Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва претендира за дялове от 12 фирми на Булгартабак

0 коментара

Седмица преди подаването на финалните оферти за Булгартабак, Москва обяви, че претендира за дялове от 12 предприятия на тютюневия холдинг, който притежава общо 22. В претенциите са включени и 49% от софийската цигарена фабрика, която заедно с тази в Благоевград са двете най-печеливши предприятия на холдинга.

В претенциите на Москва са включени централните кантори на холдинга в София, Пловдив, Хасково, Кърджали, недвижими имоти в Дупница, Пловдив, Хасково, Кърджали, Карлово, Казанлък, Шумен, Варна и Бургас. Става въпрос не само за сгради и съоръжения, но и за банкови сметки, акредитиви и други.

Никой от българските институции днес не се ангажира с официален коментар за финалните претенции на Москва. Вицепремиерът Николай Василев категорично отказа да коментира каквото и да е по повода. От пресцентъра на МС заявиха, че не знаят дали в краткия телефонен разговор между руския премиер Касянов и българският министър-председател Сакскобургготски, проведен в петък, е станало дума за Булгартабак .

Ден след като външният министър Соломон Паси обяви за взето миналата седмица правителствено решение, което отхвърля претенциите на Москва, бившият търговски представител на Русия у нас Александър Семерньов събра на брифинг столичните журналисти.

Настоящият шеф на регионалното представителство на Гоззагрансобственост към “Управлението на делата на президента на Руската федерация” на Балканите съобщи, че имуществото, за което Русия претендира, никога не е било българска собственост, а близо 50 години е ползвано под аренда от страната ни. Тези активи преди и по време на Втората Световна война са били германска собственост и по силата на споразумението от Потсдам са прехвърлени директно на бившия СССР.

Според това споразумение победените страни Германия, Италия и Япония изплащат репарации на победителките СССР, САЩ и Великобритания със своя собственост в трети страни. На основата на този документ, през 1946 г. се приема закон за предаване на СССР на германските имущества в България. В резултат на този закон, който според руската страна никога не е бил отменян, комисия описва всички активи и издава актове за предаването им на СССР, с които Русия разполага. През 1953 г. е сключено споразумение между СССР и България за предаване на това имущество за ползване от българската държава като безвъзмездна аренда. В споразумението се казва, че независимо от развитието на предприятията, руският дял си остава непроменен, защото България ги ползва безвъзмездно. Семерньов намекна достатъчно ясно, че става дума не само за активи на Булгартабак, но и за други активи, част от които свързани с минната индустрия.

Пред журналистите Семерньов каза още, че на същите основания Русия претендира за имущество и в Македония, Сърбия и Румъния.

Бившето търговско аташе напомни за всички ноти, изпращани от Москва до София по този проблем от ноември м.г. досега. Той заяви, че досега българската страна не е дала отговор и едностранно е прекратила започналите преговори в рамките на експертна работна група. В отговор на това Русия изпратила нота, с която уведомява българската страна, че едностранно прекратява споразумението за аренда от 1953 г. и си иска активите. Според обяснението на адвоката на Гоззагрансобственост Явор Димитров, в документа имало клауза, която позволявала всяка от страните едностранно да го прекрати, като другата трябвало да разгледа искането в едномесечен срок.

Вчера българското Външно министерство разпространи съобщение, според което България е получила възмездно, безусловно и окончателно от СССР като собственост, а не под аренда, активите на вражеските държави след Втората световна война, намиращи се на нейна територия. Това прехвърляне станало на основата на валидни международни договори. В съобщението обаче не бяха цитирани документите, въз основа на които се прави това тълкувание. И днес от Външно не дадоха повече подробности, а само заявиха, че изводът е в резултат на проучване на висококвалифицирани експерти на най-високо държавно ниво. Въз основа на това проучване миналата седмица българското правителство е взело решението, че руските претенции към Булгартабак са неоснователни. Българската позиция вече е изпратена на Москва в края на миналата седмица под формата на нота, казаха от МВнР.

Адвокатът Явор Димитров днес обаче заяви, че за разлика от Москва, България не е показвала на Русия документите, въз основа на които е изградена нейната позиция. Димитров заяви, че от ноември м.г. досега София е разполага с достатъчно време, за да представи подобни документи, както това е сторила Москва още през април. Нито той, нито Семерньов обаче дадоха конкретен отговор какво ще предприеме руската страна по-нататък, за да защити имуществените си интереси.

В отговор на въпрос защо чак сега Русия предявява претенциите си, Семерньов обясни, че през октомври 2000 г. руският президент Путин е издал указ, с който е упълномощил управлението и руското МВнР да издирят и възстановят имуществата на Царска Русия и СССР. От отговора на Семерньов обаче не стана ясно защо първата нота на Москва до София е повече от година по-късно - в края на ноември 2001 г. За един от кандидат-купувачите за “Булгартабак” - банка Оденцово, прекръстена в началото на април на банка Регионална перспектива, бе признато официално, че през нея са минавали част от финансовите разпращания на управлението на Кремъл, отговорно за възстановяването на имотите.

От днешния брифинг на руския представител стана ясно, че Москва не само няма намерение да се откаже, а засилва атаката към евентуалния нов собственик на тютюневия холдинг. Освен че и четиримата кандидат-купувачи са уведомени официално за руските претенции, Семерньов предупреди, че Москва може официално да затвори пазарите си за Булгартабак. “Опитът на българската страна да се отклони обсъждането на въпроса е в ущърб преди всичко на българската страна, тъй като едва ли ще е възможно такава фирма да работи в Русия без съгласието на руската страна”, каза Семерньов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.