
Справка в регистъра на лицензираните трудови посредници за изпращане на кадри в чужбина към Агенцията по заетостта сочи, че в момента няма легална българска фирма посредник, която да изпраща медицински кадри в Либия. Въпреки продължаващият вече девета година СПИН процес срещу обвинените за СПИН епидемията в Бенгази шестима сънародници, в Джамахирията все още има български медици, които продължават да работят там. Те или са със сключени по-рано договори, или са заминали по други пътища.
Останалите български работници в Либия са главно инженерно-технически кадри, наети по договори с “Техноекспортстрой” или с фирми от трети страни. Те работят в Бенгази, Триполи и по-рядко на далечни обекти в либийската пустиня.
Въпреки безуспешните засега опити за освобождаване на задържаните 5 медицински сестри и признанията на българското държавно ръководство, че процесът срещу тях не е справедлив, към този момент София не е отправяла специален призив към българските граждани да се въздържат от пътувания и работа в Либия. Българите, които вече са там, съответно не са призовани да се приберат у дома.
Няма точна информация за броя на българите в Либия, защото не всички от тях се обаждат в консулската служба в Триполи или във Външното министерство, каза за Mediapool говорителят на министерството Димитър Цанчев. Той също смята, че общият брой на работещите в Джамахирията българи е под 1000, докато през седемдесетте и осемдесетте години те са били 15-20 хиляди.
Към момента МВнР явно не преценява Либия като изключително рискова за български граждани, нито смята да ги изтегля оттам в знак на несъгласие с политиката на Кадафи спрямо осъдените медицински сестри. На сайта на министерството всеки желаещ да посети или да работи в Джамахирията може да намери справка за страната, каквато има за останалите държави по света.
Министър Гайдарски заяви пред парламента, че договори за сътрудничество в областта на здравеопазването между двете страни са сключвани през 1980 и после през 1994 г. Тези договори вече не се прилагат.
До началото на 90-те години изпращането на български медицински работници в Либия е ставало чрез държавната "Медексим” ООД. През 1992 г. тя се трансформира в “Експомед” ЕАД и изпраща медицински кадри в Либия докъм 2002 г.
След ареста на българските медици преди 8 години дейността на “Експомед” рязко спада и през 2003 г. тя преустановява изпращането на лекари и сестри. Разрешителното ѝ изтича през 2005 г. и не е подновявано.
Същевременно замразени са и търговско-икономическите отношения между България и Либия, обясни от своя страна и министърът на икономиката Румен Овчаров.
Последната сесия на Междуправителствената комисия за сътрудничество е била през 1999 г., когато е подписана и търговска спогодба, влязла в сила от 2003 г. След това спогодбата е денонсирана и Джамахирията вече няма статут на най-облагодетелствана нация, каза министърът.
Въпреки усилията на България, следващо заседание на тази комисия не е имало, посочи Овчаров и прогнозира, че развитието на двустранните отношения ще се определи от изхода на делото срещу петте български медицински сестри.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент