Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неприсъственото обучение няма да е по избор

Родители и МОН не се разбраха за дистанционната форма

4 коментара
Красимир Вълчев

Неприсъственото обучение в средното образование няма да бъде по избор.

Родители, Министерството на образованието и науката, експерти и учителски синдикати не се разбраха за даването на възможност родителите сами да изберат как децата им да започнат новата учебна година – присъствено или дистанционно. Това стана ясно след среща в МОН, продължила повече от три часа.

Според част от родителите дистанционното обучение трябва да бъде по избор още от 15 септември, като идеята е родителите сами да преценяват здравния риск в семейството си. МОН обаче твърдо държи, че образованието е задължително до 16-годишна възраст и по тази причина неприсъствена форма може да се разрешава само по медицински причини, а не поради личен страх на родителите.

"Осъзнаваме, че голяма част от родителите са за присъственото обучение, но смятаме за наше право да решаваме за здравето на нашите деца и семейства по време на пандемия. Реално, ако се даде шанс на родителите, които искат дистанционно обучение, тогава би имало по-малко ученици в класните стаи и по-малък ще е рискът за децата, които са присъствено", посочват представителите на инициативата "Родители за безопасно образование от септември 2020 г.". Според тях у нас "не е малък броят на децата и младежите в училищна възраст с хронични заболявания".

"Все още решение не е взето. Обсъждат се много видове мерки като разширение на формите на обучение. Ресурс – няма, кадри също. Тепърва ще се обмисля какви мерки да се взимат", каза Ива Недялкова, която се закани да не пусне детето си на училище, докато не бъде дадена възможност то да учи дистанционно. Тя каза, че ѝ е било предложено да избира между частно училище и самостоятелна форма на обучение, които обаче не я устройват. Недялкова подчерта, че около 3000 родители, обединили се около това искане, не искат да отнемат правото на другите родители да пуснат децата си на училище, но в момента са отнети правата на малцинството, което настоява за обучение от вкъщи.

Михаела Божанкова, която представлява няколко родителски организации заяви, че е против започването на учебната година дистанционно.

"Педагогическата работа за най-малките, която трябва да се свърши, няма как да бъде компенсирана по никакъв начин дистанционно. Това са неща, свързани с фината моторика, позицията на детето, стандартизиране на писането, на държането на молива. Това са неща, които няма как да се случат дистанционно и да са компенсирани. Малките имат нужда от социализация, учителят е този, който ги въвежда в света на образованието и тази връзка, която изграждат помежду си, не може да става дистанционно. При големите вече стои друго - учениците традиционно не обичат да ходят на училище и с дистанционното обучение се отварят възможности за злоупотреба, както от страна на децата, така и от страна на учителите", смята Божанкова.

На този етап МОН държи на позицията си, че неприсъственото обучение няма как да е по избор, а ще се разрешава само по медицински причини. Според министър Красимир Вълчев противното означава огромен риск около 15-20% от учениците да отпаднат от образователната система, тъй като идват от по-проблемни семейства с ниска мотивация за образование.

Вълчев обяси, че сегашната възможност за самостоятелна форма на обучение ще бъде разширена и допълнена с нови възможности, така че да стане по-ефективна. Там, където е възможно, за децата, които учат вкъщи, ще се организира онлайн присъствие в класната стая с уговорката, че то ще е пасивно. Учителят няма да има възможност да провежда ефективен образователен процес с дистанционните ученици, докато преподава в клас. Ще има обаче допълнителни възможности за консултация с учителя в извънкласно време.

Учебната година ще започне присъствено на 15 септември в цялата страна, подчерта за пореден път образователният министър.

Той припомни, че се предвиждат задължителни и избираеми от училищата мерки за безопасност. Задължителните са здравните мерки - дезинфекция, носене на лични предпазни средства, миене на ръцете, осигуряване на топла вода и сапун във всяко училище. Избираемите мерки ще са свързани с това да се осигури, доколкото е възможно, невзаимодействие между паралелките и, ако има едно болно дете, само паралелката да превключва в електронно обучение от разстояние.

Критичните зони в училищата са тоалетните, столовите и коридорите. В училищата ще трябва да се носят маски във всички закрити помещения, с изключение на класните стаи и физкултурните салони. В тях учениците може да са с маски, но няма да бъдат задължителни и може да ги свалят, обясни министър Вълчев. Училищата ще са снабдени с резервни маски. Началните учители, които преподават на един клас, няма нужда да носят маски, но тези преподаватели, които работят с различни класове, най-вероятно ще работят с шлемове.

Всеки учебен ден ще започва с кратка беседа за напомняне на правилата за безопасност, но в същото време Красимир Вълчев посочи, че не трябва да се създава психоза. На влизане в училищата няма да има задължителен термоскрининг, но ще има т.нар. медицински филтър - преглед за симптоми, който може да се прави на училищните входове или в първия час, като при необходимост ще се уведомяват родителите и РЗИ.

Образователният министър каза още, че най-големият проблем е липсата на достатъчно учители. Министерството разполага със списъци на резервни преподаватели, но те тази година в тях ще бъдат включени и повече студенти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Clara Armandova
    #4

    Последиците от присъственото започване тази есен ще се усетят до два месеца след него. А след по-малко от година тия, които решиха да се започне присъствено, мислейки единствено за своята настояща власт, има да се чудят "защо в страната не са останали живи и здрави млади хора".

  2. A.Aleksiev
    #3

    В Германия към този момент учат присъствено като половината клас е в училище от 8:00ч-10:00ч, а другата половина 10:00-12:00ч и толкоз! Осигурена дистанция и с маски.

  3. Отбелязвам
    #2

    Тази седмица един баща ми достави удоволствие: минава покрай мен със 7-8 годишния си син. И го питам: "Момчето слуша ли?" И бащата отговаря пътем: "Много слуша, защото ако не слуша, ще има шамари! И затова е отличник." Браво! Другото са лиготии, водещи до разглезвания и татуировки, да кажем. :-)

  4. д-рХ
    #1

    Маските не може да се носят в училище, защото са:
    1 - вредни за здравето на всички деца! Всички деца с проблеми в белия дроб и дишането - ще се влошат! Това са голям брой бронхити, алергии, астми...
    2 - увреждащи комуникацията по много начини. Без мимиката се губи много информация, нарушава се натрупването на опит в социализацията.
    3 - насажда се наасила анонимност - огромно нарушение във възпитанието.
    4 - възпитава ПОДЧИНЕНОСТ. Изпълнението на безсмислено действие те държи в подчинение.
    5 - Корумпира

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.