Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Изсветляване" по ресторантьорски: 4.6 млрд. лв. оборот, 7 млн. лв. внесен ДДС

36 коментара
Шефът на асоциацията на заведенията Ричард Алибегов през септември обяви, че се готви анализ за ефектите от намалената ДДС ставка. Снимка: БГНЕС

Троен ръст на печалбите, солидна загуба за фиска и по-високи цени за крайните клиенти. Това се оказват трите най-съществени ефекта от свалянето на ставката на ДДС за ресторантьорите от 20% на 9%. Облекчението бе въведено от правителството на ГЕРБ през 2020 г. под лобистки натиск, с официален мотив пандемията от Covid-19 и с обещание за изсветляване на сектора.

Официалните данни на Националната агенция за приходите (НАП) за внесените данъци и осигуровки от бранша от 2019 г. до август 2023 г., получени след запитване на Mediapool, показват 10% по-малко събрани данъчно-осигурителни приходи през 2022 г. спрямо 2019 г.

След като през септември на дневен ред отново излезе въпросът за възстановяване на ставката за ресторантьорските и кетъринг услугите на 20%, браншът отново оказа отпор на властта и заяви, че се готви анализ с данни на НАП за ефектите от мярката. Той щял да покаже обективно доколко секторът е изсветлял. След като въпросният анализ не се появява вече месец и половина, Mediapool направи свой алтернативен анализ на базата на получена официална информация от данъчната агенция по темата.

Общо внесените данъци и осигуровки от сектор "Ресторантьорство" през 2022 г. са били 383.7 млн. лв. (75.5 млн. лв. корпоративен данък, 7.2 млн. лв. ДДС, 233 млн. лв. осигурителни вноски и 68 млн. лв. данък върху доходите), което е с 41.9 млн. лв. или 10% по-малко от предковидната 2019 г. Тогава ресторантьорският бизнес е внесъл 425.6 млн. лв. (25.5 млн. лв. корпоративен данък, 151.2 млн. лв. ДДС, 195.7 млн. лв. осигурителни вноски и 53.2 млн. лв. данък върху доходите).

В същото време внесеният от заведенията през първата година на пандемията (2020 г.) корпоративен данък, е почти на нивото на 2019 г., независимо че оборотите им спадат заради въведения локдаун. През 2021 г. се удвоява размерът на дължимия и внесен корпоративен данък, докато през 2022 г. той се утроява. Това значи и троен ръст на декларираните от сектора печалби.

Източник: Национална агенция за приходите

През 2020 г. спрямо 2019 г. данъчната основа за ДДС спада (с над 600 млн. лв.), но този спад се възстановява през 2021 г. и през 2022 г. вече данъчната основа е 1.5 пъти по-висока от тази от 2019 г., тоест вече достига 4.66 млрд. лв. Внесеният ДДС обаче се срива, като свалянето на ставката от 20% на 9% изобщо не може да обясни драматичния спад.

При облагаем оборот 3.07 млрд. лв. през 2019 г. ресторантьорите са внесли 151 млн. лв. ДДС. През 2020 г., когато се случва намаляването на ставката и се въвежда локдаун в страната, данъкът пада на 70 млн. лв. През 2022 г. обаче при облагаем оборот от 4.66 млн. лв. внесеният ДДС вече е само 7.2 млн. лв. През 2023 г. до август има известно възстановяване на събираемостта, но при оборот 3.69 млрд. лв., постъпилият ДДС е едва 33 млн. лв.

По отношение на внесените осигуровки и данък върху доходите има ръст, но той не е драматичен.

През 2022 г. са платени осигурителни вноски за 233 млн. лв., което е с 37 млн. лв. повече или едва 19% повече в сравнение с 2019 г., когато минималният осигурителен праг, заплатите и инфлацията бяха значително по-ниски. Внесеният данък върху доходите в сектора за същия период е нараснал от 53 млн. лв. на 68 млн. лв., което е увеличение с 27.8% на фона на 30.2% обща инфлация за периода.

При това крайните цени за потребителите на услугите на ресторантьорите не са паднали. Представителите на бранша от самото начало честно заявиха, че свалянето на ДДС ставката е с цел да подкрепи техния бизнес, а не потребителите, които в крайна сметка плащат данъка. Тоест, обещания за по-ниски цени никога не е имало. Неслучайно от данните на НСИ се вижда, че инфлацията в сектор "Ресторанти и хотели" само през 2022 г. е 21%. През 2021 г. тя е била 6.7%, а през 2020 г. - 3.1%.

Извън числата, от НАП коментираха пред Mediapool, че "ресторантьорският бранш продължава да бъде рисков по отношение на укриване на приходи". През последния туристически сезон е запазена тенденцията в много от проверените обекти да се установяват данни за осигуряване на служители по трудови правоотношения на непълен работен ден и основно върху минималния осигурителен праг. Значителен брой от постъпилите сигнали от външни за администрацията източници са за обекти тип заведения (ресторанти, заведения за хранене, кафе-бар, пицарии и др.), казаха още от данъчната агенция.

За периода юли-август 2023 г. НАП е направила анализ на декларираните данни за ДДС от фирми, предоставящи ресторантьорски и кетъринг услуги в морските курорти, които са били проверени от фискалните инспектори това лято. Селектирани са 545 дружества, отчели продажби през този период със ставка на ДДС 9% и относителен дял на тези продажби повече от 50% от общия размер на продажбите за периода.

Общият размер на данъчната основа на продажбите на тези дружества надхвърля 162.3 млн. лв., от тях данъчна основа на продажбите с 9% ДДС в размер на над 126.9 млн. лв. и общ резултат за периода – ДДС за внасяне в размер на близо 2.5 млн. лв., което е 1.5% от общия оборот. Над 60% (325 лица) са декларирали резултат за периода под средноотчетения, като 262 лица са декларирали вноски за ДДС от 0.01 % до 1.5% - над 325 хил. лв. деклариран ДДС за внасяне при обща данъчна основа на продажбите почти 66.8 млн. лв.

"При анализа на поведението на част от проверените лица се отчита увеличаване на относителния дял на реализираните доставки с 9% ставка на ДДС, в сравнение със същия период на миналата година и същевременно намаляване на данъчната основа на доставките с 20% ДДС. Наблюдава се тенденция за увеличаване на относителния дял на ползвания данъчен кредит през 2022 г., спрямо текущата 2023 г., което би могло да се дължи и на стремежа на част от лицата да намалят вноските си за ДДС, като ползват 20% ставка на ДДС при отразяване на покупките, след което при продажбите се начислява 9% ДДС", обясниха от НАП.

Въпреки справките и анализите на данъчната агенция политиците са готови да удължат данъчния бонус за ресторантьорския бранш. Финансовият министър Асен Василев разчита въпросът да се реши от парламента. Той ще защитава ставка от 9%, ако се приемат няколко негови идеи, за които той твърди, че ще изсветлят сектора. Ако те бъдат отхвърлени от депутатите, Василев щял да защитава стандартната ставка от 20%.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #36

    Г-жо Соколова, бихте ли се потрудили да ниинформирате за размера на ДДС в ресторантите в другите страни на ЕС? И да се позаинтересувате как в другите страни има осветляване на този бизнес, а у нас упорите това не можело да се случи, било трудно? (или НАПаджиите и те деца хранят?). Защото в другите срани ДДСто е по-ниско от местното (между 4 и 7%). Толкова скъпи касови апарати имаме, принудиха ни и СИМ карти да им сложим за да изпращаме информацията в НАП в реално време, и ресторантьорите пак лъжели? Е как става това? В каква държава живеем?

  2. Entdecken
    #35

    Ресторантьорската мутра на снимката очевидно родственик на Ваня Григорова вече си е измил донякъде косата така че по непретенциозните към хигиената в ресторантите и с по здрави стомаси могат да се пробват на вече достатъчно тлъстите цени там въпреки ниското ДДС подарено им от Борисов ...

  3. Kruger
    #34
    Отговор на коментар #26

    Напълно възможно е. Последният официален консолидиран отчет на веригата Хепи, който намирам е от 2016 г. със 113 млн. приходи. 6 г. по-късно със сигурност са в пъти повече. Неофициални данни виждам за 385 млн. Тъй че 440 млн. за Хепи и Виктория са си съвсем реални, както и 40 млн. ДДС платени от тях.

  4. sloth
    #33
    Отговор на коментар #27

    Съгласен че сумата от 7.2 милиона ДДС за цялата 2022ра година звучи нереалистично. При 9% ДДС, значи в тия заведения са платени сметки за само 80 милиона лева, което е направо смешно. В приложената таблица пише слеедното: "В данните са включени задължени лица със следните кодове за основна икономическа дейност, съгласно КИД-2008". Не е известно каква част от рестораньорския сектор не вписан, примерно защото дейността не е декларирана като основна. Въпреки това разликите по години са доста показателни.

  5. Козин Човков
    #32

    Махнете този руски циганин от снимката! Не ви ли е гнус, като го гледате?

  6. Коментарът е изтрит в 07:58 на 10 ноември 2023 от автора.
    #31
  7. sloth
    #30

    За мошеничествата на т. нар. рестораньори се полага НАП да им прави ревизия два пъти годишно. Отделно е безумие да не плащат пълен размер ДДС. Колкото до оплакванията че цените в заведенията били високи, решението е сравнително просто - не сядайте на места които ви се виждат скъпи. Все пак не става дума за хляб, сирене и животоспасяващи лекарства.

  8. Отбелязвам
    #29

    Тези протести на ресторантьорите ми напомнят за протестите на АБПФК, когато през 1991 им махнахме привилегиите и безплатните лекарства.

  9. Георги Съдиев
    #28

    Вижте физиономията на тоз индивид и без сметало и калем разбираш, че историята е БАНДИТСКА!!

  10. Стефан Диков
    #27
    Отговор на коментар #26

    Значи според теб при 5 милиарда оборот и 20% ДДС на половината и 9% на останалата е нормално да твърдиш,че 7 милиона е внесеното ДДС от целия бранш? Тази математика как ти се струва? Че всички лумпени тук са много екзалтирани вече кви лъжци сме били! Само аз внасям 200к ддс бе пич с 4 кирливи ресторантчета. Хепи и Виктория са само на бяло и имат над 100 милиона оборот, ти смятай колко внасят само те. Може да не са 40млн, но са повече от 7, бъди сигурен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.