Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Книгата "Пътеводител за османска България" насърчава чрез миналото бъдещето поколение

3 коментара
Книгата "Пътеводител за османска България" насърчава чрез миналото бъдещето поколение

Книгата "Пътеводител за османска България" насърчава чрез миналото бъдещето поколение. Изданието беше представено в понеделник вечерта в пресклуба на БТА.

"Това, за което книгата говори - архитектура и културно богатство, принадлежи на България. На каквато и вяра да служи един паметник, той остава на българската култура", заяви
посланикът на Турция у нас Исмаил Арамаз.


Той отбеляза, че изданието е насочено към българската публика и изрази надежда то да бъде разглеждано със същия конструктивен поглед, с който е написано.

Пътеводителят проследява материалното османско наследство в страната и какво се е случвало с него през годините. Макар фокусът да е върху историческото наследство, той е предназначен за бъдещото поколение - да вдъхновява и насърчава по-доброто развитие на българската идентичност, да окуражи разбирателствотомежду народните на България и Турция, отбелязват авторите Димана Трънкова, Антони Георгиев и проф. Христо Матанов.

Богато илюстрираното издание на Vagabond запълва празнина, за която едва ли някой подозира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Нали си давате сметка, че това изследване е поръчано и платено от хора които искат да прочетат "османска България" в заглавието. Неуместно, изключително неуместно. Но "за пари всичко правим" ...

  2. Анонимен
    #2

    гудю Вярно е колега, че т.н. наши възрожденски къщи, не са тукашно изобретение, а майсторите са го привнесли от Цариград и Измир. Джамии хубави има още в Силистра и Констанца. В Разград също не е грозна.

  3. Анонимен
    #1

    В България има 2 града: стария Пловдив и Копривщица, които са най-добре запазените архитектурни резервати на т.нар. стил "ориенталски барок от Константинопол - Истанбул". Дори и в Истанбул вече е трудно да се открият квартали с подобна архитектура. Някои я наричат архитектура на Българския ренесанс -глупости :). Други паметници от османския период, които радват окото, и слуха, са чешмите. Едно малко чудо, типично за Балканите. Джамиите? Не зная защо, но те не ми радват окото. Може би защото съм християнин (поне по възпитание и култура), или защото нашите джамии са много провинциални (елементарни, с изключение на Томбул джамия в Шумен).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.