Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правосъдният министър иска "скокообразна крачка" в съдебната реформа

Неправителствена организация отчете в доклада си само добри пожелания

13 коментара
Зинаида Златанова (вдясно). Сн. БГНЕС

Да направим следващата скокообразна крачка в съдебната реформа, призова във вторник вицепремиерът и правосъден министър Зинаида Златанова по време на представянето на Индекса на съдебната реформа, който всяка година се представя от Българския институт за правни инициативи (БИПИ). Докладът на специализираната неправителствена организация отново показа, че реформата тъпче на една едно място въпреки избора на нов Висш съдебен съвет и падането на ГЕРБ от власт.

"Крайно време е да застанем на място и да видим колко пъти ни се повтарят анализите. Моментът е назрял", продължи с призивите Златанова, която припомни, че България е направила подобна крачка в своята съдебна реформа през 2006 и 2007 година, когато страната беше приета за член на ЕС. Тогава Брюксел реши точно заради липсата на пълноценно работеща съдебна система да наложи на България безпрецедентен мониторинг, който продължава и сега.

Според Златанова през последните 3-4 години в страната ни са се избистрили основните идеи за реформа. Тя обаче отхвърли възможността те да бъдат реализирани веднага. "Нека не искаме целия свят за един ден. Аз не съм министърът, който ще каже, че съдебната реформа е реформа на гробище", каза тя, препращайки към думите на своя предшественик Антон Станков, че правосъдната реформа е като преместване на гробище и не може да се чака помощ отвътре. "Разбира се, че магистратите трябва да участват в реформата", каза Златанова.

По думите ѝ ключовите стъпки са решаването на проблема със свръхнатовареността в определени съдилища и отстраняването на съмненията, че системите за случайното разпределение на делата могат да се манипулират.

Докладът на БИПИ ясно показва, че през последните години не е свършено почти нищо в областта на съдебната реформа. Организацията отчита продължаващото широко разпространение в обществото на мнението, че съдебните решения често са резултат на неправомерно влияние под някаква форма.

Проблемно остава и стратегическото планиране и управлението на системата в дългосрочен план. Наблюдава се повърхностна работа на ВСС, особено в сферата на зашитата на независимостта на магистратите.

Неефективни остават и процесите по атестирането и дисциплинирането на магистратите. Липсва прозрачна и последователна дисциплинарна практика на ВСС, както и на Върховния административен съд.

Неефективността и непрозрачността продължават да са основни белези на процеса по кариерно израстване, а командироването на магистрати на свободни позиции често се използва като средство за заобикаляне на конкурсите. Според БИПИ това води до нестабилност в системата.

Неправителствената организация припомни и докладите си за възможното манипулиране на системите за случайното разпределение на делата във Върховния административен и Софийския градски съд. Забавянето на делата все още е голям проблем, който се дължи най-вече на неравномерната натовареност в съдебната система. Процедурите за избор на административни ръководители и членове на ВСС са лишени от необходимата прозрачност и обективност. Събирането на информация за кандидатите и публичното им представяне продължава да бъде повърхностно. Демонстрираната публичност при избора на членовете на ВСС не допринесе за истинската прозрачност и остави впечатление за задкулисно договаряне.

БИПИ напомня и множеството скандали във ВСС от края на 2012 година при кадруването на високи постове в съдебната система. Един от тези скандали бе свързан с избора на нов главен прокурор, а мнозинството във ВСС не бе обвинено в налагането на нагласени процедурни правила в полза на Сотир Цацаров.

"Свидетели сме на безпрецедентно гражданско събуждане и гражданска енергия. Това е повод системата на правосъдието първа да си стъпи на краката, защото разполага с много добър човешки ресурс. Съдебната система трябва да е благодарна на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, защото неговите действия бяха шокиращи и посъбудиха магистратите", коментира Христо Иванов, ръководител на правната програма на БИПИ.

Той допълни, че и сега продължават опитите за политическо въздействие върху магистратурата и даде пример с липсата на избор на нов главен инспектор. Според него фактът, че няма избран приемник на Ана Караиванова, говори, че се търси политическа сделка.

Освен вицепремиера Зинаида Златанова на презентацията на доклада не дойдоха други представители на управляващите. От БИПИ уточниха, че са поканили всички депутати от парламентарната комисия по правни въпроси, но никой не е дошъл.

Членът на ВСС и председател на неговата етична комисия Ясен Тодоров обясни, че правителството предвижда такава рестрикция на бюджета на съдебната власт за 2014 година, че ВСС ще бъде принуден да спре приема на младши магистрати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    тц. с тия ора не може да стане нищо. скокообразна крачка ще е да ви избираме пряко. както и да ви съдим със съда на ес. другото е от лукавата усмивка.

  2. Анонимен
    #12

    Дали някой ,ще повдигне въпроса за мащабната корупция с изпитите за адвокатската колегия.За едни не пет , а пет хиляди лева .Не е ли конфликт на интереси, адвокати да разрешават адвокатски права ,създавайки си конкуренция.

  3. Анонимен
    #11

    Бля,бля,бля.Ще направим скок и....ще цопнем отново в празен басейн.Взрете се в качествата на реформаторите.Защо имаме тази злощастна съдба да ни реформират доктори по виртуално право.

  4. Анонимен
    #10

    Безплатна помощ за др. Златанова:
    1. Величествените проблеми със случайното разпределение на съдии и блокиране на работата чрез свръхнатоварване (абсолютно същото като на светофар или трафик на данни през сървър)са практически тривиални математически задачи. С папчицата до една седмица в института по математика на БАН за по-научно. Там решават и задачката за сигурността на системата.
    Срок за работещи процедури с тестване - 3 месеца.

    2. Сагата с избора на главен инспектор се решава със следното

  5. Анонимен
    #9

    Според сега действащата Конституция съдебната власт/която е една от трите независими власти/ се състои от съда,прокуратурата и Националната следствена служба, което е абсолютен нонсенс. Съдебна власт трябва да бъде единствено и само съдът. Но на никой от управляващите не му стиска да се свика ВНС, за да се пормени този парадокс характерен за тоталитарните режими.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  7. Анонимен
    #7

    Истинска а не козметична съдебна реформа не може да се направи, ако не се промени Конституцията особено в частта и за съдебната власт. За това е необходимо свикване на Влико Народно Събрание, което да приеме нова Конституция в която съдебната власт да бъде само съдът, който ще гарантира върховенството на закона, и да отмени Великото Народно Събрание, за да може само с квалифицирано мнозинство да се променя Конституцията, когато това се налага.

  8. Анонимен
    #6

    До №2. По-точно и по-съдържателно изказване в едно изречение скоро не бях чел. Абсолютно сте прав!!!!!!!

  9. Анонимен
    #5

    Колев откомандирова една камара съдий,прави ги върховни. А златанова чак сега се сетила тя-за откомандироването.А Георги Колев си направи "ООД" във ВАС-върховния съд

  10. Анонимен
    #4

    Така и така сте взели да подскачате- айде скок-подскок навън и моля не се връщайте!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.