Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалицията не е правна сделка, а въпрос на почтеност и политическа необходимост

0 коментара

- Г-н Димитров, как ще реагира светът и как ще изглежда образът на България след новината за официалното номиниране на Симеон Сакскобургготски за министър-председател?

- Преди всичко, това беше достойната позиция и позицията, която е полезна за България. Опасенията, които изборният резултат предизвикваше в някои кръгове бяха, че е възможно да се касае за едно връщане назад в България, което да постави под съмнение изградените демократични институции. С други думи опасността, че може да се стигне до положение някой да управлява без отговорностите на институционалното участие. С решението си лидерът на НДСВ премахва тази опасност и става ясно, че в България нещата седят по правилата - който спечели изборите, той поема отговорността да прави правителството и управлява, щом народът е поискал това с вота си. Разбирам, че това е една тежка роля и знам колко е тежка. Не мога да не уважавам едно подобно решение.

- Един от възможните сценарии, които през тези дни се коментират в България, е вероятността Симеон Сакскобургготски на 100-ия ден след съставяне на правителството да се оттегли в полза на друг кандидат, а да запази за себе си символичното участие в рамките на кратък период. Реалистично ли ви изглежда?

- Не бих коментирал подобни неща. Когато човек трябва да си изсмуква от пръстите различни хипотези, той винаги би могъл да го направи. Въпросът в крайна сметка се поставя като въпрос за отговорност за бъдещето на България. Тази отговорност се поема тежко, не е лесно да се носи, но мисля, че този, който веднъж я е поел, до доказване на противното трябва да се третира като достоен и почтен човек.

- Правителството във всички случаи ще бъде коалиционно и най-вероятно то ще бъде съставено от НДСВ и ДПС. От какви рискове би било застрашено, според вас?

- Председателят на парламентарната група на ОДС г-жа Михайлова доста красноречиво посочи опасностите, които биха могли да възникнат в една коалиционна ситуация. Те възникват навсякъде по света, в това няма нищо особено. Важното е да има сигурност, че няма да се извиват ръце или поне няма да се извиват над допустимите граници.

- За да не се извиват ръце, необходимо ли е да има ясно регламентирано политическо споразумение между коалиционните партньори?

- Необходимо е да има яснота между тях какво искат и какво целят. И какви са взаимните ангажименти, които поемат едни към други. Въпросът е по-скоро въпрос на почтеност и на последователност, а не въпрос на водене на записки. Късът хартия, на който е написано едно коалиционно споразумение, не може да бъде занесен на съдия - изпълнител, за да изиска неговото изпълнение.

- Имаше ли достатъчно яснота и прозрачност в отношенията между СДС и ДПС, когато вие бяхте министър-председател? Тогава нямаше политическо споразумение.

- Аз не бих казал, че имаше някакви особени тайни в цялата ситуация. Знаеше се, че ДПС ще подкрепи СДС във формирането на правителство, знаеше се, че като коалиционен партньор зад сцената то няма да излъчи представители от своята партия в правителството. От друга страна се знаеше, че то ще има правото да настоява за "свои" министри в кабинета. Тогава г-н Доган поиска двама души - това бяха Димитър Луджев и Стоян Ганев. И разбира се ги получи, въпреки че имаше доста колебания в СДС за тях. Това беше една ситуация, в която взаимните ангажименти бяха до голяма степен ясни. Един от първите сблъсъци в чисто формален смисъл възникна тогава, когато трябваше да бъде отстраняван г-н Луджев от кабинета. Моите мотиви бяха ясни, те не можеха да бъдат особено публични. Оттам нататък започна да става ясно какви са целите на различните партньори в споразумението. Апропо, те проличаха още по-рано, през март, когато траеше миньорската стачка.

- С какви аргументи ДПС посочи точно тези хора - Димитър Луджев и Стоян Ганев, като свои?

- Това беше въпрос на предпочитание. Явно те се ползваха с доверието на Ахмед Доган. Но едва ли това е най-належащата тема в момента. Това е въпрос на история, която е споменавана много пъти.

- Предсказуем партньор ли е ДПС в подобни коалиции?

- Задавате ми труден въпрос, на който не мога да имам точен отговор. Не знам дали да кажа, че не беше предвидим. От някакъв момент нататък можеше да се предвиди за какво става дума, защото вече знаехме къде са болките и така да се каже, претенциите на ДПС, които ние не можехме тогава да приемем. Но доколко ДПС за 9 години е станало по-сигурен коалиционен партньор, ще покаже бъдещето.

- Според вас могат ли да бъдат потърсени и дадени допълнителни гаранции и по какъв начин да бъде направено това, за да стане действително по-предвидимо и по-предсказуемо партньорството между НДСВ и ДПС?

- Ние чухме една достатъчно ясна позиция от СДС. Позиция, че дотолкова, доколкото принципите, основните цели и в крайна сметка разбирането за това кое е благо за България, с НДСВ съвпадат, СДС е готов да даде своята парламентарна подкрепа, така че правителството да не бъде заложник на една коалиция.
Да, но вие ще ми кажете - така няма ли да стане заложник на СДС? Мъдростта в цялата ситуация е точно в това - новото правителство и новият премиер ще има възможност да прави своите избори по начин, който да му гарантира максимална възможност да служи на своите принципи. Оттам нататък никой не може да е максимално свободен в подобна позиция. Важното е свободата да следва своите принципи - такива, каквито те са прокламирани. Надявам се, че всички ние бихме искали да ги видим осъществени.

- Значи, всъщност ролята на СДС в тази ситуация ще бъде ролята на фактора, който не позволява безпринципно извиване на ръце, така че да се нарушават интереси на България?

- Тъкмо това каза г-жа Михайлова.

- И за целта не е нужно някакво изрично писмено политическо споразумение, а просто ясни принципи и тяхното спазване?

- Това е моето лично мнение. Както писаното, така и казаното могат да бъдат нарушени, ако човек не си държи на думата и обратно - не е нужно едно нещо да бъде записвано, ако човек си държи на думата да го спазва. Пак повтарям - това не е правна сделка, не можеш да поискаш от съда изпълнение или обезщетение за неизпълнението. Това са неща, които са въпрос на политическа воля и главна роля там играят принципите, моралът и разбира се, политическата необходимост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.