Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поправителен за кандидатите да строят "Турски поток" у нас

Нередности има в документите и на трите консорциума, в единия от които лъсва руската ТМК

5 коментара
Поправителен за кандидатите да строят "Турски поток" у нас

Трите консорциума, които подадоха оферти за изпълнението на поръчката за проектиране, доставка на материали и построяване на трасето на газопровода "Турски поток" през българска територия, са върнати на поправителен. Това става ясно от протокол на комисията в държавния газов оператор "Булгартрансгаз" за разгледаните предложения и подбор на участниците в търга, който бе публикуван на сайта на дружеството в четвъртък. В документа лъсна и руска връзка с единия от кандидатите.

Установени са редица пропуски в предоставената документация, липса на документи и информация, заради което на този етап комисията смята, че кандидатите не покриват поставените към тях изисквания за участие в процедурата. Даден им е обаче петдневен срок от датата на получаването на въпросния протокол, в който могат да предоставят липсващата документация и да отстранят констатираните нередности, които хич не са малко.

На 6 март "Булгартрансгаз" получи три оферти за поръчката за 2.286 млрд. лв. без ДДС, срещу които трябва да се изгради 484 км трасе от българската компресорна станция "Провадия" край българо-турската граница до сръбско българската граница при Зайчар.

Единият кандидат е ДЗЗД "Консорциум Газово развитие и разширение в България“ (ГРРБ), в което акционери са "Консорцио Варна 1“, регистрирано в Парма, Италия, от местните "Бонатти С.П.А" и "Макс Щрайхер С.П.А", и "Комплишънс дивелъпмънт С.А.Р.Л. – клон България" на регистрирано в Люксембург дружество. Един от неговите представители е Андрей Зимин, който е част от мениджмънта на руската  "Тръбна металургична компания" (ТМК), за която руското издание РБК писа, че е договореният задкулисно доставчик на тръбите за българското трасе на "Турски поток".   

От протокола става ясно, че двамата участника в консорциума ще си поделят дейностите по проектиране, доставка на материалите и строежа, а "Комплишънс дивелопмънт С.А.Р.Л. - клон България" ще отговаря и за финансирането. Ръководител на консорциума обаче се води италианската "Бонатти". Интересен момент е появата като трето лице в офертата – "ДриллТек ГУТ ГмБХ". Това е немска фирма за петролни сондажи и не стана ясно от документа какво точно е нейното участие в предложението.

Към италиано-люксембургската оферта със скритото руско участие има най-много забележки от страна на "Булгартрансгаз" – няма данни за действителната регистрация на "Консорцио Варна 1" в италианския Търговски регистър, не е предоставена информация за изпълнението на посочените от тях изградени обекти като газопровод в Мароко, Азербайджан и участие в строежа на Трансадриатическия газопровод. ГРРБ също така не доказва, че отговаря на минималните изисквания за техническа способност и наличие на техника. 

Вторият претендент е унгарското обединение между компаниите Fovallalkozo ZRT и KVV Kivitelezo ZRT, в които мажоритарен акционер е унгарската енергийна група МОЛ. МОЛ е акционер в швейцарската "Мет Груп", която резервира капацитет от бъдещата тръба на "Турски поток" у нас и която реално е близък партньор на руската "Газпром", която е взела основната част от преноса по предвидената да се строи тръба у нас. Към унгарската оферта също има редица забележки и липси на документи, сред които и такъв за правното основание за създаването на обединението за "Турски поток" у нас и за техническия капацитет на консорциума.

Най-малко са забележките към третия участник в процедурата - консорциум "Аркад", включващ регистрираната в Милано, Италия, "Аркад Ей Би Би С.П.А" и регистрираната в Саудитска Арабия "Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпъни". И двете дружества са свързани със саудитската енергийна група "Аркад". Водещото дружество тук е арабската фирма в разпределено участие от 18 на сто, докато италианската има 12 процента, според протокола на "Булгартрансгаз". Не става ясно има ли други партньори и подизпълнители.

Засега български фирми не личат в техническата документация.

След получаването на поисканата допълнително информация от тримата участника тя ще бъде разгледана и  ще се прецени дали да продължат в процедурата и да бъдат отворени и ценовите им оферти.

При отварянето на офертите изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов каза, че плановете са до края на март да станат ясни ценовите оферти и дори да има избран изпълнител.

Ако обаче офертите са за по-високи от посочената в обществената поръчкацени, парламентът ще бъде уведомен и ще се търсят варианти.

От сега публикувания протокол не стана ясно кандидатите за кой от двата подхода за реализация на трасето на "Турски поток" кандидатстват. Единият е около 308  км да бъдат изградени за 255 дни или цялото трасе в същия срок. Другата възможност е цялото трасе да се завърши до края на 2020 г.

Принципно плановете на БТГ са трасето да бъде готово до края на 2019 г., тъй като сключените договори с руската "Газпром Експорт“ и българското подразделение на швейцарската "Мет“ за резервиране на капацитет от бъдещата тръба трябва да влязат в сила от 1 януари 2020 г.

Има обаче възможност стартът на експлоатацията на т.нар. "Турски поток“ да се отложи за края на 2020 г. като за това ще бъдат предупредени транзитьорите на газ.

При отварянето на допуснатите ценови оферти трябва да стане ясно също така дали някой от тях е съгласен на авансово плащане от 250 млн. евро без ДДС и разсрочено плащане в следващите десет години на сумата за строежа.

Успоредно "Булгартрансгаз" предвижда до края на юни да се обяви процедура за финансираща институция, който да отпусне парите за реализацията на амбициозния проект. Възможностите са както банков заем, така и облигационен и проектно финансиране, разглеждат се всички варианти, обясни миналата седмица Малинов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ultra
    #5

    Само не ми става ясно, тези срокове, дето си ги определят мераклиите за доене на България чрез Южен поток, маскиран като Турски поток, как си ги определят, като за това трасе трябва да се отчуждават частни терени и масиви?!? А и още няма никакво потвърждение от ЕК, дали ще одобри цялата тази сАвеЦка конспирация, за която през 2012-та имаше референдум, а днес най-лаконично гербаджийте ни "съобщиха" за намеренията си да съживят мъртвеца, който самите те бяха отписали с решение на държавата?!?

  2. Лизи Гугуткова
    #4

    Министърът на енергетиката Пери съобщи, че Вашингтон обсъжда въвеждане на санкции срещу проекта „Северен поток 2“. Припомняме, че САЩ от доста време твърдят, че проектът е политически и заплашва енергийната сигурност на Европа, затова смятат да се противопоставят на осъществяването му. „По-рано казахме, а и сега казваме открито, че компаниите, които водят бизнес с този тръбопровод (Северен поток 2) са под риск от санкции от наша страна“, е казал той, уточнявайки, че решението ще бъде взето от държавния департамент и президента на страната.

  3. Лизи Гугуткова
    #3

    "Припомняме, че говорим за разширяване на антитръстовото законодателство на ЕС за нови проекти и офшорни газопроводи. Това означава, че по този начин „Северен поток 2“ може да остане наполовина празен, тъй като според правото на ЕС един доставчик не може да заема повече от половината капацитет за доставка. В допълнение, Газпром ще трябва да разреши въпроса с имуществото на Nord Stream 2 - оператора на проекта (сега 100% собственост на Газпром), тъй като монополът не може да бъде негов единствен собственик..."

  4. Лизи Гугуткова
    #2

    СП-2 може да се построи, но ще стане още по-златен. След сигурните санкции..., кремълската банда трябва купува /с пари от рашки банки/ западни фирми със скъпи специалисти и с кораб-тръбополагач :)00 *рашките планове

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Ilian Vassilev ... ICIS: Russia unlikely to discontinue Trans-Balkan pipeline flows from 2020, despite Bulgarian announcement ICIS: Малковероятно е Русия да спре транзита на газ през Транс-Балкаския газопровод след 2020 година, въпреки обявлението от България. ICIS е най-голямата информационна и аналитична бизнес платформа, включително в енергетиката.За англичаниет доказателството за тортата е в нейното изяждане. Та и доказателството за намеренията на Газекспорт е освобождаването на капацитета на ТБГ за алтернативен транзит. Това Газпром НИКОГА няма да допусне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.