Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новогодишно-коледните празници в Русия продължават до 10 януари

0 коментара
Новогодишно-коледните празници в Русия продължават до 10 януари
Останалият свят изкара вече една работна седмица през новата година, а в Русия почивните дни по случай празниците едва са се преполовили. От 2004 г. първите 10 дни на януари са почивни за руснаците, тъй като властите решиха да изместят майските почивни дни през зимата, за да дадат на хората малко отдих по време на дълбокия мраз, предаде АП.

Малцина са тези, които се оплакват от допълнителната почивка, но някои икономисти се питат дали страната наистина може да си позволи такава дълга пауза, особено когато все още се усеща въздействието на световната финансова криза.

Специалисти са пресметнали, че януарските почивни дни струват на Русия около 62 милиона долара (0.5 процента от БВП). Те също така поставят под съмнение твърденията на много руснаци, че са по-продуктивни през последните две седмици на месеца.

Вероятно те само мислят, че са по-продуктивни, защото нямат махмурлук. Значително количество от приблизително 15-те литра твърд алкохол, които се консумират средно от един човек годишно в Русия, се изпива по време на празниците, когато бедните хора в провинцията, съставляващи голяма част на населението, почти нямат какво друго да правят, докато не са на работа.

Много магазини и ресторанти са отворени по време на празниците, но държавните учреждения, фирми, банки и фабрики не работят. Фондовите борси са затворени и не излизат никакви вестници. По иначе задръстените улици на Москва движението е спокойно.

Нова година е най-големият празник в страната още от съветско време, когато Рождество Христово беше забранявано или отхвърляно от комунистическия режим. След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Рождество Христово отново се върна на почит и за национален празник бяха обявени дните от 1-2 януари, когато се чества Нова година, до 7 януари, когато Руската православна църква отбелязва раждането на Христос.

Празниците бяха удължени, в случай че някой от тези дни се падне в събота или неделя. Така често се получаваше за няколко седмици хората да идват на работа само за два-три дни в седмицата. Мнозина руснаци, особено тези, които могат да си позволят да пътуват в чужбина, отиваха на почивка за целия период, така че Русия реално започваше да работи към средата на януари.

През 2004 г. правителството официално обяви първите 10 дни на годината за национален празник, прехвърляйки някои дни от май. Много хора все пак почиват между 1 май (Деня на труда) и 9 май (Деня на победата), когато по традиция руснаците прекарват времето със семействата си.

В нощта на четвъртък срещу петък, когато руската Православна църква отбелязва Рождество Христово, близо 90 хиляди души в столицата Москва отидоха на църковна служба. Само в храма "Христос Спасител", където службата бе отслужена от патриарх Кирил, се събраха около 5 хиляди човека. На литургията в "Христос Спасител" бе и президентът Дмитрий Медведев със съпругата си Светлана.

Премиерът Владимир Путин бе в храма "Покров Богородичен" в село Турбиново.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.