Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Намалява се гаранцията за изпълнение на обществена поръчка

6 коментара

От 5 на 3 процента се намалява гаранцията за изпълнение на обществена поръчка, след като в петък депутатите приеха на първо четене промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП), предложени от сините депутати Димо Гяуров и Кирчо Димитров.

Тази гаранция служи за подсигуряване, че изпълнителят ще изпълни договорните задължения, които е поел към възложителя докато трае реализацията до приемането на обекта.

Мотивът за намаляване на гаранцията е, че по този начин ще се помогне на частния сектор в условията на криза, ще се даде и възможност за по-малки фирми да участват в обществените поръчки.

Депутатите приеха и предложението за поетапно освобождаване от гаранцията в хода на изпълнение на обществената поръчка.

Всички европроекти през 2009 г. са подготвени незаконосъобразно

Нито една от тръжните документации за европейски проекти не е подготвена законосъобразно, се казва в доклад на Агенцията по обществени поръчки (АОП) за дейността ѝ през 2009 г.

АОП проверява документите на възложителите на поръчки, финансирани от еврофондовете, ако са над определена сума, т.нар. предварителен контрол, въведен в края на 2008 г.

Оше

На предварителен контрол ще подлежат всички процедури за доставки и услуги, финансирани с европари, когато те са на стойност равна или по-висока от един милион лева. Това е записано в промените, внесени от Министерския съвет в парламента, които също бяха одобрени на първо четене в парламента. По този начин се разширява обхватът на предварителния контрол, осъществяван от управляващите органи на оперативните програми съвместно с Агенцията по обществени поръчки (АОП). Досега такава проверка се извършваше за проекти, чиито възложители са допускали нарушения на ЗОП в миналото.

Според промените в ЗОП, договор за обществена поръчка няма да се подписва преди приключване на всички спорове срещу решения на възложителя в процедурата. Обжалване на избора на изпълнител автоматично ще спира процедурата.

Все пак ще се допуска изключение, когато поръчката е от голям обществен интерес. Ако в последствие се докаже, че договор е сключен в нарушение, възложителят ще се санкционира с глоба от 10 на сто от стойността на проекта. Санкцията ще е 3%, ако възложителят сключи договор преди приключване на съдебните процедури, но жалбата се окаже неоснователна. Сега възложителят има право да сключи договор при действаща жалба, като за целта само уведомява Комисията за защита на конкуренцията и не подлежи на санкция.

Промените в ЗОП предвиждат да отпадне представянето на обезпечение при искане за налагане на временна мярка “спиране на процедурата”.

Текстовете ограничават кръга на лицата, които подават декларации за конфликт на интереси. Това от една страна ще облекчи бизнеса, но от друга ще скрие свързаност на лица от фирмата – кандидат, извън този, който я представлява и управлява, с възложителя.

Според сега действащия ЗОП, декларации за конфликт на интереси подават членовете на управителния съвет или контролен орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, включително прокурист или търговски пълномощник. Промените предвиждат декларации да подават единствено лицата, които представляват съответните търговски дружества, изпълнителният директор например.

За тази промяна настояха от бизнеса, тъй като сега действащите разпоредби утежняват изключително процеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. аз
    #7

    Мисля, че тъпизмът на журналистите е равен с този на депутатите. Какво намаляване, какви пет лева??? Ами че в момента гаранцията за участие е максимум 1%. Кой го измисли това намаление от 5 на 3%. Аман от идеоти!

  2. eneva
    #6

    гаранция за участие до 1%гаранци за изпълнение до 3 процента, при НВМОП не е задължителначетете, четете....

  3. evja
    #5

    много нахъсано си се изказал (а), но не журналистите, а ти не си разбрал (а):1 % е гаранцията за УЧАСТИЕ, а в статията се говори за гаранция за ИЗПЪЛНЕНИЕ, която наистина е 5 %

  4. ioana
    #3

    Пoтвърждавам казаното от evja

  5. някой
    #2

    бавили се процедури...дрън, дрън...сега ще се нароят едни батковци и братковци, стенлита..ни шамари яли, ни шамари мирисали.

  6. Наблюдател
    #1

    Тези от ГЕРБ да кажат какво пушат! Всеки уж мисли за частния бизнес, малките фирми и какво ли не, но не и за интересите на държавата като възложител. Истината е, че щом фирмата спечели поръчката, възложителят вече няма никакви права, защото 5-те процента са нища на фона на огромните загуби, които може да претърпи заради лошо изпълнение или пък липсваща гаранционна поддръжка. Няма никакъв механизъм за даване на "отрицателни референции", така че за фирмата е по-изгодно да си плати процентите и да забрави

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.