Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината избиратели не се интересуват от политика

57 коментара
Половината избиратели не се интересуват от политика

Над половината от българските избиратели или изобщо не проявяват интерес към политиката и политическите сили (33%), или са го загубили в последно време (21%). Това сочат данните от национално представително проучване сред 1184 пълнолетни лица, извършено през март-април от Институт "Отворено общество".

Месеци преди изборите, на всеки един избирател, който започва да се интересува от тях, отговарят други трима, които вече са се отказали да следят политическия процес.

Първата категория е представена предимно от младите, които ще гласуват за първи път. Иначе тъкмо при тях интересът е най-слаб - общо 60% от 18-30 годишните не се интересуват от политика. При по-възрастните избиратели отсъствието на интерес към политиката намалява до 47% сред избирателите над 60 години. Сред тях повечето анкетирани са заявилите интерес към партиите и политиката в страната.

Логично е твърдите гласоподаватели да се интересуват от политиката. Те са мнозинство сред симпатизантите на всяка от основните политически сили, но най-голям е делът им сред сините към момента на обявяване на “Синята коалиция”.

При избирателите на ДПС най-много са тези, които изобщо не се интересуват от политика, но въпреки това заявяват, че ще гласуват.

По-интересен е профилът на симпатизантите на “Атака”. За разлика от ДПС, сред тези, които ще изберат “Атака”, аполитичните са най-малко, но в сравнение със симпатизантите на други партии, тук е най-висок относителният дял на тези, които доскоро са проявявали, но вече са загубили интереса си към партии и партиен живот в страната.

Избирателната активност пряко свързана с интереса към политиката

Интересът към политиката влияе пряко на електоралната активност. Не всички политически заинтересовани ще гласуват, но сред тях са най-малко безучастните (5%). Обратно – над 50% от хората, които заявяват, че политиката не ги интересува, твърдо са решили, че няма да гласуват.

Готовност за участие в парламентарните избори проявяват малко над половината от пълнолетните граждани. Съотношението между твърдо решилите да не гласуват и тези, които още не знаят как да постъпят, е 2:3.

Предизборната надпревара между политическите сили в основата си е ориентирана към склонните да гласуват, но нерешили още за кого. Ако изборите бяха в края на март или началото на април, повечето от колебаещите се за кого да гласуват така и нямаше да стигнат до избирателните секции.

Сред другата по-малка част от тях се наблюдаваше нагласа към подкрепа по-скоро за ГЕРБ, но и “Атака” би могла да привлече относително повече от потенциалните избиратели.

Сега стои въпросът доколко новосформираните партии и коалиции ще успеят “да дръпнат” от още неориентираната част на електората. Голямото преливане преди на гласове от други партии към НДСВ, а сега от НДСВ и други към ГЕРБ, ще се придружи от малкото преливане от СДС и "Атака" към РЗС, например, показва анализ на данните на "Отворено общество".

Незаинтересованите от изборите – сред среднистите, колебаещите се – сред необразованите

Най-много дезинтересирани от изборите има сред хората със средно образование. Колебаещите се за кого да гласуват са сред най-ниско образованите. Те са двойно повече в сравнение с колебаещите се сред висшистите. По-голямата част от тях най-вероятно въобще няма да направят избор.

За висшистите “Синята коалиция” през април е третата политическа сила. За избирателите с основно образование третата политическа сила е ГЕРБ – след БСП и ДПС.

"Атака" е най-популярна сред среднистите – почти колкото БСП. Намалява относителният дял избиратели на БСП сред ромите и в селата, където, изглежда, се преориентират към “Атака”, защото за разлика от есента, делът на избирателите на “Атака” се увеличава през пролетта в селата и намалява в областните градове.

"Няма смисъл", най-често казват негласуващите

Всеки втори от решилите да не гласуват е песимистично настроен и обезверен – нито очаква промяна, нито мисли, че с вота си може да допринесе за подобряване на ситуацията в страната, показват още данните от проучването. Най-срещаният мотив да не се гласува е "няма смисъл".

Различен е мотивът на тези, които по-вероятно приемат важността на избора и биха искали да се намери партия, която да ги ентусиазира да я подкрепят, но не откриват (още или вече) такава. За тях е трудно да направят компромис с представите и очакванията си за партия, която заслужава вота им и вместо рационално да избират “най-малкото зло”, те наказват кандидатите с презрението си.

Важно е да се знае, че практиките на информиране сред избирателите с нагласа да не упражнят вота си и сред колебаещите се за кого да гласуват не се различават силно от практиките на активните избиратели. Разпределението им на аудитории на различен тип медии наподобява това на симпатизантите на политическите сили. Показателно е обаче, че сред тях (със силно младежко присъствие) повече използват Интернет като източник на информация за политиката, отколкото сред твърдите избиратели на по-масово представените политически сили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .........
    #59

    .........

  2. НЕ СЕ
    #58

    ОТ ЖИВОТА СИ СЕ ИНТЕРЕСУВАТ, ЗАТОВА ПОВЕЧЕТО ЩЕ ГЛАСУВАТ "ДОЛУ БКП"!!!!!

  3. Да!
    #57

    На тяхно място ще дойдат други, които може и да не са българи, но ще се интересуват от политика. На тях ще принадлежи България! А българите ще се скитат по света, да припечелят нещо, че да съществуват.Всяка нация получава това, което заслужава!

  4. .
    #56

    Цитат от статията: "За висшистите “Синята коалиция” през април е третата политическа сила. За избирателите с основно образование третата политическа сила е ГЕРБ – след БСП и ДПС." Кои са първите две за висшистите?

  5. Вишински
    #55

    The creatures outside looked from pig to man, and from man to pig, and from pig to man again; but already it was impossible to say which was which.Това е от "Животинска ферма". Финалът. Така завършва книгата.Това е и поуката от книгата. Животно ли си, всеки ще те коли, стриже, дои и яха. Без значение дали става дума за прасета - експлоататори или за хора - експлоататори. И животните осъзнават това едва в последния миг. Затова и там книгата свършва. Защото, осъзнаването на тази истина обезсмисля намеренията

  6. Вишински
    #54

    Полека - лека нещата се размиха. Всички са облечени еднакво, говорят еднакво, правят еднакви неща. Наричат себе си "политическа класа". Ех, защо Джилас не е жив! Да види той в какво се трансформира новата му класа!До преди 10.11.89 кой управляваше България? БКП? Не е така, той и Първанов е бил тогава от БКП, ама са го ползвали като литературен негър. Имал е точно толкова принос към управлението, колкото и чистачката в министерството на земеделието.Тогава на власт беше номенклатурата. Това беше каста.

  7. Kochina
    #53

    обречени на изчезване.I kakwo ot towa? Tolkowa li sa cenni za niakogo i za neshto?

  8. Mickey
    #52

    Първо не са 50%, а са 80%! И второ : Не, че не се интересуват, а не виждат друго освен ДС-БКП на тезгяха! ЛИЦЕМЕРИЕ и Тарикатлък!

  9. Mickey
    #51

    Войната на ТАРАЛЕЖИТЕ! Сега настава "войната" за разпределението на 20% гласуващи ШАРАНИ!ДС-БКП иска да ги намести така:1)ГЕРБ2)БСП3)Патериците на ГЕРБ4)ДПСАтака не я искат кукловодите на предни позиции!Ама АТАКА им бърка работата! Това че си е тяхна АТАКА - не помага!Щом гласуващите са паднали до 20%,по причина че НАРОДА осъзнава че ДС-БКП е окупирала целия спектур- това означава , че от останалите желаещи да им гласуват, най-голяма част са- най големите лумпени! Който има поне малко мозък отива

  10. Radi
    #50

    Za postokomunisticheskite obshtestva - tip bulgarski, e iasno edno. Sled parvonachalnata euforia i karnaval, rakovoden pochti bezuprechno ot BKP, nastapi razocharovanie.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.