Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Косово изглежда по-разделено от всякога

0 коментара

Атентатът в петък срещу сръбски конвой, в който загинаха седем души, изглежда още повече руши надеждите за помирение между сърби и албанци, 20 месеца след идването на международната общност в Косово.
Насилието е навсякъде между двумилионното албанско население и 110 хиляди сърби в сръбската област, администрирана от ООН от юни 1999 година, когато 14 сърби бяха убити с автоматично оръжие в Грацко, централно Косово.
Постоянните усилия на мироопазващите сили на НАТО в Косово /КейФОР/, мисията на ООН в областта /ЮНМИК/ и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ са насочени към установяването на многоетническо общество съгласно резолюция
1244 на Съвета за сигурност на ООН, приета на 10 юни 1999 г. "Прекарахме последните 18 месеца в усилена работа, за да създадем по-демократичен и толерантен климат. Насилието обезсмисля усилията ни. Това нападение не само отне живота на невинни хора, но навреди на цялото население на Косово", заяви ръководителят на мисията на ОССЕ в областта Дан Евертс.
Днес Косово изглежда по-разделено от всякога: сърби и албанци практически не поддържат никакви контакти.Представител на КейФОР каза, че лесното решение би било да се издигне стена по река Ибар, която протича през Косовска Митровица и разделя града на северен сръбски и южен албански сектор. Но той незабавно изключи тази възможност като противоречаща на мисията на международната общност.
Някои наблюдатели споменават възможността за размяна на територии, за да се разреши проблема с насилието. Идеята им е северно Косово и северната част на Митровица, където населението е предимно сръбско, да бъде присъединена към Сърбия, а долината на Прешево - арена на чести сблъсъци между албанските екстремисти и силите на Белград, да стане интегрална част от Косово.
Говорителят на многонационалната бригада на КейФОР в централно Косово Тим Пиърс оценява атентата край Подуево като дързък опит да бъдат изолирани и атакувани най-уязвимите общности в Косово, за да бъдат принудени да напуснат областта.
Сърбите твърдят, че са жертва на заговор и албанците ги тероризират, за да ги прогонят от Косово. Те осъждат етническото прочистване срещу тях. Сърбите живеят в северната част на областта /в района на Митровица/ или в анклави. Когато излизат, поради съображения за сигурност най-често се придвижват с конвои, под ескорт на войници от КейФОР.
Не знам какво е бъдещето им тук. Не знам дали не трябва да ги насърчим да заминат, казва в пристъп на гняв служител от ЮНМИК.
Над 200 000 не албанци, предимно сърби, избягаха от областта при разполагането на войските на КейФОР, като много малка част от тях са се върнали поради страх от насилията на албански екстремисти.
Мисията на международната общност бе да подготви завръщането на сръбските бежанци. Но нападенията срещу два сръбски конвоя поставят нови пречки пред този процес - в рамките на три дни бяха убити осем цивилни и 46 бяха ранени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.