Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборният кодекс на БСП върви към провал, готвят ревизия на закона "Фидосова"

4 коментара
ДПС са на път да провалят усилията на Мая Манолова и БСП за нов Изборен кодекс. Сн. БГНЕС

Подготвеният 8 месеца нов Изборен кодекс е пред провал, предупреди официално председателят на временната изборна комисия Мая Манолова след скандалите, разгорели се на последните две заседания във вторник. Нейните съпартийци от БСП вече работят по "План Б"- спешни корекции в заклеймения от самите тях Изборен кодекс на Искра Фидосова. Както се очакваше, проектът на Мая Манолова дерайлира заради разногласията с коалиционния партньор ДПС по ключови разпоредби. Като алиби за евентуалния провал на кодекса "Манолова" обаче най-вероятно ще бъде изтъкнато очакваното вето на президента Росен Плевнелиев, с което окончателното приемане на закона ще се забави твърде много и няма да може да бъде ползван за евроизборите през май.

След две поредни заседания във вторник, проектът влиза в деловодството на Народното събрание (НС) без окончателно одобрени текстове по едни от най-важните въпроси – да има ли въобще преференция при който и да е вид избори, по каква методика да се разпределят мандатите и др.

Единодушие бе постигнато по един единствен текст - за увеличаване на многомандатните избирателни райони от 31 на 32, след като Варна се разделя на два района, по модела на София и Пловдив.

При гласуването на останалите, обяснявани като "основополагащи текстове", представителите на четирите парламентарни партии се блокираха взаимно, което означава, че съдбата на проекта ще се решава в пленарна зала.

Депутати от мнозинството коментираха пред Mediapool, че не е ясно дали кодексът ще може да бъде приет в разумни срокове, а не в "12 без 5", точно преди европейските избори. Някои допускат и вариант законът на Манолова да бъде "замразен" за неопределено време, тъй като дискусиите по него задълбочават все повече напрежението между БДП и ДПС.

Бурните спорове и конфликти, съпътствали предишните заседания на комисията, във вторник доведоха до скандал и временно прекъсване на обсъжданията, след като депутати от различни партии ядосано напускаха залата, а накрая това направи и самата председателка Мая Манолова.

Съзнавайки кризата с един от приоритетите си, за какъвто бе обявила Изборния кодекс, парламентарната група на Коалиция за България е решила по-рано във вторник, че е възможно да отстъпи по един от най-важните въпроси – преференцията. Социалистите били склонни да се съгласят с ГЕРБ за намаляване на прага на изборната преференция от 7%, както е в проекта "Манолова", на 5%. Идеята им, обаче е това да важи само за европейския вот, а не за национален.

"По-добре да има по-ниска преференция, отколкото тази, която предлагаме, защото иначе сме пред вариант изобщо да няма такава и избирателите с право да ни попитат вие какво правихте близо 1 година", коментира пред Mediapool депутат от левицата.

БСП обаче имат две опасения – ако подкрепят ГЕРБ за 5% праг на преференция, ДПС ще ги саботира за всички останали текстове, по които има разминаване между БСП и ГЕРБ. Такъв е например текстът за новата ЦИК.

Другият проблем на БСП е че, половината от партията не приема ниска преференция за изборите за Народно събрание, а само за Европейски парламент.

Затова социалистите ще настояват в пленарна зала за по-ниска преференция на евровота и никаква възможност избирателите да пренареждат партийните листи за депутати в българския парламент, каквото е желанието и на ДПС.

Спорът за т.нар мажоритарен елемент в пропорционалната листа бе един от най-ожесточените в комисията, която така и не стигна до какъвто и да е гласуван текст.

Освен обичайните кавги с ГЕРБ, конфликти във вторник имаше и между БСП и ДПС, включително по незначителни на пръв поглед поводи. Така например депутатите от двете партии не успяха да се разберат във вторник кое да разгледат първо – забележките на Венецианската комисия към проекта или другите негласувани текстове.

Заради изнервената обстановка всички се изпокараха - първо Манолова с депутати от ДПС, после избухна скандал между Манолова и Татяна Буруджиева.

Заради крайни изказвания един след друг от заседанието си тръгнаха обидени депутатите от ГЕРБ Данаил Кирилов и Десислава Атанасова.

Темповете, с които комисията заседава на второ четене, показват, че сроковете за Изборния кодекс няма да бъдат спазени, заяви Мая Манолова. Чакаме и вето на президента в частта на закона за ЦИК, дано успеем да направим така, че всичко това да действа на изборите, допълни тя.

Депутатът от ДПС Мустафа Карадайъ се обиди на Манолова, събра си нещата и докато тя не се съгласи с неговата позиция, той отказа да участва в заседанието.

Накрая председателят на комисията Мая Манолова обясни, че всякакви срокове за приемането на кодекса се изпускат и това може да доведе до провеждането на евровота по кодекса "Фидосова". След като и тя напусна ядосана заседанието, то прекъсна, но малко по-късно продължи, за да приключи с пълно фиаско.

"План Б" на социалистите предвижда, ако комисията не даде особен резултат, както те се изразяват, в следващите седмици да бъде преработен сегашният изборен закон, приет по времето на ГЕРБ.

Експерти вече са ангажирани експерти да готвят поправки в разпределението на партийните представители в районните и секционните комисии, научи Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #4

    т.н. червени да внимават много в изборния кодекс, защото сега нещата стават на светло и веднага лъсват мръсните им 70-годишни игрички с нацията !!!! Искрено се надявам догодина да има новини от червените само от прокуратура, съд и затвор !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. eks
    #3

    Бъркаш Любо,пълните идиоти са много повече в България и се чуствуват много организирани!

  3. Umoren
    #2

    До № 1 г-н ivancho ivanov: Понеже в България пълните идиоти са под 1%, спокойно можете да очаквате 50% за ГЕРБ и 49% за Реформаторите! Успех!!

  4. ivancho ivanov
    #1

    Гласоподавателят трябва да е пълен идиот за да не разбере, че между ДПС и БСП няма разлика! Това което наблюдаваме са игрички, между изкуствено различни групи създадени отдавна от БКП/БСП с помощта на ДС! Ако честният, неомърсен български гражданин го разбере, добре! Ако не, си остава за негова сметка! Има една подробност, която трябва да се повтаря! БСП е изцяло престъпна организация освен това служеща на външна държава, докато при ДПС ръководсвото са едно и също с БСП - обикновените гласопдаватели не са! Но се налага да се замислят на кого служат с гласа си в тъмната стаичка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.