Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс" спечели най-много награди "Пулицър" през 2009

4 коментара
"Ню Йорк таймс" спечели най-много награди "Пулицър" през 2009
Американският вестник "Ню Йорк таймс" обра най-много награди "Пулицър" през 2009 г., получавайки отличия за разследване, за гореща новина, за международен репортаж, за публикация, фотография и критика.

През последните години "Вашингтон поуст" и "Ню Йорк таймс" си поделят повечето награди "Пулицър", които са вероятно най-престижното признание в САЩ за пишещи хора. През 2008 г. най-много отличия получи вашингтонският вестник, но през 2009 г. наградата се върна при нюйоркчани, които успяха да превърнат историята с губернатор Спицър в национална сензация.

За Америка 2008 г. бе доминирана от един сюжет: предизборната кампания за избор на президент. Това събитие засенчи всички останали и този факт бе отчетен от журито, което присъди награди за отразяване на кампанията и на "Вашингтон поуст" и "Ню Йорк таймс".

Във "Вашингтон поуст" призът отиде при тъмнокожия политически анализатор и колумнист Юджин Робинсън, който не крие антипатията си към Джордж Буш.

Отличеният от "Ню Йорк таймс" е фотографът Деймън Уинтър, сътворил неподражаема мозайка от кампанията на Барак Обама.

Извън предизборната кампания, журито на "Пулицър" открои като основен сюжет на 2008 г. краха на Елиът Спицър, губернатор на щата Ню Йорк от Демократическата партия, известен борец срещу престъпността, уличен за връзки с проститутки. "Ню Йорк таймс" използва всички възможни средства, за да изкара истината наяве: всички горещи подробности се появяваха мълниеносно в онлайн изданието, следвани от кратки репортажи, разработени на следващата сутрин в печатното издание.

Публикациите на Дейвид Барстоу, показващи как генерали от запаса, подвизаващи се като анализатори в медиите, помагат да се идеализира политиката на Пентагона, дадоха победата на "Ню Йорк таймс" в категорията "разследване". Военните репортажи на вестника от Афганистан и Пакистан бяха признати за най-добри в отразяването на събитията в чужбина.

Вестник "Лас Вегас сън" беше удостоен с престижната журналистическа награда в категорията публикации в служба на обществото за отразяването на високата смъртност сред строителните работници в Лас Вегас.

Силната работа на победителите показва мощта и значимостта на журналистиката в печатните медии, заяви при връчването на наградите в понеделник вечерта Сиг Гислър от борда на наградите "Пулицър".

Печатните медии са сред най-потърпевшите от рецесията, като са принудени масово да уволняват хора, да съкращават секции и да спират доставката на вестници по домовете. Някои издания обявиха фалит и бяха закрити.

"Кучето-пазач все още лае. Кучето-пазач все още хапе", каза Гислър. "Кой би правил това ежедневно, ако нямахме вестници", добави той.

Показателно е, че сред присъдените награди няма такива за икономика или за финансовата криза.

"Уолстрийт джърнъл", един от най-престижните всекидневници, не спечели награда тази година. Изданието не е получавало "Пулицър", откакто Рупърт Мърдок го купи през 2007 година. В предишните десет години вестникът е печелил наградата осем пъти.

Тазгодишното издание на наградите "Пулицър" бе първото, в което равноправно бяха допуснати и изцяло Интернет издания, които се състезаваха във всички категории.

Въпреки растящото влияние на онлайн журналистиката, нито една онлайн медия не получи награда, а единствено сайтът Рolitico.com беше сред финалистите в категория "редакционна карикатура".

"Пулицър" за най-добра редакционна карикатура обаче получи вестник "Сан Диего юниън трибюн".

Наградата за критика отиде при Холанд Котър от "Ню Йорк таймс", който е едновременно специалист по модернизма, по индийско и ислямско изкуство. Той бе отличен заради усилията си да запознае читателите с изкуството на Изтока, за изразителния език и майсторски написани материали.

Освен наградите за "голямата" журналистика – национална и международна – бордът на "Пулицър" следи внимателно и местната преса, която е упора на гражданската журналистика. Тук наградите се присъждат за силата на "четвъртата власт", тоест за материали, които не само за разкрили някакви нередности или проблеми, но и са станали причина за положителни промени, дори те да са в един отделен град.

Престижната награда отиде при Александър Брезън от "Лас Вегас сън", който не само обърна внимание на високата смъртност сред строителните работници, но откри причините за това, огласи ги, постигна преразглеждане на технологичните изисквания и т.н. Така от юни 2008 г. сред строителите във Вегас не е имало нито един нещастен случай със смъртен изход.

Журналистите от "Детройт фрий прес" получиха "Пулицър" за упоритостта, с която разследваха кмета на Детройт, в резултат на което се стигна до оставка на двама административни служители, съд и затвор.

В жанра кошмарна история с щастлив финал – една от любимите на медиите - за най-добра бе призната тази на "Сейнт Питърсбърг таймс", голям вестник във Флодира, който публикува серия от материали "Момиче в прозореца" на журналистката Лейн Дегрегъри. Тя разказва за детето - дивак Даниел Крокет, което не е могло нито да разговаря, нито да влезе в каквато и да е комуникация с хора, когато било открито от полицията. Детето след това е лекувано, дадено в приемно семейство и ходи на училище. Момичето все така не може да говори, но вече може да гледа събеседника в очите, което е голям напредък в сравнение с първоначалното ѝ състояние.

Наградите "Пулицър" се връчват за 93-ти път и отразяват "хибридния характер на журналистиката, комбинация от текст, снимки, онлайн съдържание, което е важно", посочи Гислър по време на церемонията.

"За да бъде конкурентноспособен един сайт, той трябва да съдържа много повече чиста информация, а не редакционни материали и коментари", каза той.

Гислър изключи възможността да се създаде отделна категория само за онлайн издания и припомни, че всекидневниците значително са развили своите сайтове.

Наградите "Пулицър" са учредени от издателя Джоузеф Пулицър, починал през 1911 г. и са раздадени за първи път през 1917 г. Комитетът за отличията се състои от 18 експерти. Носителите на наградата получават по 10 000 долара, с изключение на наградата за публикации в служба на обществото, която носи на лауреата златен медал.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kосмополит
    #5

    На първо място е вестник Труд, който разказа историята за Станишев и Джена Буш.

  2. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #3

    АДОЛФ ХИТЛЕР ПО СЛУЧАЙ 120 ГОДИНИ САЩ - ИЗРАЕЛСКА ПРОПАГАНДА МОЖЕТЕ ДА Я ПОГЛЕДНЕТЕ В ТАЗИ СТРАНИЦА - ЩЕ ВИ ХАРЕСА ПОВЕЧЕ ОТ ВДИГНАТОТО ЗНАМЕ ЗА ДРУГАРЯТ АДОЛФ ХИТЛЕР ПО СЛУЧАЙ 120 ГОДИНИ ОТ РОДЖЕНИЕТО МУ !.....................http://www.stefan-tcholakov.com/index.php?year=2008&id=6018&p=artiklarse&title=brudarappen+1+%3A+.....................ДНЕС Е РОДЖЕН ДЕН НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА БРИТНАСКА МОНАРХИНЯ, НО ТЯ НЕ ГО ПРАЗНУВА ТОЗИ ДЕН, ЗАЩОТО УТРЕ Е РОЖДЕНИЯ ДЕН НА ДРУГАРЯТ ЛЕНИН И ДАНО ВДИГНАТ 20 МЕТРОВО

  3. ела
    #2

    Макар че Ню Йорк Таймс е като цяло много добър вестник, тези награди са малко измислени. На времето една журналистка от същия вестник, Моурийн Дауд, която също има Пулицър, беше писала една статия за България, в която самата тя си каза че не знаела нищо за Кобурготската династия (една от най-големите в европейската и световната история). Даже се възмущаваше че и е трудно да произнася фамилното име на тогавашния ни министър-председател Симеончо. За България знаела само че там имало град наречен Пловдив. Какъв ли им е проблема на американците? self-centeredness

  4. Космополит
    #1

    Проблемът на българите е, че знаят всичко. И за НЙТ и за журналистите в него. Така е и с емигрантите. Когато имах строителна фирма тук, престанах да вземам българи на работа. На втория ден почваха да ми обясняват как трябвало да се прави. По-добре мексиканец или афро-американец. Поне се държат почтително.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.