Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидери на чилийски студентски протести може да влязат в парламента

5 коментара

Две от емблематичните лица на най-масовите студентски демонстрации през последните години в Чили – Камила Вайехо и Хорхио Джаксън, са на път да влязат в парламента като депутати, пиие Франс прес в обширен коментар, цитиран от БТА

Политическият момент е различен, Чили се промени и това ни помага да преценим какви решения са нужни, за да отговорим на социалните искания, каза 25-годишната Камила Вайехо.

Тя е бивш заместник-председател на влиятелната Федерация на студентите в Университета на Чили (ФСУЧ) и активист на Комунистическата младеж. През 2011 бе избрана за личност на годината в страната си, а днес вече е кандидат за депутат от района Ла Флорида в предградието на Сантяго, където е родена.

При последната си среща с гласоподаватели в рамките на кампанията си Вайехо призова жителите на района да гласуват в неделя, като увери, че изборите са "началото на нова пролет, на нов политически цикъл в Чили".

Нейната подкрепа за социалистката Мишел Бачелет, която почти сигурно отново ще стане президент на Чили след първия си мандат в периода 2006-2010 г., бе възприета като предателство от някои от бившите ѝ другари.

През януари 2012 г. Вайехо, определена от "Ню Йорк таймс" за "най-бляскавата революционерка на планетата", бе заявила, че "никога няма да ѝ хрумне да подкрепи Бачелет, нито да призове младите хора да гласуват за нея".

Днес, обосновавайки обрата в позицията си обаче, тя говори пред Франс прес за "едно политическо решение, което взехме, за да може исканията на улицата да влязат в програмата на бъдещото правителство".

Опозиционното студентско движение в Чили критикува неуморно държавно-частната образователна система на две скорости, като от 2011 г. насам организира над 40 от най-масовите демонстрации след възстановяването на демокрацията през 1990 г.

След свалянето на диктатурата, продължила от 1973 до 1990 година, в страната няма друго подобно движение. Стачките предизвикаха серия от кризи в дясното правителство на Себастиан Пинера, както и три министерски промени.

Днес Камила Вайехо се кандидатира за Конгреса под знамето на комунистическата партия на Чили, която се възроди от пепелта, за да се присъедини към лявата коалиция около Мишел Бачелет.

26-годишният Хорхио Джаксън, бивш председател на федерацията на студентите в Католическия университет, пое по друг път, сформирайки собствено политическо движение "Демократична революция". Тъй като не успя да постигне споразумение с "Ново мнозинство" на Бачелет по време на първичните избори, той се кандидатира за независим депутат в един от централните райони на Сантяго.

Заради личното решение на Бачелет да не издига други кандидати на лявата коалиция на негова територия, за Джаксън е почти сигурно, че ще стане депутат.

"Не искам да бъда зрител, а действащо лице. Да бъдеш действащо лице, означава отговорности и правомощия за действие", обяснява младият инженер.

Неговото движение привлича предимно млади професионалисти, които са избрали да не подкрепят Бачелет на първи тур. Макар самите те вече да се изявяват като лидери на улични демонстрации, Камила и Хорхио смятат, че пред тях се откриват нови предизвикателства и други битки.

"Образованието беше моят лайтмотив за влизане в парламента, но имаме напредък и по други теми - пенсиите, здравеопазването, околната среда, където се наблюдава същата криза, както при образованието", казва Камила Вайехо.

Според новите студентски лидери, университетската автономия остава важна въпреки почти сигурното идване на власт на левицата в правителството.

Новият председател на ФСУЧ, 23-годишната Мелиса Сепулведа, която беше избрана във вторник, се определя като "феминистка с анархо-либерални наклонности" и говори за "отношения с Бачелет, базирани основно на недоверието".

Студентката по медицина, която е първата анархистка начело на ФСУЧ след 90-те години, обещава "радикално и революционно движение" за "изтръгване на системата от корен" и радикализиране на студентското движение през следващата година.

Тя обаче ще се въздържи от гласуване в неделя, както се очаква да направят и около 40 процента от чилийските избиратели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    3 - себе си ли си описал или това е въжделението на всеки начинаещ комунист

  2. Анонимен
    #4

    Комуниста по дефиниция е службогонец "Активните" през февруари са вече на топли местенца Ангел Славчев ( Български русофили) и основен агитатор срещу "монополите и олигарсите" днес е щастливо заплатен водещ в.... познайте ...Тв7 За да може човек с нормална интелигентност да казва че е комунист, то някой трябва да му е обещал нещо за да лъже глупаците Някои го правят за 30 лв на вечер по форумите, Ангел има по-високи цели

  3. Анонимен
    #3

    Алоо раннобудните. Вижте само какво става по света. Дерзайте, протестирайте, окупирайте до упка. само така мечтите ви ще станат реалност. Лягаш си гнусен, смачкам студент, а се събуждаш депутатин. Нема изпити, нема лоши професори пишещи двойки, нема засукани колежки с навирени носове. От утре ти умний студенте си този, който ще изпитва държавата,нищо че не си си губил времето да четеш и да се научиш. От утре ти си този, който ще живее справедлив живот изпълнен с всякакви благинки. От утре ти ще чукаш

  4. Анонимен
    #2

    Видно огромна е разликата между чилийските млади политици из студентските среди и нашите скорозрели окупатори. Основната разлика - чилийските студентски лидери имат конкретни каузи: "Образованието беше моят лайтмотив за влизане в парламента, но имаме напредък и по други теми - пенсиите, здравеопазването, околната среда, където се наблюдава същата криза, както при образованието" (Камила Вайехо). А и чилийският социализъм няма нищо общо с нашичкия. Чилийският е правен от световни учени като Stafford Beer. Не че това го е спасило, де :(

  5. Анонимен
    #1

    Интересно гроб какво ли са обещали на нашите помиярчета-чалгарчета?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.