Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правна каша с ползването на отпуските за 2010 година

0 коментара
Правна каша с ползването на отпуските за 2010 година

Броени дни преди изтичането на календарната година между държавата и синдикатите продължава да има спор, който поставя под въпрос ползването на отпуските за тази година. С приетите през лятото промени в Кодекса на труда беше записано, че натрупаните отпуски до края на 2009 г. трябва да бъдат изчистени до края на 2011 година. Това трябваше да стане по специално изготвен график между работодателите и служителите, като първо трябваше да се използва отпускът за 2010 година.

Кодексът предвижда и възможност до 10 дни от отпуската да се отлагат за следващата година. На запитване на работодател дали неползван отпуск за 2010 се прехвърля за 2011 година началникът на дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Емил Мирославов отговаря, че няма такава възможност.

Становището на социалното министерство е, че неизползваните дни отпуск през календарната година, за която се отнасят, и които не са отложени поради важни производствени причини или поради временна нетрудоспособност на служителя, не могат да се ползват през следващите календарни години.

В отговора се посочва, че ако са налице условията за отлагане на отпуска, то тогава неизползваните дни могат да се включат в графика за 2011 година.

Синдикатите обаче имат друг прочит на закона. От КНСБ смятат, че за 2010 година могат да се отложат до 10 дни, но от отпуската, полагаща се след месец август, когато влязоха в сила промените в Кодекса на труда. От КНСБ напомнят, че именно заради отнемане на права, Конституционният съд (КС) отмени разпоредби на КТ, регламентиращите ползването на отпуските.

През ноември КС отмени разпоредбите, с които неизползваните отпуски за минали години трябваше да се изчистят до края на 2011 година или да бъдат изгубени.

Обявеният от КС за противоконституционен текст гласи, че "Неизползваният до 1 януари 2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години може да се ползва само до 31 декември 2011 г.". Според КС обаче отнемането на придобито право със задна дата е недопустимо.

Съдът обаче не отмени друг от новите текстове в кодекса - чл. 176, ал. 3, който казва, че правото на работника или служителя на платен годишен отпуск се погасява след изтичане на две години от края на годината, за която се полага този отпуск.

След отмяната на текста от КС тълкуването на социалното министерство е, че старите отпуски, натрупани до 1 януари 2010 година могат да се ползват до прекратяване на трудовото правоотношение с работодателя.

Заради разногласията и неяснотата около отпуските е възможно да се търси ново законодателно решение, което специално да уреди ползването на отпуските за 2010 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.