Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Компромисите на Атина за данъци и пенсии дават шанс за сделка тази седмица

Гърците забъркаха каша с различни предложения, изпратени до кредиторите

15 коментара
  • "Добра основа за напредък" и потупване по бузата от страна на Юнкер

Очакванията за решителен пробив на 22 юни в преговорите между Гърция и кредиторите ѝ, който да отключи 7.2 млрд. евро финансова помощ, от която страната отчаяно се нуждае, за да избегне банкрут, не се оправдаха. Срещата на финансовите министри от еврозоната в Брюксел бе прекратена два часа след началото без споразумение. Гърция представи в късно в неделя компромисни предложения, но в понеделник сутринта се яви на срещата с различен документ, съобщи "Файненшъл таймс".

Лидерите на страните от еврозоната трябваше да се съберат по-късно в понеделник за договаряне на финална сделка "пари срещу реформи". Но ръководителят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, съобщи, че ще им бъдат представени актуализирани предложения.

Той определи последните предложения на Гърция като "стъпка в правилната посока". Новите предложения от Атина за пенсионна реформа в публичния сектор са "всеобхватни" и достатъчно различни, за да се започнат отново разговори по същество, каза Дейселблум.

Както стана традиционно със сагата по гръцкия външен дълг, и сега бяха насрочени нови срещи, включително между финансовите министри и лидерите на ЕС, които да дискутират възможно споразумение до края на седмицата.

Преди това няколко финансови министри посочиха объркване около последните гръцки предложения, обяснявайки, че не са имали достатъчно време да ги проучат в детайли.

Винаги има време, има воля за добро споразумение, коментира испанският финансов министър Луис де Гуиндос, но допълни, че все още трябва да се анализират много детайли. "Има много версии на гръцкото предложение. Не зная кое е окончателното", посочи той.

Финансовият министър на Финландия Александър Стуб коментира, че както неговите колеги, така и лидерите на страните от ЕС са "прахосали много въздушни мили", за да пристигнат за срещата в Брюксел.

Финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле, който по принцип държи твърд курс спрямо спасителната програма за Гърция, в която Германия е с най-голямо участие, коментира: "Без съществени предложения, които могат да бъдат проучени сериозно, не можем да се подготвим сериозно за европейска среща на върха".

Рано в понеделник финансовите пазари реагираха с оптимизъм на новините, че Гърция е приела исканията на кредиторите за повишение на данъците и пенсионна реформа, което бе окачествено от еврогрупата като "приемлива" база за преговори.

Но още преди официалната среща се появиха сигнали за проблеми. Трима представители на еврозоната, които участват в преговорите, заявиха по-рано в понеделник, че Атина е изпратила на кредиторите грешната версия на документите точно след полунощ.

Пристигайки в Брюксел, гръцкият министър-председател Алексис Ципрас заяви: "Време е за реално и осъществимо решение, което ще позволи на Гърция да се върне към растеж в
рамките на еврозоната, при социална справедливост".

Гръцките предложения за реформи

Гръцкото правителство съобщи, че предложенията включват постепенно повишаване на пенсионната възраст до 67 години, стъпки за елиминиране на възможността за ранно пенсиониране, както и повишение на данъка върху добавената стойност, който в Гърция е диференциран.

Според гръцкия финансов в."Нафтемборики", цитиран от БТА, новите предложения, които сега се разглеждат в Брюксел, имат за цел да покрият оставаща разлика от 900 милиона евро между бюджетните икономии за 2016 г., искани от Атина от нейните кредитори, и последното предложение, направено от гръцкото правителство по въпроса, което бе отхвърлено.

Корекциите на ДДС биха могли да донесат 2 млрд. евро допълнителни приходи, също както и пенсионните промени.

Според гръцки медии правителството било готово да вдигне ДДС в хотелиерския бранш от 6.5% процента на 13%, докато вдигането на ДДС в ресторантьорския сектор от 13 на 23 процента не е решено окончателно.

Гърция запазва на 13% ДДС върху електричеството, което е т.нар."червена линия" за правителството.

Намалението на ДДС, от което традиционно се възползват островите (минус 30% в сравнение с нивото на ДДС в континенталната част на страната), за чието премахване настояват кредиторите, също се обмисля.

Според в."Етнос" гръцкото предложение е за премахване на това намаление на ДДС за т.нар. "богати" острови като Миконос, Санторини или Родос. Но министърът на отбраната Панос Каменос, лидер на малката дясна партия "Независими гърци", която е партньор в правителството на СИРИЗА, заяви в понеделник, че е получил уверение от правителството, че това изключение няма да бъде премахнато. Той добави, че този въпрос е условието за неговата подкрепа за евентуално споразумение и за правителството.

Според информациите Атина била приела да не прилага най-ниската ставка на ДДС (6 на сто) върху лекарства, книги, билети за театър.

В областта на пенсиите премахването на механизмите за предсрочно пенсиониране ще стане още от началото на 2016 г., а не постепенно. Допълнителните пенсии над 1000 евро, които не са много, ще бъдат намалени.

Ново увеличение на данъците след петгодишно непрекъсното повишение също било предложено: извънреден данък върху печалбите на фирми, надхвърлящи 500 000 евро, а не един милион, както бе първоначално предложено; увеличение на данъка за доходите над 30 000 евро.

Както и при предишните предложения, важен дял е посветен на мерките за подобряване на събирането на ДДС и данъците и на борбата срещу корупцията.

Шанс за постигане на съгласие тази седмица

Финансовите министри от еврозоната поискаха трите кредитни институции – Европейската централна банка, Международният валутен фонд и Европейската комисия – да започнат незабавна работа по предложенията на Гърция, каза Йерун Дейселблум.

Предложенията на Гърция са "шанс за постигане на съгласие тази седмица", изтъкна Дейселблум.

Без сделка в понеделник, нараства рискът Гърция да не успее да си осигури спасително финансиране преди изтичането на сегашната спасителна програма в края на месеца. Това може да доведе до обявяване на фалит по плащанията от 1.6 млрд. евро, които страната трябва да плати на МВФ на 30 юни.

ЕЦБ повиши спешното финансиране за гръцки банки, от които за 3 дни са изтеглени 2 млрд.евро

ЕЦБ в понеделник отново повиши лимита на спешната финансова помощ, достъпна за гръцките банки, с около 2 млрд. евро. Това е третото повишение от сряда ( когато таванът по механизма ELA бе повишен с 1.1 млрд. евро до 84.1 млрд. евро.), за да се неутрализират масовите тегления на спестявания на гърците.

Тегленията обаче продължават с нестихващи темпове. Само през почивните дни от банкомати в Гърция са били изтеглени 400 млн. евро, с което общата сума, изтеглена от банките между петък и сряда, е достигнала 2 млрд евро, съобщи гръцки търговски банкер.

Гръцките банки въведоха неофициален таван от 3 хил. евро за едно теглене.

ЕЦБ заяви, че би могла отново да повиши лимита за гръцките банки през следващите 24 часа, ако е необходимо.

Страховете, че Гърция ще банкрутира, доведоха да масово теглене от гръцките банки миналата седмица и очаквания за налагане на капиталов контрол от следващата седмица, ако дотогава няма споразумение с кредиторите. Гръцката централна банка предупреди, че обявяването на фалит ще означава излизане на страната от еврозоната.

Ципрас настоява преструктурирането на гръцкия дълг, да бъде неотменна част от каквато и да е сделка по отпускане на нова финансова помощ.

Германия, която е с най-голям принос в спасителните програми на Гърция, предупреди още преди срещата на финансовите министри в понеделник, че срещите на лидерите на еврозоната в Брюксел може да са само консултативни, без детайлно техническо споразумение.

Германският канцлер Ангела Меркел даде да се разбере, че постигането на споразумение може да отнеме дни. Германският финансов министър Волфганг Шойбле коментира, че не вижда нищо ново от страна на Гърция, въпреки че на 30 юни ѝ предстои да изплати 1.6 млрд. евро на МВФ, което едва ли би могло да стане без помощ от кредиторите.

Първите срещи на гръцкият премиер в Брюксел бяха с шефа на ЕЦБ Марио Драги и директора на МВФ Кристин Лагард.

"Добра основа за напредък" и потупване по бузата от страна на Юнкер

"Новото гръцко предложение - получено... Добра основа за постигане на напредък на срещата на върха на еврозоната", написа преди обед в акаунта си в Туитър Мартин Зелмайр, началникът на кабинета на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Юнкер, който е ветеран в посредничеството на европейски договореност, посрещна топло Ципрас, хвана го за раменете и го потупа по бузата. Това е в контраст с подхода на Юнкер по-рано този месец, когато той гневно порица Ципрас, че не спазва и "минималните правила" на приятелство, отбелязва Ройтрес.

"Трябва да спрем с илюзиите, че има магическо решение на ниво лидери. Срещата на върха не е финална и няма да има подробни технически преговори. Те са работа на финансовите министри. Наближава моментът, в който гръцкото правителство трябва избере или да приеме едно добро предложение за подкрепа или да се насочи към фалит", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Борсите оптимистични, гърците протестират

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа се повишиха значително в началото на търговията заради надеждите, че ще има споразумение за Гърция, с което да се избегне обявяване на неплатежоспособност на тази страна членка на еврозоната, предаде Франс прес.

Франкфуртският DAX нарасна с 2.50 на сто в ранната търговия до 11 312.57 пункта. Парижкият САС 40 се повиши с 2.28 на сто до 4925.02 пункта. Лондонският FTSE-100 прибави 1.03 на сто до 6779.88 пункта.

В същото време много гърци, разбрали за готвените икономии, се събраха да протестират пред парламента в Атина с лозунги "Не на еврото", "Няма да ни изнудвате", "Страната не е за продан" и други. Проучвания показват, че гърците все още в голямата си част подкрепят оставането в еврозоната, но не и строгите икономии срещу спасителни заеми. Участници в протеста са заявили за медиите, че кредиторите трябва да спрат да унижават гръцкия народ с исканията си и да чуят неговите искания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #15

    "Хиляди гърци изпълниха площада пред гръцкия парламент в рамките на втория пореден протест с надслов „Оставаме в Европа”. С гръцки и европейски флагове в ръце и с основен лозунг: „Гърция, Европа, демокрация” те протестират за втори пореден път срещу опасността страната да се окаже извън еврозоната и Европейския съюз. Плакатите в ръцете им носят послания като: „Гърция в Европа”, „Да на еврото, не на рублата”, „Всички ние сме европейци – тихото мнозинство”. Подобни протести се проведоха в Солун, Патра, Кавала, Волос и други големи гръцки градове."

  2. Kruger
    #14
  3. Дедо Генчо
    #13

    Тук доста се говори за границите на човешкото достоинство. Ако с исканите мерки се преминава под тази граница за гърците, то какво да кажем ние в България? Ние, май, сме под границата на маймунското достоинство! Ама хак ни е! Защото за гърците плачем, не си гледаме нашето дередже!

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  5. boby1946
    #11

    Клекнаха. Ама след като отитаха всичко. Ако прочетете новината ше видите че заплатите и пенсиите ще се намалят данаците увеличат средно с 6-8%, цените естествено ще скочат което ще намали потреблението, т.е. ще стане точно това което трябва да стане. Кокото до Русия - от къде у Путин 7-8 милиарда евро - това са огромни пари в рубли. Той би ги дал защото не го е грижа за руснаците ама ги няма. Така че про руснаците ще пият една студена вода.

  6. само Ганьо не разбра, че мургавелниците от Юг се имат за бели хора и такива номера, като тези, които се разиграват у БГ не им минават!!

  7. Филка Русофилка
    #9

    Ципрас и Варуфакис се правят на луди като хитроумния Одисей. За да се отърве от военна служба в Троянската война, впрегнал магаре и вол и започнал да сее сол. Пак го разконспирирали, при това не е бил „гръцки” тарикат, а тракиец. Накрая Юнкер, в качеството си на съвременний Евро-Аполон, ще им издърпа ушите до магарешки, докато ги потупва по бузите. Като на златолюбеца - тракийския цар Мидас, загдето се заигравал с грозния „евразиец” Пан. После и да носят като Мидас островърха тракийска шапка, за да си ги крият, всеки грък и целият свят ще говори, че „Ципрас и Варуфакис имат магарешки уши”.:)

  8. мила
    #8

    Да предположим,че до края на седмицата постигне споразумение с кредиторите и получи заветните 7,2 млрд.евро.До края на юни има да плаща на МВФ 1,8 млрд.,а до края на юли още 5,4 млрд.Т.е.до края на юли, Гърция ще изхарчи всички тези пари.Какво ще стане после.Сигурно ще има трети спасителен пакет и пак същото ходене по мъките.И така до края на света.

  9. Ген. Иван Колев
    #7
  10. Vagder
    #6

    Ще им дадат парички,разбира се.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.