Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поръчката за нови кораби пак плува към български изпълнител

МО: Смяната на старите съветски кораби ще спестява над 7 млн. лева годишно

2 коментара
Поръчката за нови кораби пак плува към български изпълнител

Военноморските сили (ВМС) отново насочват сделката за два нови патрулни кораби, която се очаква да излезе близо 1 млрд. лева, към България. Това става ясно от проекта, който миналата седмица бе приет от правителството и вече е публикуван в системата на Министерския съвет. 

В четвъртъй той бе гласуван и от парламентарната военна комисия. 

Проектът е придружен с обширен анализ за състоянието на корабната индустрия в БГ, работните места и дори развитието на североизточния район. 

Вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов също на няколко пъти публично обяви амбицията си проектът да бъде изпълнен от българска фирма. 
 
Проектът за новите кораби бе на финалната си права, но в края на миналата година единствената компания, която подаде оферта – варненската "Делфин", изненадващо се отказа в последния момент.  От компанията не коментираха официално решението си, но от МО обясниха, че то се дължи на намалената стойност на проекта. Първоначално той бе за 820 млн. лева, които трябваше да бъдат изплатени през следващите пет години. След като законови промени доведоха до начисляването на ДДС върху военните проекти, парите за сделката паднаха с над 164 млн. лева.
 
Сега правителството отчита промените и вдига бюджета до почти 1 млрд. лева. 
 
До 500 нови работни места 
 
Според новия проект реализирането му с участието на български изпълнители може да открие работни места за 450-500 души. 
 
Освен това от Военноморските сили отчитат и негативна тенденция в намаляването на приходите в сектора, които през последните години били намалели шест пъти.
 
Отчита се, че изпълнението на проекта ще има и положителен ефект за развитието на североизточния регион.
 
В проекта са посочени и конкретните български компании в сектора  "Булярд",  "МТГ-Делфин”, кораборемонтен завод "Одесос“ и други. 
 
Ще се спестяват над 7 млн. годишно
 
В момента ВМС разполага с шест бойни кораба, от които 3 са произведени в бившия СССР и 3 са белгийско производство, клас Е-71, придобити като втора ръка през 2005 г. и 2008 г. 
 
Произведените в бившия СССР кораби отстъпват на съвременните тенденции в развитието на оръжието и техниката и изпитват сериозни проблеми с поддръжката и доставката на резервни части. Тези кораби не са и оперативно съвместими със силите на НАТО, което прави невъзможно тяхното участие в колективната отбрана на Алианса.
 
Според сметката на МО, ако те бъдат заменени с два нови патрулни кораба, ще се спестяват годишно 7.3 млн. лева. 
 
В четвъртък командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев каза, че според него актуализираният проект ще даде възможност да се водят преговори с повече от една фирма.
 
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира пред журналисти, че предвидените по проекта 2 кораба не са достатъчни, но отнякъде трябва да се започне. 
 
Започваме с тези два и с намерението да модернизираме фрегатите, за да може в следващите години да изпълняваме функциите си по море, каза Каракачанов.
 
Някои особености около проекта 
 
Още миналата година бе ясно, че дори за 820 млн. лева няма да се намерят достатъчно кандидати, а от Военноморските сили предупреждаваха, че проектът с всеки изминал ден ще поскъпва.
 
Сега МО се озовава в приблизително същата ситуация.
 
Този път обаче предвиди и два нови варианта за придобиването на корабите: "закупуване на нов отбранителен продукт (модифициран за нуждите на ВМС) или производство по лиценз и комбинация от разработване на нов продукт и модификация на съществуващ такъв".
 
Проектът за корабите бе предвижен напред от предишното правителство на Бойко Борисов, въпреки че дотогава основният приоритет бе да се ремонтират старите белгийски фрегати, на които Военноморските сили разчитат от години.
 
Проектът се движеше като състезание с един кон, тъй като отдавна бе известно, че фаворит е именно варненската корабостроителница "Делфин". 
 
Министерството на отбраната поиска оферти от още шест фирми. Четири от тях посочиха, че не могат да представят предложение, а две въобще не пратиха отговор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #2

    Не съм чел статията.Но напълно подкрепям,българската държава,да подкрепя българския бизнес,по такъв начин.

  2. Да! Корабостроителницата в Гданск от 20 и повече години не работи. Ама вие плачете да не е българска, за да е американска! САЩ са подарили на Гърция и Турция оиръжие за десетки милиарди $! Ново! Ако сикат кораби сториени в амеиркански корабостроителници-да ни ги подарят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.