Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Последно токът ще поевтинява или ще поскъпва?

29 коментара
Последно токът ще поевтинява или ще поскъпва?

Вече се обърках... Повече от месец, под съпровода на правителството, ДКЕВР обяснява как ще намалява цената на тока. Тази приятна музика за ушите на домакинствата обаче настойчиво и многократно бива прекъсвана от настойчивия хор на КНСБ и миньори и техният ултиматум – по-високи цени на въглищата или стачка! Абсурдната сюита е към своя край, но най-интересното тепърва предстои, защото въглищата съставят над половината от енергийните ресурси за производство на електроенергия. С други думи по-висока цена на въглищата би означавала и по-висока цена на електроенергията в ТЕЦ-овете, в които въглищата формират около 75-80% от цената, посочи бившият председател на ДКЕВР Евгения Харитонова.

"(Председателят на КНСБ Пламен) Димитров посочи, че хората искат по-скъпи въглища, защото след като 4-5 години цената стои без промяна и дори понижена, то няма как дружеството ("Мини-Марица Изток” - ММИ) да е на печалба.” Ако под "няма как дружеството да е на печалба” г-н Димитров има предвид "дружеството да печели все повече”, наистина е прав. Въпреки че последната промяна в цената на въглищата е била надолу през 2010 г., ММИ покачва нетната си печалбата четирикратно през същата година. Резултатите ѝ през 2011-2012 г. са не по-малко впечатляващи.

Финансови показатели на „Мини-Марица Изток”, хил. лв.


Източник: Отчети на дружеството

Прави впечатление, че въпреки увеличените приходи от продажби през 2012 г. нетната печалба е по-ниска в сравнение с 2010 г., което се дължи на изпреварващото нарастване на разходите, включително тези за заплати. Това може да се обясни с по-високия добив на въглища, който за същия период се увеличава с почти същия темп, с който растат разходите за персонал. Липсва обаче обяснение защо през 2011 г. са добити повече въглища в сравнение с 2012 г., а разходите продължават да растат?

Като цяло ситуацията на пазара на кафяви и лигнитни въглища е доста странна. За периода 2001-2013 г. България е внесла 1000 (хиляда) тона кафяви и лигнитни въглища през септември 2004 г. при 26 млн. т. добити в страната. С други думи страната и по-конкретно ММИ, която добива около 90% от кафявите и лигнитни въглища, напълно задоволяват вътрешното търсене. Призивите за по-високи цени идват на фона на проблемите в електроенергийния сектор и намалената работа на ТЕЦ-овете, т.е. вътрешното търсене на въглища е намаляло. Тогава защо ММИ не изнася въглища? Износ за първи път има през 2009 г., когато от добитите над 27 млн. т въглища са изнесени 29 хил. т. Количествата постепенно растат и през 2012 г. достигат 87 хил. т от добити 33,4 млн. т.

Един бърз поглед на отчетите на дружеството и малко официални данни за пазара на въглища е достатъчен, за да се изготвят някои мерки, които да подпомогнат предприятието да увеличи печалбата си още няколко пъти в сравнение с 2009 г. Първо, контролиране на разходите, които да отчитат производителността на труда. Второ, ориентиране към външни пазари, които да компенсират намалялото вътрешно търсене. Ако и те не са достатъчни, още една мярка може да бъде приложена при малко по-подробен прочит на отчетите на ММИ.

През 2012 г. ТЕЦ "Марица Изток 2” е дължал на предприятието над 22 млн. лв. В същото време ММИ е дължала 2,5 млн. лв. на НЕК, БЕХ и други свързани лица. Между другото забавените плащания на ТЕЦ-а нищо чудно да са резултат от забавени плащания от НЕК към него. Т.е. нетно ММИ чака да получи над 19,5 млн. лв. И това е на фона на печалба от 21 млн. лв. за същата година. За съжаление през следващите години такава информация не е публикувана в отчета на дружеството, но спокойно може да се предположи, че е останала значителна сума за получаване.

Та вместо синдикатите да искат по-висока цена на въглищата, която се плаща от всички потребители, първо предприятието да събере дължимите вземания към себе си, после да подобри управлението си и накрая да потърси алтернативни пазари за продукцията на мините. Никой не е длъжен да плаща висока цена за стока само защото произвеждащите въпросната стока трябва да получават заплати. Това е все едно производители на сладолед да искат по-високи цени през зимата, защото е спаднало търсенето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. a_ivanov71
    #29

    От началото на прехода ТЕЦ-овете в Мариците винаги са субсидирали партиите и властта.Как да поевтинее тока като има Тец-ове като ТЕЦ Варна които не работят от края на миналата година а вземат пари за студен резерв.Същото се отнася и за Мариците в момента.Плащат се луди пари за неработещи Тец-ове и неработещ персонал.Забравете за намаление на тока.

  2. Анонимен
    #28

    Много добра и обоснована статия. Браво! Радвам се, че все пак някои от журналистите си вършат работата. Въпреки, че ние си търсим жълтото и не обръщаме, като общество внимание на истинските проблеми - все пак може и някой да се замисли. Поне на мен ми помогна.

  3. Анонимен
    #27

    Същото е и с хленча на т.н. браншови "организации" в животновъдството и зеленчукопроизводството. Плачат за европари , а партията ги гледа и вика "Елате пиленца на батко". Както в научната сфера - 50 : 50 по договорите. Ще делим или ще давате. Бил им виновен евтиният внос..Ами много сте се накачулили партийни боляри по веригата.

  4. Анонимен
    #26

    Всички са на минус, а произвеждат над два пъти повече електроенергия от необходимото. И клиентите им са потерпевши. Странна логика в българския принос към "пазарната" икономика.

  5. Анонимен
    #25

    Как не ожете да разберете, че всичко е само демонстрации, за да заблудят хората. Тия ялови властващи от БСП,АТАКА, ДПС и хамелиони само чакат да ни хванат за балъци. Как ше се намали тока, когато НЕК е пред фалит? Кой ше я спасява- Овчаров, Моника и компания, Доган и всички останали бандити? Пак ние будалите.

  6. Анонимен
    #24

    Зад ИПИ и авторът се спотайват самозвани партийни пропагандисти с дипломи от къде ли. Псевдо институтът е образование на Сорос и либералните екпериментатори. Тези бърборковци са завладели простанството с готовите рецепти които батковците от седалищата на централите в Германия и Унгария свалят за да се експериментира демокрацията. Е подкрепяха кое и не дясно правителство. Този институт всъщност си е търговско дружество върху което нетежи хабилитиран поръчан по правен ред от държавата капацитет. Самозванци които друсат клонът.

  7. Анонимен
    #23

    Потесраващи дани за електроенергетиката ....само там дупката е 1,9 милиарда лева . Красив и умен Гербаджиски подарък. Как да не протестираш и заметеш всичко...Господи какви мутри са ни управлявали !!!!

  8. Анонимен
    #22

    май връзката между цените на въглищата, тока изкупуван от централите и тока, плащан от потребителите е политическа, т. е. никаква и няма нищо общо с аритметиката. Затова ще я повишат тихомълком с 50% и после ще а намалят шумно с 5% и всички идиоти ще са доволни.

  9. Анонимен
    #21

    Свикнал поп на варен боб! Свършил боб, отучил се поп! Това да се приложи сред лакумите чада!!!....и то ще стане!

  10. Анонимен
    #20

    ДКЕВР не е комисия за РЕГУЛИРАНЕ, а за РЕГИСТРИРАНЕ НА ЖЕЛАНИЯТА НА ОЛИГАРСИТЕ В ЕНЕРГЕТИКАТА.Капацитета и не позволява друго, освен да изпълнява послушно каквото и кажат тези, които плащат!Иначе как да си обясним, че при толкова грамотни хора за председател се избра една женица с гигантски амбиции и не много сиво вещество.А за персонала да не говорим!Ако се направи външно оценяване едва ли 20 човека ще се класират.Това не им пречи редовно да си получават заплатките и бонусите , обаче!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.