсала.

Постигнатото споразумение изненада наблюдателите, тъй като граничният спор силно влоши отношенията между Индия и Китай. 15 кръга преговори от 1980-те до сега не успяха да решат конфликта.

В настоящата декларация, посочва кореспондентът на Би Би Си, индийското ръководство показва, че прави разлика между тибетския автономен район и целия Тибет.

Индийският външен министър посочи, че постигнатото сега е база за бъдещи действия. Той обаче добави, че не става дума за промяна в индийската позиция.

"Това, което сме казали за Тибет, е същото, което сме твърдели и в миналото и аз не мисля, че въпросът за това Далай Лама да напусне Индия или поставянето на такова искане е на дневен ред", каза той пред агенция Ройтерс.

Говорителят на китайското външно министерство Конг Хуан заяви, че спорът с Индия за Сиким тепърва ще се разрешава. Той не може да бъде решен за една нощ, каза той и добави, че се очаква това да стане постепенно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.