Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ноември се решава става ли България регионален енергиен център

0 коментара

На 15 ноември се очаква страните от Югоизточна Европа да приемат обща декларация за намерения по предложението на България да стане регионален енергиен център. Това съобщи специалният координатор на България за Пакта за стабилност в Югоизточна Европа Владимир Филипов на съвместна пресконференция с говорителя на Пакта за стабилност Роланд Блес. Съгласие за това България да стане регионален енергиен център бе постигнато на заседание на Работна маса 2 през юни.

Днес Филипов съобщи, че министърът на енергетиката Милко Ковачев е изпратил писма до колегите си в региона на заседание през ноември да бъде гласувана такава декларация. Сред аргументите в подкрепа на нашата кандидатура са географското положение на страната ни - в центъра на Балканите сме, това, че изнасяме ток за почти всички съседи, надеждната електропреносна система и квалифицираната работна ръка, обясни Филипов. Според него аргументите били достатъчно силни и идеята ще се реализира. На въпрос какво е становището на румънската страна при положение, че премиерът Нъстасе на няколко пъти заяви желанието Румъния да бъде енергиен лидер на Балканите, координаторът на Пакта за стабилност за България каза: "На официално и работно ниво не зная за възражения на румънската страна срещу нашата кандидатура".

България е готова с инвестиционното си проучване за своята част от отсечката София - Ниш, чака се Югославия, стана ясно днес. По принцип двете страни е трябвало да представят общата си позиция още на заседанието на групата по инфраструктурните проекти през юни 2002. Югославия обаче не е имала готовност, въпреки че инвестиционното им проучване е трябвало да бъде готово в края на май. През октомври вероятно ще има друго заседание, на което двете страни трябва да представят общ проект. Няма да бъде добре, ако го изпуснем, каза днес Филипов. Той изрази оптимизъм, че проектът ще стане, защото се осъзнавал неговият смисъл и добави, че очаква до октомври т.г. югославската страна да бъде готова със своята част.

Задължително условие Пактът за стабилност да финансира един проект е той да бъде предложен поне от две балкански страни.

Филипов обясни, че изграждането на 12,5 - км четирилентова отсечка Калотина - Драгоман ще струва около 25 млн. евро. Построяването на четирилентовата автомагистрала между Драгоман и София ще бъде на стойност 122 млн. евро. Заради трудният планински терен разходите от югославска страна щели да бъдат по-големи и за да се балансират те, имало възможност към нашата част да се включи и т.нар. Северна дъга на Околовръстното шосе край София. Изграждането ще струва 136 млн.евро

Говорителят на Пакта Ролан Блес отрече да има промяна в позицията спрямо проекта. Преди време Европейската инвестиционна банка излезе с проучване, че строителството на отсечката не е икономически ефективно.

Според Филипов и Блес няма забавяне по проекта за втори мост на Дунав. Фактът, че държави като Франция и Германия се ангажират с грандове и дават значителни суми пари за изграждането, за мен е доказателство, че това нещо има бъдеще, каза българският координатор. Според него скоростта била нормална за икономическата и политическата ситуация в региона. Филипов добави, че според него след евентуалното получаване на покана в Прага работата по проекта ще се интензифицира. "Този мост би бил много важна инфраструктурна връзка при бъдещо членство на НАТО на двете страни. Той реализира един от нашите аргументи - за връзката между центъра и южния фланг на НАТО", посочи координаторът.

Помолен да коментира дали след присъединяването на страните от региона към Европейския съюз Пактът за стабилност ще се саморазпусне, говорителят Ролан Блес каза, че това ще зависи от всички участници в него. По думите му част от проектите в рамките на пакта ще продължат да се управляват от правителствата на страните от региона, а други ще преминат към инициативи на Европейския съюз.

Общо за региона пактът е одобрил 46 инфраструктурни проекта за 3.6 милиарда долара. Според разчетите на Пакта България участва в 5 инфраструктурни проекти за около 690 млн. евро. Сред тях са модернизацията на летище "София" с нов пътнически терминал и писта и Дунав мост 2.

Страната ни участва и в други 50 проекти, свързани с демократизацията и правата на човека. По един от тях около 1000 военнослужещи са минали през курсове за преквалификация, за да бъдат адаптирани за цивилния живот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.