Интересът на Казахстан към тръбата Бургас-Александруполис, заявен от външния министър на страната в понеделник, бе потвърден и от президента Нурсултан Назарбаев на срещата му ден по-късно в българския вицепремиер и министър на външните работи Ивайло Калфин, който е на посещение в Астана. Същото е направил и премиерът на средноазиатската страна, съобщи след разговорите Калфин.
Получени са уверения, че Казахстан ще участва под всякаква форма в проекта, добави той. Очевидно, че доколкото страната е основен доставчик на петрол, тя ще има интерес към активно, включително и в собствеността, участие в проекта, каза вицепремиерът, цитиран от БНР.
По думите му в интерес на България е тръбата да бъде максимално натоварена с нефт. Казахстан ще продължи да увеличава износа на петрол и очевидно има интерес от неговия пренос, допълни Калфин. От думите му не става ясно дали Казахстан конкретно е обещал да достави петрол за българското участие в проекта от 24.5 на сто, каквото условие постави Русия на София и Атина, за да получат право на глас в бъдещата компания за нефтопровода.
Казахстан вече обеща на Москва да осигури петрол, равен на руското участие в проекта от 51 на сто. Поисканите от руския президент Владимир Путин количества от 17 млн. т бяха "дадени" от колегата му Назарбаев, който обаче обвърза съгласието си с разширението на петролопровода от находището Тенгиз до Новоросийск, управляван от Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК). Заради проблеми с чуждите инвеститори в КТК, Москва блокира увеличението на капацитета му от 30 млн. т. годишно на 67 млн. т. Все още от "Транснефт", която държи 24 на сто от КТК, участва като акционер в Бургас-Александруполис и е определена за оператор на същата тръба, не са заявили ясната си позиция за КТК.
В същото време Москва даде ясно да се разбере, че гледа на Бургас-Александруполис като на продължение на КТК и обвърза изграждането на новата тръба с разширението на каспийската.
Ако Астана действително, а не само в политически изявления, поеме квотата на България за осигуряване на доставки за Бургас-Александруполис, то на практика над 75 на сто от петрола, който ще тече по тръбата - или 25 млн. т. - се очертава да е казахстански.
Президентът Назарбаев обаче твърде щедро "раздаде" петролните количества на страната, чийто добив през 2006 . е бил 65 млн. т, от които според данни на специализирани издания са изнесени над 57 млн. т. Тоест, тези количества са ангажирани за различен период от време. Казастанският държавен глава преди време обеща доставки за Китай по тръбопровода Атасу-Алашанкоу, по който се очаква ежегодно да бъдат транзитирани 10 млн. тона. Отделно в Астана разглеждат и възможността да зареждат и петролопровода Баку-Тбилиси-Джейхан, чийто капацитет е 50 млн. т.
КТК е ключът към Бургас-Александруполис
"Казахстан може да осигури петрол за Бургас-Александруполис само от находището Тенгиз след разширението на КТК", коментира пред Mediapool Валентин Кънев, управител на Балканската и Черноморска петролна асоциация. "Спряното разработване на Кашаган заради проблеми с инвеститорите, екооценката и увеличените цени на проекта, блокира друга възможност за доставки от Казахстан освен чрез КТК", допълни той. Според Кънев ключът за реализацията на Бургас-Александруполис е КТК и докато не се решат неговите проблеми с разширяването, няма как да напредне руско - българо-гръцката тръба.
Според експерти от бранша интересът на Астана към Бургас-Александруполис е под съмнение, след като държавната компания "Казмунайгаз" придоби преди дни 75 на сто от румънската компания "Ромпетрол", което автоматично ориентира вниманието ѝ към тръбата Констанца-Триест.
Под въпрос е реален или чисто формален от дипломатическа гледна точка е ангажиментът на Назарбаев, даден пред Калфин, коментират наблюдатели. Според тях, за да постигне резултат подобна визита в страните от този регион, тя трябва да е на ниво държавен глава.
Покана от българския президент към казахстанския му колега за посещение в най-близко време е била предадена от Калфин по време на разговора му с Назарбаев.
Забавени оферти
Централноазиатската обиколка на Калфин ще продължи в Таджикистан и Туркменистан, като на последната страна се гледа като на потенциален партньор в проекта за строежа а газопровода "Набуко" и ще се търсят възможности за осигуряване на природен газ за България. Същият въпрос бе повдигнат и в Астана.
Според експерти обаче България се е забавила с газовите си оферти към двете средноазиатски страни. Такива е можело да бъдат направени през миналата година, когато София преговаряше по претенциите на "Газпром" за цената и транзитните такси на суровината. Тогава от руския монополист можеше да се поиска да предостави реципрочното право и България да може да транзитира закупен от нея газ през руска територия, смятат специалисти.
Сега дори и България да успее да договори количества казахстански или туркменистански газ за своите нужди, съществува опасност "Газпром" да блокира сделките. През тръбите на тази компания ще минава пътят на суровината до България и “Газпром” винаги може да се оправдае, че няма свободен капацитет, за да резервира монопола си в нашата страна, коментират хора от бранша.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
17 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Нали петропровода беше договорен трите държави да имат равен дял,после след рекета на Путин България и Гърция се съгласиха да имат по-малък дял от 24.5%,при условие,че руски фирми ще доставят нефта! Сега Русия иска от България и Гърция да доставят нефт,въпреки че по договор Русия трябваше да запълва тръбата срещу 51% собственост от фирмата. Какво следва,сега България трябва да си доставя сама нефт според собственият си дял,а тя не произвежда нефт,и няма гаранция,че зависимият от Русия Казахстан няма …
да спре доставката или Русия да спре нефта минаващ през руска територия,и тогава Руската фирма да поиска България да плаща неустойки за незапълване на тръбата,защото фактически фирмата ще е руска! Защо ни е Русия,след като сами ще си доставяме нефта,тръбите ще минават само прз българска и гръцка територия,а Русия ще получава печалбите,защото фирмата е руска? Каква е гаранцията,че Русия няма да постави нови искания по-късно? Спомнете си за 350 милионният дълг на Русия към България,който го намали на 80 милиона,и който все още го плаща с бракувани части за бракувани вече в нас руска техника. Спомнете си за неустойките които трябваше да плати за неремонтирането на МИГ 29,но не плати нищо! Спомнети си,когато искахме да продаваме Булгартабак,Путин заяви,че тя е руска собственост от втората световна война,и нямаме право да продаваме руска собственост.Ако прокурора си е на място,веднага трябва да нареди разследване на договора,който води до национално предателство от правителството и президента с цел на получаване на комисионни от един договор който е във вреда на България!
Oshte ot samoto nachalo celta na Russia be da pritejava 100% trabata , da podava 100% surovinata prez neia i da ne plati nito cent na Bulgaria kato polzuva bezplatno teritoriata i. Sas skliuchvaneto na dogovora rusnacite postignaha pone 65-70% ot celite si, no sega se rabira, che i tova ne e dostatachno za tiah. Iskat 100% kontrol. Abe vii, komuniagi, kak ia vijdate tazi rabota? Kak taka na vashi sanarodnici zemite , loziata , nivite i gorite shte zaminat po diavolite , za da se prokarvat trabi, …
za neshto koeto Moskva niama da plati nito cent. Ne vi li se struva , che shte iadete huia na sledvashtite izbori? A ukrainskiat evrein Sergei i nai -veche Ovtcho shte go otnesat zdravo. Po dobre da si stiagat bagaja i da zaminavat pri tehnia gospodar- Vlado Putkata, dokato ne sa gi ochistili pol ulicite kato sapartiecat im Lukankov.
Казахстан вече обеща на Москва да осигури петрол,равен на руското участие в проекта от 51 на сто,сега искаме да доставя и дяловете по-24.5% на България и Гърция,всичко 100%.Тръбите на Бургас-Александруполис ще минават през българска и гръцка територия с голям риск за екологическа катастрофа за наша сметка,въпросът е какво търси Русия тук,след като няма да доставя петрол? Толкова ли са ТЪПИ нашите управляващи и президента,че дават фактически българска територия на Путин срещо едно нищо! Още повече …
че Путин ще ни изпрати части от руската армия да охранява тръбопровода,и то не по решение на българското НС,а по решение на руската ДУМА! Къде сте Велчев,това е откровенно НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО КЪМ БЪЛГАРИЯ!
Това, дето си го написал е пълно с неточности, кухи лозунги, пропагандни фрази и т.н. С една дума - в стил "костовщина".
Гледай да си на "Позитано" 20 като ви почнем отново като през 97-ма. Този път няма да има пощада, нещастни руски агенти!
Нали там представя България?Този шизофреник.
като развърти сатъра. Гоце що го прати там.
ще ви сложим, няма да минете само с бой по каските и ритане по кокълчетата.
Чичко Путкин свирна и слугата Калфин тръгна да търси петрол - да не би случайно да се окаже, че това ще спъне ратифицирането. Леле колко сме послушнички... разтичахме се веднага и ето - има нефт. Значи чичко Путкин няма да ни вземе акциите и Предателският Парламент спокойно може да ратифицира договора...Някой да е очаквал противното?Ама моля ви се - Гоце Президент! БКП, пардон БПС! ДПС! НДСВ!Време е танковете да дойдат... а, къде ми са танковете???
Прочетете долните коментари, за да се убедите, че по-примитивни твари от форумните костовики трудно ще намерите.Винаги питам и никой не ми отговаря:- С какво др.Костов е толкова привлекателен за откровени простаци от рода на Радко, гоце-прес и подобните им?