Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва затегна хватката на Европа с подписания в София "Южен поток"

361 коментара
Москва затегна хватката на Европа с подписания в София "Южен поток"

България се съгласи на газова сделка с Русия, която се очаква да затегне хватката на Москва върху енергийните доставки за Европа, съобщават западните медии за решението на българското правителство да подпише споразумение за газопровода "Южен поток". Тръбата ще пренася газ под Черно море към Италия през българска територия и е конкурентна на планирания газопровод "Набуко", който има подкрепата на ЕС и САЩ.

Споразумението бе подписано в петък в присъствието на Владимир Путин, който пристигна в София на последната си задгранична визита като президент на Русия , придружаван от избрания си наследник Дмитрий Медведев. Парафирани бяха и други две ключови енергийни договорености – за изграждането на АЕЦ "Белене" и за петролопровода Бургас – Александруполис.

България успя да постигне "голям шлем", заяви президентът Георги Първанов на съвместната пресконференция с руския гост.

Буквално до снощи българското правителство имаше колебание за споразумението, заради спорове за разпределение на дяловете на бъдещата компания, която ще управлява проекта на българска територия. Москва е настоявала да има контрол с 51% участие, но, както бе съобщено в петък от премиера Сергей Станишев, "след лична намеса" на Владимир Путин, руснаците са "отстъпили" и двете страни ще си разделят по 50%. България така и не е успяла да си извоюва мажоритарен дял в дружеството, но по думите на Станишев и тези 50% гарантират защитата на националния интерес.

Съгласието е постигнато по време на вечерята, дадена в четвъртък на руския президент и неговата делегация, а след това преговорите продължили до късно през нощта. В петък сутринта премиерът свика кабинета на извънредно заседание, за да даде картбланш на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров да подпише споразумението още същия ден, заедно с останалите два енергийни проекта – за петролопровода Бургас – Александруполис и за АЕЦ "Белене".

Документът се сключва за 30-годишен срок, с възможност за удължаване с по 5 години след това.

"Газпром", която отдавна има апетити към българските газопроводи, най-после постигна пробив, като получи 50% от собствеността върху тръбата на българска територия. В предишните споразумения инфраструктурата е запазена изцяло българска.

"Баланс на интереси"

"Много е важно, че страните постигнаха компромис и подготвеният проект отразява баланса на интереси и позволява придвижването на тази сложна тема напред", каза Дмитрий Медведев, цитиран от РИА Новости.

Според Станишев с постигнатия паритетен дял България ще има реалната възможност да влияе върху решенията, сред които е и размерът на транзитните такси. Той отбеляза, че и "Северен поток" (тръбата, която ще доставя руски газ по дъното на Балтийско море до Германия) "Газпром" има мажоритарен дял.

Българската компания в проекта ще е държавната "Булгаргаз", която ще инвестира 200 млн. евро и капитализацията ѝ ще достигне 700 млн. евро, каза Станишев.

Общо покрай газопровода "Южен поток" в България ще бъдат инвестирани 1.4 млрд. евро, каза Станишев. Само от ДДС постъпленията ще са 220 млн. евро.

Договорена е и нормата на възвръщаемост на проекта, който трябва да се изплати до 15 години.

Компанията за "Южен поток" ще бъде учредена в България, което гарантира дивидентите за държавата, допълни премиерът. До 18 месеца след създаването ѝ трябва да приключи предпроектното проучване за входната и изходната точка на трасето на тръбата, предвижда споразумението. В този срок трябва да се изготви и оценката за въздействие върху околната среда.

В момента се разглеждат две разклонения на трасето – през Гърция до Италия и през Сърбия до Австрия, а в петък стана ясно, че вече е подготвено проекто-споразумението с Белград, което се очакваше на фона на апетитите на "Газпром" към националната петролна компания НИС (NIS). През декември сръбските медии съобщиха за оферта от "Газпром" за инвестиция от 1.5 млрд. долара в страната срещу контрола в НИС и трасето на "Южен поток". Сега управителят на руския монополист Алексей Милер съобщи, че в София по време на визитата на Путин е постигната договорката с Белград, която ще бъде официално парафираната по-нататък във времето.

Две години след учредяването на компанията на българска територия трябва да стартира и самото строителство, пише в документа.

"Транзитирай или плащай"

В него има и клауза, според която, ако Русия не запълни целия капацитет на газопровода, който ще е 31 млрд. куб. м годишно, ще плаща на принципа "транзитирай или плащай". Министърът Петър Димитров каза, че по време на преговорите Москва е поискала да поеме обезпечаването на пълните нужди на страната ни от природен газ, но София отказала, защото разчита на алтернативни доставки.

Газопроводът ще получи статут на национален обект, което ускорява изграждането, защото опростява процедурите при уреждането на поземлените въпроси за терените, през които ще минава тръбата. Не е ясно обаче дали дали тези земи ще се отчуждават или ще се плаща такса за преминаване през тях, както ще става това с петролопровода Бургас-Александруполис.

За изграждането на трасето през българска територия ще се обявяват процедури за избор на фирмите подизпълнители. Не е резервиран обаче конкретен обем работа, която да се поеме от български фирми, както това е записано в договора за АЕЦ "Белене", чието подписване също се състоя в петък. Уредена е само гаранция, че когато участниците с търгове или конкурси имат равни позиции, ще се предпочитат фирми от включените в проекта държави.

Като друг успех на българската страна Станишев отбеляза съгласието на Русия да се подпише и многостранно споразумение между всички страни, които ще участват в проекта. Москва искала сама да си сключва двустранни споразумения с всяка държава, която ще бъде включена в трасето, но София настояла да има и общ документ.

"Южен поток" е руско-италиански проект за доставка на руски газ до Италия. През ноември 2007 г. в присъствието на руския и италианския президенти Владимир Путин и Романо Проди бе подписано и споразумението между "Газпром" и ЕНИ за учредяване на компания, в която засега дяловете са наполовина разделени, но се предвижда влизането на още един или двама акционери.

На съвместна пресконференция с българския си домакин Путин съобщи, че вече е учредено дружеството между "Газпром" и ЕНИ за изграждането на частта от газопровода под Черно море. Това "бързо развитие на проекта" бе определено от Георги Първанов като сигурен сигнал за реализацията му.

По-късно пред руските медии, сред които със съдействието на прессекретаря на Милер попаднаха и български журналисти, шефът на "Газпром" уточни, че дружеството е регистрирано в Швейцария. То трябва да изготви технико-икономическите и маркетинговите проучвания, които трябва да са готови през 2009 г. Проектът трябва да приключи през 2015 г., допълни Милер. Той увери, че при строежа ще бъдат използвани най-съвременните технологии, които ще гарантират най-висока сигурност на доставките.

Съгласуване на пътната карта на тръбата

Изпълнителният директор на ЕНИ Паоло Скарони, който също бе в София, заяви, че пътната карта на проекта ще и готова до няколко месеца и ще бъде съгласувана с Европейската комисия.

Стойността на газопровода се изчислява на над 10 млрд. евро, но според правителството на САЩ по-вероятно е да достигне 30 млрд. долара.

Вашингтон има сериозни резерви за ефективността на "Южен поток", заради проблемите на Русия с осигуряването на доставките. За проблем с газовите доставки от Средна Азия в петък призна и Путин. По думите му това е заради ниските температури, но "усилията ни са насочени към изпълнение на договорите".

Европейската комисия не възразява на проекта "Южен поток", но неин приоритет е "Набуко", който ще транзитира газ по други трасе и от друг регион, коментира говорител на ЕК подписаното в София споразумение. Целта на "Набуко" е, заобикаляйки Русия, да намали зависимостта на Европа от руски енергийни доставки.

Попитан как ще защити пред европейските страни необходимостта от "Южен поток", Путин каза, че "няма нужда да убеждаваме никого, нас ни молят всяка есен и зима да увеличаваме доставките, конкуренцията за включване на различни страни в газопроводните мрежи е голяма". По думите му има необходимост от разширяване на енергийната транспортна мрежа на Европа и България остава звено в енергийната схема на Русия. "Южен поток" не означава намаляването на сътрудничеството ни с други транзитиращи страни", отбеляза Путин

И двамата президенти акцентираха върху стабилността в региона, която се създава с реализацията на подписаните енергийни проекти и диверсификацията на суровина.

"Всеки от тези проекти има огромно политическо и икономическо значение и присъствието в залата на толкова представители на европейски страни потвърждава подкрепата им", каза Георги Първанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

361 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 1917-2008
    #365

    .

  2. a-ha
    #364

    njama po-smeshna dupedavska darjava ot nashta,eiiii

  3. Sin
    #363

    Предателството е извършено ! Кое ли поред от безкрайните предателства на българските комунисти, агенти на КГБ ! Остава ни надеждата Конгресът на САЩ и ЕС да се намесят по-ангажирано, за да предотвратят глупашките имперски амбиции на КГБ, които могат да дестабилизират цяла Европа !

  4. Оооо!
    #362

    и три сини пъпки се развоняха вече! Браво - злобата май е ранобудно нещо!

  5. Donald Duck
    #361

    A ще подпише само на цената, която поиска императорът лилипутин

  6. Чапай
    #360

    Пу!

  7. Камен
    #359

    Южен поток е лош за БЪЛГАРИЯ защото реализиран, торпилира възможността за дивирсификация на доставките, т.е. Набуко. Тоест обрича ни на зависимост от Русия. Не го искам.

  8. Благой
    #358

    ..червен боклук! Защо искаш да ти е зле /кофти/?Всъщност тези договори НЕ ПОДЛЕЖАТ ЛИ на ратификация от Народното събрание?

  9. НАБЛЮДАТЕЛ
    #357

    ДА СЕ РЕАЛИЗИРАТ. САМО ТОГАВА ЩЕ ИМАМЕ ИЗБОР ПРИ ДОГОВАРЯНЕТО НА ЦЕНИТЕ.АКО Е САМО ЕДИНИЯ ТРЪБОПРОВОД (независимо кой), ЯСНО ЧЕ ЩЕ НИ КЛАТЯТ С ЦЕНИТЕ

  10. сведущ
    #356

    За сведение основните играчи по проекта "Южен поток" са италианският ENI и руският "Газпром", които още миналата година подписаха Споразумение за доставка на руски природен газ за Западна Европа (т.е. ЕС). През България минава една част от газопреносната мрежа и ние едва ли ще получаваме газ по този проект (може би малки количества). Договорът, който може би ще се подпише днес, касае само българското участие в проекта, което е важно, но не е решаващо.Транзитните такси, които ще получаваме, са значителни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.