Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От догодина финансирането за ВУЗ според постиженията им

21 коментара
От догодина финансирането за ВУЗ според постиженията им

От следващата година финансирането на университетите ще бъде обвързано с качеството на предлаганите от тях образователни услуги и реализацията на студентите. Това съобщи в понеделник министърът на образованието Сергей Игнатов. “Първата крачка към различно финансиране на университетите ще бъде направена още в следващия бюджет“, обясни Игнатов.

Според него трябва да има различно финансиране и за различните специалности. В България има около 15 университета, които са гръбнакът на висшето образование, и следва да получат различна субсидия, особено в области, където са най-добри, посочи министърът.

Той очаква през май да започне преглед на научния потенциал на висшите учебни заведения, а в края на октомври да бъде готов пилотен проект за рейтингите на университетите. На тази база ще бъде определено и финансирането за следващата година.

По повод приетия окончателно нов Закон за развитието на академичния състав Игнатов коментира, че едва 366 души от около 20-хилядна научна общност са против закона и посочи, че не е възможно да има пълно национално съгласие, когато се прави “такава голяма реформа“. В същото време млади учени организират протестно шествие срещу закона в сряда.

Предстои да бъде представен и новият закон за училищното образование, подготвен от Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН).

В него е залегнало на учениците от 1 до 3 клас да не се пишат оценки, а до 4 клас децата да не повтарят. За тези, които не се справят добре, ще бъдат осигурени допълнителни занимания.

Освен това директорите на училищата ще преминават всяка година през атестация и при лоши резултати от нея ще бъдат отстранявани от длъжност.

В края на всеки учебен срок ще се поставя оценка за поведение на ученика. Вариантите са три: "похвално", "добро" и "нуждае се от подобрение". За лоша дисциплина са предвидени различни санкции – отстраняване от час, обществено полезна дейност, преместване в друга паралелка, в друго училище, а като краен вариант – в самостоятелна форма на обучение.

Част от тези мерки бяха залегнали и във варианта на закона за училищното образование, подготвен от екипа на бившия образователен министър Даниел Вълчев. Срещу въвеждането на оценка за поведение и дисциплинарните наказания се обявиха някои родителски организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хе-хе
    #23

    Софийският университет отдавна не е в никакви класации за съжаление. По отношение на специалности като правото те са най-добрите, ама само те знаят за това.

  2. Machiavelli
    #22

    Да вземат класацията от Шанхаи (базирана на публикациите на отделните университети) и дa видят освен СУ дали има още някои университет.

  3. академик Пешо
    #21

    Как си ги изчислил ..че само 366 от 20-хилядната научна общност били против новото зоконче?По-скоро е вярно обратното-че само 366 го подкрепят...но надали са и толкова много...

  4. Smartguy
    #20

    nqma ocenki -> nqma u4iteli -> nqma u4enici -> nqma uravlqvashti -> nqma ocenki ->..... Ima li vyobshte akyl nqkoj? Dori i 1-vi klas bez ocenki e na ryba. No syshtoto do 4-ti, ne me razsmivajte. Amerika li shte pravim? - kydeto dyrzhavnoto u4ilishte ne go broqt za nishto, zatova pyk v 4astnite ti spukvat gjona ot zubrene, no davat obrazovanie za smetka na tova.Izberete pak po-malkoto zlo... vmesto da syzdadeto dobro. Koito samo da izbira iska, shte izbira samo ot koeto sa mu ostavili.Ei tova se kazvat reformi na prazen hod, po principa "brysnachyt na Occam".

  5. Джони
    #19

    Давай Серго, давай!Дано го докараш до равнището на образованието на началника си!Всеки българин оттук нататък с акъл и образование на пожарникар! Да дърпа маркуча докато му дойде акъла, та да ви изрита всичките начело с Глания ПОЖАРНИКАР!

  6. Tochen
    #18

    Когато един професор преподава в един и същи ден в София, Пловдив и Стара Загора той научен работник ли? Поддържа ли знанията си на нивото на последните постижения в специалността му? Ако не ги поддържа, какви специалисти подготвя?Ниски били заплатите на преподавателите. На всички, които си изкарват хляба с честен и обществено полезен труд в България, заплатите са ниски. Който се чувства достатъчно специалист да отива в Харвард. Ако е патриот, ще намери начин и от там да помага на родината си. Ако не е тук ще ни е по-вреден отколкото там.

  7. Кибикчия
    #17

    Мерило за рейтинг: Колко египтолози е произвел Сергей с къде са си намерили работа?

  8. Боже мой
    #16

    При мумиите. Ето там е неговата реализация

  9. Yankee
    #15

    средна заплата на завършилитеТова са реалните критерии по света. Обаче така ще лъсне червения гъз на комунистическата мафия завладяла университетите. Те повечето английски не знаят, а наричат себе си "учени"... Интересно от къде четат научните новини, от "Правда" ли или от "Итар-ТАСС"? За лустрация на доносниците и дума не се издумва, разбира се...

  10. бос
    #14

    как пък ги преброи? А, сетих се. Цвятко ги е броил. Май броячите в МВР се завърнаха.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.