Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Крилатите ракети остават неуловими за космическия противоракетен щит на САЩ

0 коментара

Министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд изпрати в Белия дом секретна докладна записка за нова ракетна заплаха, с която може да не се справи създаваната в САЩ система за противоракетна отбрана /ПРО/.
Според Ръмсфелд това са крилатите ракети, които днес са на въоръжение в над 80 държави и в известен смисъл имат повече сходство с бойни самолети, отколкото с балистични ракети. Те могат по-специално да летят на малки височини, оставайки неуязвими за радарите от системата за ПРО. Повечето крилати ракети в световните арсенали спадат към категорията противокорабни - с обсег не повече от 100 километра.

Тревогата на Ръмсфелд е предизвикана обаче от високотехнологичните крилати ракети като американските Томахок, способни да преодоляват разстояния над 2500 километра. Парадоксалното е, че точно ракетите тип Томахок са основната ударна система на самите Съединени щати в конфликти, свързани с проекция на силата. В операциите срещу Югославия през 1999 година и срещу талибанския режим в Афганистан през 2001 американците употребяваха първо крилати ракети с морско и въздушно базиране, които неутрализираха противовъздушната отбрана /ПВО/ на тези държави, и едва след това преминаваха към масирани атаки с бомбардировачи. Макар че и най-съвършените крилати ракети не могат да достигнат територията на САЩ, прелитайки над Атлантика или Тихия океан, теоретично те представляват заплаха за американските военноморски сили и за военните бази в чужбина.

Военни експерти смятат, че държавите, тайно разработващи според САЩ оръжие за масово унищожение - на първо място Иран и КНДР, наистина могат да преориентират ракетните си програми към създаване на крилати ракети с голям обсег. Впрочем крилатите ракети, неуязвими за системите за ПРО, могат да бъдат поразени със съвременните комплекси за ПВО като руските С-300 и американските Пейтриът-3. При това за разлика от балистичните програми потенциалните противници на САЩ просто не разполагат с необходими образци за създаване на собствени крилати ракети с голям обсег.

"Основа за ядрените програми на Ирак, Иран и КНДР станаха ракетите от типа Скъд, доставяни от Съветския съюз на Египет и КНДР, каквито се разпространиха след това в целия свят", каза за в. Время Новостей Иван Сафранчук, шеф на московското представителство на американския Център за информация по въпросите на отбраната. "В случая с крилатите ракети нямаше такава възможност, доколкото съветските крилати ракети не се изнасяха", добави той. Шефът на Пентагона споменава в доклада възможността върху крилатите ракети да се монтират допълнителни елементи от авиационни системи. Според Сафранчук на световния пазар свободно се продават жироскопи за безпилотни летателни апарати, които наистина гарантират сравнително висока точност на попаденията. Става дума обаче за сложни технологии и това не се очертава в най-близко бъдеще, смята експертът. "Алармиращата записка на Ръмсфелд би могла да е свързана с други причини - по-точно с въпросите за финансирането на американските военни програми", заяви Сафранчук.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.