Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Много шум за нищо или все пак има нещо около "разпродажбата" на държавни ниви насред "черния петък"

Мистерия с 340 млн. лв. потенциални приходи в 2025 година

15 коментара
Колаж, Mediapool

Държавата се готви да продава 20% от държавните ниви, за да пълни с приходи бюджета на Асен Василев. Тази новина се изсипа като лавина от редица сайтове заедно с първия сняг в страната. Мнозина разбраха за нея от президента Румен Радев, който се зарече да наложи вето на бюджета, ако финансовият министър не бъде "озаптен". ГЕРБ наляха масло в огъня, изказвайки възмущение и несъгласие с Василев. Същото направиха "Възраждане" ИТН и бивши служебни министри на президента Радев.

Накрая Асен Василев обяви на нарочен брифинг, че президентът се позовава на фалшива новина и подобна продажба не е заложена в Бюджет 2024.

Няколко дни по-късно, на 29 ноември, ГЕРБ и ИТН възобновиха политическите атаки срещу Асен Василев, че планира държавата да продава земи от поземления си фонд след две години.

Какви са фактите по казуса, които могат да се установят на база налични документи?

Да, действително е обсъждана идея за продажба на 700 000 дка от държавния поземлен фонд с поименни компесационни бонове, срещу очаквани приходи от 340 млн. лева. Реално обаче в последната версия на проектобюджета, внесен от Асен Василев, няма заложени изрични приходи от такива сделки за 2024 година.

Междувременно в прогнозните за 2025 година, в графата "Други" се планират с 340 млн. лв. повече приходи, спрямо 2024 г. Прогнозата е част от Законопроекта за бюджета и там няма яснота откъде ще дойдат тези пари.

Разплитането на цялото това уравнение с много неизвестни обаче се превърна в политически панаир.

Кой и как предизвика цялата истерия?

При по-внимателно вглеждане, зад "храстите" изскачат близки до ДПС медии, хора от служебната власт на президента Румен Радев, агроексперти от ГЕРБ и напуснали депутати от "Продължаваме промяната".

Сред първите, възмущаващи се във фейсбук от планираната разпродажба на ниви, е Тодор Джиков. Той беше заместник- министър на земеделието в служебния кабинет на Румен Радев. Той бе и сред първите, които обявиха и протестите на зърнопроизводителите, които през октомври стигнаха почти до София с тракторите си.

Преди седмица Джиков обявява във фейсбук предстоящата "разпродажбата" на ниви, признавайки, че не знае дали действително се планира от настоящата власт.

"Финансовият министър Асен Василев е решил да продаде 700 000 дка от държавния поземлен фонд рещу 340 млн. лева - сума, която е заложена в приходната част на бюджета", написа във фейсбук Джиков деликатно цитирайки сайта "Епицентър". А след това ни в клин, ни в ръкав добавя: "Ако това е вярно, не бива да бъде допускано". Апелирам цялата земеделска общност, да вземе отношение".

Десислава Танева легитимира новината

Твърдението, че се предвижда разпродажбата на държавна земя, бе разпространено и легитимирано миналия петък и от председателката на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева (ГЕРБ).

"Категорично възразявам срещу планираните в рамката на бюджета приходи от продажба на 1/5 от целия останал държавен поземлен фонд или близо 700 000 декара обработваема земеделска земя в размер на 340 млн лева!...В предстоящия дебат за Бюджета ще отстояваме този планиран приход да отпадне.", написа Танева във фейсбук.

Мигновено под публикацията на Танева се появи коментар на депутата от ПП-ДБ Искрен Арабаджиев.

"Госпожо Танева, не Ви прилича да разпространявате фалшиви новини на бивши заместник-министри на служебния кабинет - Тодор Джиков. Отворете законопроекта на държавния бюджет и вижте, че няма заложени такива продажби и приходи", съветва той.

И в следващ коментар добавя:"Госпожо Танева, вие сте председател на комисията по земеделие, както и бивш министър. Вместо да споделяте статии от кафяви медии, изпратете едно писмо до министъра на МЗХ защо е заложил тези приходи. Няма мерки за продажба на земеделски земи и никой няма да ги допусне, ако някой се опита”.

Какво казва земеделският министър

Не е ясно дали Танева е изпратила писмо до земеделското министерство с подобно питане, но публичните изказвания на министър Кирил Вътев по темата също търпят развитие. В първия си публичен коментар по темата пред БНР Вътев заяви:

"Той (Асен Василев – б.а.) има да пълни бюджет. Нашето становище не е позитивно за продажбата на земеделска земя срещу компенсаторни бонове. Това е идеята, но мисля, че тя тепърва ще се обсъжда и ще се стигне до решение".

Във вторник след церемонията "Агробизнесмен на годината" Вътев обясни пред медии, че въпросът с разпродажбата на ниви е бил хипотетично обсъждан по време на бюджетното съгласуване и повтори, че продажба на държавни земи не е заложена в бюджета. Той добави, че нямало и икономическа логика от нея, защото държавата ще изкара повече пари от отдаването им под наем за 4 години, отколкото от еднократна продажба. Сметките показват, че от наема на година постъпват 90 млн. лв., а за 4 години - 360 млн. лв. Именно затова нямало никакъв смисъл от еднократна продажба за 320 млн. лв.

Какво осветляват документите?

Проверка на Mediapool в сайта на Народното събрание установи, че действително идеята за разпродажба на държавни земи, чрез които да се генерират приходи, е обсъждана по време на бюджетната процедура. За това свидетелства становище на Министерство на земеделието, публикувано на сайта на парламентарната комисия по земеделие, чийто председател е именно Десислава Танева.

"По отношение на посочения допълнителен приход от продажба на земи през 2025 г., обръщам внимание на следното - Прогнозната стойност на касовите приходи от продажбата на земи от държавния поземлен фонд чрез поименни компенсационни бонове (ПКБ), посочени в предложената рамка за бюджет на МЗХ за 2025 г. е в размер на 340 млн. лв. За тази стойност… ще са необходими по предварителни разчети приблизително 700 000 дка., което представлява 1/5 от наличния държавен поземлен фонд", се казва в становището на агроведомството.

Това всъщност е прочела и Десислава Танева, която алармира във фейсбук. В него черно на бяло пише, че се обсъжда потенциални приходи от подобни продажби за 2025 година.

Всъщност, подобни прогнози нямат никаква нормативна стойност, а показват само потенциални намерения. Дали ще се реализират, ще стане ясно през есента на следващата година, когато видим проектобюджета за 2025 г. Тогава ще се разбере дали тези приходи са официално заложени или напълно отсъстват.

Към момента се подминава и фактът, в същото това становище самото министерство на земеделието се обявява "против" идеята, защото по действащите закони тези земи се използват за обезщетяване на собствениците, чиито имоти не могат да бъдат възстановени, както и за обезщетяване български граждани, чиито земеделски земи са послужили за погасяване на държавен дълг.

"Фалшива новина", но и ръст на приходите с 340 млн. лв. през 2025 г.

В последната версия на Бюджет 2024 и прогнозата за следващите години действително никъде изрично не е записан очакван приход от "продажба на държавни земи от 340 млн. лв." Именно това бе мотивът на Асен Василев да обяви, че президентът се позовава на фалшиви новини

"Разбрах, че днес президентът се е изказал по повод Закона за държавния бюджет с фалшива новина. Законът съдържа 109 члена и 16 преходни и заключителни разпоредби. Всички те са публикувани на сайта на НС. Там, член, с който да се продават земи от държавния поземлен фонд - няма. Така че в Бюджет 2024 такива приходи няма предвидени. Аз лично съм учуден, че президентът се поддава на фалшиви новини", коментира по-късно финансовият министър Асен Василев.

А откъде дойдоха тези 340 млн. лв.

В същото време обаче прави впечатление, че проекта на Бюджет 2024 очакваните прогнозни приходи на агроведомството, но за 2025 г., в графа "Други" нарастват с цели 340 млн. лв. до 353 млн. лв. Горещият въпрос е откъде ще дойдат тези стотици милиони приходи?

Още по-резонен е този въпрос като се има предвид, че в графа "Други" за 2024 г. приходите са едва 13 млн. лв., в 2025 г. идва споменатият рекорд от 353 млн. лв., а за 2026 г. очаквани приходи отново се свиват на 13 млн. лв. (виж таблицата).

Данни от Бюджет 2024 и актуализирана прогноза за 2025 и 2026 година

Нищо чудно именно тук да се крие потенциалната продажба на ниви.

Позицията на финансовия министър

Ако е така, Асен Василев действително ходи по тънък лед. Да, прав е, че в бюджета няма изричен текст, че ще се продава земя. Оттам вероятно може да се направи извод за фалшива новина. В същото време обаче в прогнозата за 2025 г. има избуяващи приходи с 340 млн. лв., сложени под шапката "Други", за които е мистерия какви са, но съвпаденията с конкретно обсъжданата продажба на държавни земи са много, за да бъдат пренебрегнати.

Mediapool изрично попита Министерство на финансите какви приходи визират в прогнозата си с въпросните 340 млн. лв., но оттам не дойде отговор на писменото запитване.

В същото време в публичните си изяви Асен Василев не отписва директно продажбата на земя, но не сега и веднага, както тръбят хората на президента, а в близките години и то след публичен дебат.

"Ако такова нещо ще се прави, то трябва да бъде широко обсъдено, да мине през парламента. Със сигурност народът ще разбере, ако има такива планове", каза той.

Отделен и много спорен въпрос е дали държавата е добър стопанин на държавната земя. През годините изобилстват оплакванията на земеделци за нагласени търгове за отдаването на държавните ниви. А нима някой забрави за прословутите заменки, за които Брюксел ни осъди за неправомерна държавна помощ. Именно при тези сделки бизнесмени размениха свои земи срещу апетитни държавни терени край морето и курортите. Отделно държавата периодично от времето на НДСВ насам изригва с идеи да прави своеобразна държавна компания “Земя”, която да уедрява разпокъсани масиви и след това да продава уедрените масиви. Досега идеята винаги е пресичана в зародииш.

Как разпродажба на ниви опря до Пеевски

И докато ГЕРБ, ИТН, хора на президента и самият президент не спират да се възмущават срещу предстоящата "разпродажба", някои побързаха да посочат купувача. И той се оказа не друг, а самопредлагащият се за министър-председател депутат от ДПС Делян Пеевски.

"И кой #лъже за #продажбата на 700 000 дка държавна #земя - Асен Василев или министър Кирил Вътев? Лица, зад които прозира Корпулентния, изкупуват компенсаторни записи от месец насам, т.е. преди да бъде представен бюджетът. С тези книжа се взема на безценица земята, които държавата България притежава. От Мирослав Найденов насам не е имало такова скандално поведение", написа отново във фейсбук вече бившият депутат от ПП-ДБ Иван Христанов, който създаде своя партия, наречена "Единение".

Поведението на пазара

Mediapool също се опита да провери тази информация.

"Действително наблюдаваме засилена търговия на компесационни бонове, но това се случва в последните два дни - 27 и 28 ноември. Явно има някаква новина, която води до това нещо. Вследствие на това и цената на тези инструменти се повишава", коментираха пред Mediapool от
"Елана Трейдинг".

А сегашната разпродажба на ниви в сезона на черния петък е очеваден пример как една идея се проиграва политически седмици след местния вот и месеци преди ротацията в сглобката, която може и да е край на сглобката.

Обобщението на фактите показва следното:

Продажба на земи от поземления фонд е била обсъждана.

Министерството на земеделието е "против".

Но идеята изглежда остава да стои за по-нататъшно обсъждане и най-вероятно заложените "Други" приходи в прогнозата за 2025 година са точно от такава продажба.

Спекулациите обаче са налице, за което свидетелства и повишената търговия с компенсаторни бонове именно в дните, в които се говори, че предстоящата (догодина или в следващите 2 години) продажба на държавни земи.

Какъвто и да е случаят, към момента няма решения, а само намерения.

Те ще станат или няма да станат факт само след публично обсъждане.

При настоящите нагласи на обществото и повечето политически сили, идеите няма да се реализират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БГаньо
    #15

    Само се чудя къде бяха критиците на продажбата на земя от Държавния поземлен фонд през 2012 г., когато на власт беше Бойко Борисов.

  2. Мазен Кумунис
    #14

    Заради омразата си и страха от доктора на науките Бойко Велики - кой гласува за русофилистика! Кой му коленичеше пред президентството? Кой крещеше на площада ти си нашия президент? ;)

  3. BLM
    #13

    Всички матросовци на амбразурата! Дерзайте русофилистици! За Родину! За Путин и неговото българско радевско мекере!

  4. BLM
    #12

    Асен- най-нагиля лъжец на прехода Мики, ти добре ли си? Нямаше ли Луканов, нямаше ли Гечев? Нямаше ли заблудената овца Виденов?

  5. Някои си спомняме, че този индивид на снимката в ляво беше министър на финансите в служебни правителства на индивида в дясно!!! Какво пречистване на душите е за двамата..!?!? А колко много наивници, дето избраха десния, а сега вярват на ляво стоящия!!!

  6. Мазен Кумунис
    #10

    На снимката един обратен и един русофилистик. Кой кой е? ;)

  7. Горскио
    #9

    Виждам с очите си, че Асен Василев е лицето на банда от крупни измамници (вероятно в нея ключова роля играе Даниел Лорер). Преди година тази банда се опитваше да пробута схема за покупка на литиеви батерии за съхранение на ток на стойност около 2 млрд. лв. Когато аз и други лица повдигнаха въпроса защо се дават 2 млрд за капацитет, който отдавна имаме, но не се използува (Павец Чаира), то този павец мистериозно беше гръмнат (под формата на производствена авария) като беше унищожено оборудване на стойност 30 млн лева и още повече - балансиращите възможности на Чаира бяха блокирани за години напред.

  8. Горскио
    #8

    Компенсаторките усилено се изкупуват от един месец , а не от два дни както Медияпул лъже читателите си, циирайки някаква си елана трейдинг.
    Цената на компенсаторките е скочила с 20% за месец при доста големи обеми на търговията, както може да се види на графиката https://www.investor.bg/companies/chart/BLKC

    Ето и лъжата, написана от Медияпул (освен ако журналистите на Медияпул са толкова неграмотни, че пускат информация от заинтересовани лица и фирми бе за си направят 5-минутният труд да я проверят):

    "Действително

  9. [email protected]
    #7

    Като че ли МР не знаят, че Асен Василев е лъжец: „Проверих всички документи. В Закона за бюджета, в глава „Земеделие“, има заложени допълнителни 340 млн. лева. Намерих писмото на министъра, в което той, без да заеме позиция, казва: „Ако искате да ви осигурим тези 340 млн., ние трябва да продадем 700 хил. декара, които в момента се използват за оземляване на малки и средни стопани.“ Който купи тази земя, ще я купи на безценица – на 55% от пазарната ѝ стойност.“ Цялото днешно интервю на Иван Христанов за „Хоризонт“: https://bnr.bg/post/101915028

  10. magda.shishkova
    #6

    За съжаление , сигурна съм , че Асен Василев е замислил в комбина с кохората на ПП-ДБ, да продава българската земя. Ако само 1м.кв. някой от управляващите мисли да продава нашата земя , ние българите трябва да го спрем веднага и да избием завинаги тези мисли. Време е страната ни да се управлява от българи , учени , професионалисти и достойни хора, имаме ги. Всички чуждопоклоници и изпъняващи чужди интереси , вън!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.