Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арабски, италиански и унгарски фирми искат да строят "Турски поток" у нас

До юни ще се обяви процедура за финансирането, въвеждането на трасето може да се отложи до края на 2020 г.

26 коментара
Арабски, италиански и унгарски фирми искат да строят "Турски поток" у нас

Три консорциума между фирми от Саудитска Арабия, Италия и Унгария подадоха оферти за участие в поръчката на "Булгартрансгаз" за българската част от трасето на газопровода "Турски поток". Поръчката на стойност 2.286 млрд. лв. без ДДС е за проектирането, доставката на материали, изграждането и въвеждането в експлоатация на разширението на газопреносната ни мрежа от турско-българската до българо-сръчската граница, събщи изпълнителният директор на държавния газов оператор Владимир Малинов в четвъртък след отварянето на предложенията.

Засега не е видно дали в обединенията има български или руски компании, тъй като продължава отварянето на офертите, каза Малинов.

Ето защо на този етап не може да се потвърди информацията на руското издание РБК, че вече е уговорено руската "Тръбна металургична компания" да доставя тръбите за газопровода. Не е изключено обаче тя все пак да се появи като подизпълнител на предпочетения кандидат. Това ще стане ясно при обявяването на техническите параметри на предложенията. Същото се отнася и за евентуалните български участници. Един потенциално такъв – "Атоменергоремонт“, свързвана с енергийния бос Христо Ковачки, обжалва поръчката пред Комисията за защита на конкуренцията, но после оттегли претенцията си.

Назначената комисия по провеждането на поръчката отвори трите предложения. Първо е постъпило това на ДЗЗД "Консорциум Газово развитие и разширение в България“ (ГРРБ), в което акционери са "Консорцио Варна 1“, учредено от "Бонатти С.П.А" и "Макс Щрайхер С.П.А", и "Комплишънс дивелъпмънт С.А.Р.Л. – клон България".  Вторият кандидат е унгарското обединение "ОТ Индъстрис" между компаниите Fovallalkozo ZRT и KVV Kivitelezo ZRT. Третият участник е Консорциум "Аркад", включващ "Аркад Ей Би Би С.П.А" и "Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпъни".

Офертата на ДЗЗД "Консорциум Газово развитие и разширение в България“

Поръчката е за пълен инженеринг, построяване и въвеждане в експлоатация на трасе с дължина от 484 км от подстанция Провадия до българо-сръбската граница.

До края на март комисията ще се произнесе по техническата част на предложенията и дали кандидатите отговарят на  критериите за участие и ще се пристъпи към отварянето на ценовите оферти, каза Малинов.

"Ако оферитте са за по-високи цени, парламентът ще бъде уведомен и ще се търсят варианти. Надявам се най-добрата оферта от гледна точка на цена и срок за изпълнение да е в рамките на прогнозната стойност на поръчката", допълни шефът на "Булгартрансгаз“ (БТГ).

Той обясни, че в поръчката има два различни подхода за изпълнение - около 308  км да бъдат изградени за 255 дни или цялото трасе в същия срок. Другата възможност е цялото трасе да се завърши до края на 2020 г.

Принципно плановете на БТГ са трасето да бъде готово до края на 2019 г., тъй като сключените договори с руската "Газпром Експорт“ и българското подразделение на швейцарската "Мет“ за резервиране на капацитет от бъдещата тръба трябва да влязат в сила от 1 януари 2020 г.

Член на комисията отваря унгарското предложение

Сега обаче Малинов обясни, че има възможност стартът на експлоатацията на т.нар. "Турски поток“ да се отложи за края на 2020 г. като за това ще бъдат предупредени транзитьорите на газ.

"В сключените договор за пренос на природен газ и резервиране на капацитет не са предвидени неустойки за БТГ при забавяне. Реалното ползване ще започне от въвеждането в експлоатация и тогава ще започнат приходите за БТГ", каза Малинов и обясни, че включената в договорите клауза за отказ от контрактите от страна на "Газпром" и "Мет" до 1 април 2019 г. е заради възможността строежът на газопровода да е по-скъп от предвиденото.

"Клаузата за отказ до 1 април е, защото е възможно капиталовите разходи за изграждане на трасето да са по-високи, което означава, че трябва да се промени тарифата за пренос и сме длъжни да ги уведомим, че тя се променя и те да потвърдят дали и при това положение имат желание за ползват инфраструктурата. Ако потвърдят, нямат право да се отказват от договорите, а ако не ги изпълняват, ще дължат неустойки", посочи Малинов пред журналисти.

Той деклалира, че газовият оператор ще положи максимални усилия до края на март да се излезе с класиране на кандидатите и предложение за изпълнител.

Документите на консорциума "Аркад"

Малинов заяви, че в провежданата сега обществена поръчка е заложен и вариант за разсрочване на плащането на изпълнителя за 120 месеца или десет години. Кандидатът обаче изрично трябва да посочи дали е съгласен на тази опция, която предлага авансово плащане на 250 млн. лв. без ДДС и после разсрочено да се получава остатъка след въвеждането в експлоатация на тръбата с предложен от кандидата процент на оскъпяване на плащането, каза Малинов. "Но успоредно предвиждаме до края на юни да се обяви процедура за финансираща институция. Възможностите са както банков заем, така и облигационен и проектно финансиране, разглеждат се всички варианти", обясни той.

За момента БТГ не ползва финансов консултант, но ако се стигне до заем, ще се търси такъв, каза той.

"Никога не е разглеждан вариантът да се вземе финансиране от "Газпром", заяви Малинов. На въпрос за финансиране от руски банки, той каза, че всяка банка, която отговаря на поставените изисквания и даде най-добрите условия, е добре дошла.

Относно използването на сегашното трасе за транзит на руски газ през Украйна, Румъния и България до Турция, Гърция и Македония по Трансбалканския газопровод, който Русия смята да затвори от догодина, Малинов обясни, в актуализираните планове на "Булгартрансгаз" е предвидено този маршрут да стане реверсивен и да може да се обърне потокът на газ от сегашната посока север-юг на юг-север към Румъния. Пренос може да поиска всеки, който има интерес, и може да се осъществяват доставки от Южния газов коридор или от терминала за втечнен газ край Александруполис. "Дали ще се ползва трасето Север-Юг зависи от отношенията между Русия и Украйна и "Газпром" и "Нафтогаз", допълни Малинов, имайки предвид предстоящите преговори за евентуалното продължаване на транзита на руски газ по Трансбалканския газопровод след 2019 г.

Шефът на БТГ каза още, че в момента се работи по приключването на сделката за акционерното участие на компанията с 20% в проектното дружество за строежа на терминала край Александруполис. Българският газово ператор не е оттеглил предварителната си оферта за резервиране на капацитет в това съоръжение, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #26

    Организация на ЕС: "Турски поток" през Сърбия ще навреди на конкуренцията 08.03.2019 10:53 802 Енергийната общност към ЕС обяви, че планираният от Газпром участък от газопровода ”Турски поток” за пренос на руски природен газ през Сърбия към Европа ще навреди на конкуренцията в региона, информира ”Ройтерс”.

  2. Bлaдo
    #25

    искат, щото ще им се плати за стоителството - чиста им е сметката... А оттам нататък построеното ще продължи да си е най-губещото нещо сред руските монополи у нас.

  3. анита хегерланд
    #24

    Българите още имат да учат как се правят международни договори, за да отчитат всички параметри, които се променят във времето. Големите международни фирми имат екип от специалисти, които се занимават с това. Ние как го правим?! Ако е лошо времето, ако са некачествени тръбите, ако срокът е прекалено дълъг, ако парите променят своите средносрочни и дългосрочни лихви, такси за преводи и т.н., ако адвокатите си увеличат възнагражданията...Какво правим, дами и господа?!

  4. boriana
    #23

    Малеее, каква сила...., липсват гърците.

  5. Коментарът е изтрит в 11:56 на 8 март 2019 от автора.
    #22
  6. Филка Русофилка
    #21
    Отговор на коментар #19

    1. Гaзoпpoвoдът нe e oт туpcкaтa гpaницa, a oт пoдcтaнция Пpoвaдия, Вapнeнcкo дo cpъбcкaтa гpaницa. Мoжe дa тpaнcпopтиpa гaз oт нaxoдищaтa ни Чepнo мope, от Ceвepнa Бългapия, и шиcтoв гaз нeминуeмo щe ce дoбивa у нас, въпpeки caбoтaжa нa pуcoфилcкитe eкoтepopиcти. Мoжe дa пoдaвa гaз и нa Pумъния. „Никoгa нe cмe глeдaли нa тaзи тpъбa кaтo бългapcки учacтък oт "Туpcки пoтoк", зaщoтo e paзшиpeниe нa гaзoпpeнocнaтa ни мpeжa“, кaзa пpeд жуpнaлиcти Влaдимиp Мaлинoв, изп. диpeктop нa "Булгapтpaнcгaз" (нeмa

  7. ирис
    #20

    "Енергийната общност, организация на ЕС, която разширява енергийните политики на блока до евентуални бъдещи членки на Общността, коментира, че с това решение Сърбия е пропуснала възможността проектът да е в съответствие с европейските правила"-това е положението

  8. Преслав
    #19

    Двата милиарда от изтребителите трябва да бъдат пренасочени и остава още само милиард. Най-после нещо с перспектива за десетилетия напред ще се строи в България.

  9. Венелин Велев
    #18

    Добре, че Абаджиев отива в Саудовска Арабия! Ще проваля там газопроводни проекти...

  10. Лизи Гугуткова
    #17

    Ако не искаха да изхарчат милиарди за нищо, щеше да ми е смешно. Тия руски 15 милиарда ли ще продават на северо-изток... Половината от руския-7,5 , а и трябва да остане за нас още 4. Защото има правило за запазване на 50% от капацитет за други доставчици. Много МАЛКО Е ПОТОЧЕТО И НЯМА ДА ДА ИЗБИЕ ДАДЕНИТЕ МИЛИАРДи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.