Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължават споровете как да се разплете казусът "Марковска"

Депутатът Чукарски: НС не може да гласува нов конституционен съдия без отмени предходния избор

62 коментара

Близките до ГЕРБ независими депутати, които номинираха Венета Марковска за конституционен съдия, смятат, че парламентът би трябвало да отмени решението си за избора ѝ, преди да пристъпи към нова процедура за попълване на квотата си в Конституционния съд (КС). Това коментира пред Mediapool депутатът Димитър Чукарски по повод решението на правната комисия да започне нова процедура за избор на конституционен съдия без да се гласува отмяна на избора на Марковска.

Чукарски коментира, че ако Народното събрание (НС) утвърди нов конституционен съдия и той отиде да положи клетва в КС, Марковска също би могла да отиде и да се закълне преди него, тъй като си остава легитимно избран член на КС.

Според редица експерти, сред които проф. д-р Кино Лазаров, НС не може да избере нов конституционен съдия, без да е отменило решението си за избор на друг съдия в КС. Това би означавало да избере трети конституционен съдия. Нещо повече – последният избор би бил нищожен, т.е. няма да породи правно действие, защото вече има избран друг конституционен съдия и избор на трети съдия ще противоречи директно на конституцията.

Предложението на правната комисия, взето от ГЕРБ и по един депутат от "Атака" и РЗС, трябва да бъде одобрено от парламента през следващата седмица. На заседанието на комисията в петък ГЕРБ бяха оставени да се оправят сами с правно-конституционната и политическа каша, забъркана от самите тях с казуса "Марковска". Представителите на БСП и Синята коалиция въобще не дойдоха на заседанието, а ДПС, които заедно с ГЕРБ, независимите и част от червените избраха Марковска за член на КС, въобще няма да участват в новата процедура.

Казусът остава в центъра на общественото внимание. На 15 ноември президентът Росен Плевнелиев си тръгна от церемонията по полагане на клетва на новите конституционни съдии точно преди заклеването на Марковска, с което не допусна тя да встъпи в длъжност.

В неделя зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, който преди две седмици обяви, че Марковска е ходила при него и друг зам.-министър да ходатайства за приятеля си Георги Георгиев, не се ангажира с категорично мнение как следва да се излезе от създалата се ситуация.

"В този момент все пак трябва да се постъпи държавнически, защото каквото е имало да се случва, се случва. Не е въпрос някой да качва рейтинги, вече не е въпрос някой да прави политика само заради това, поради което наистина смятам, че институциите доказват, че ще намерят един конституционосъобразен начин, така щото да се разсече този възел и наистина нещата да се поставят на една здрава конституционна основа и като практически решения, за да не се допускат и да не
се формират в момента прецеденти, които могат да минират някои бъдещи конституционни решения", коментира Вучков в предаването "Неделя 150" на БНР, уточнявайки, че изразява лично мнение като юрист.

Бившият вътрешен министър Румен Петков, поддръжник на Марковска, пък зададе риторичния въпрос дали през изтеклите две години прокуратурата наистина е извършвала разследването, свързано с Марковска, за което стана известно в деня на провалената ѝ клетва.

Според Петков съдийката не е била "по надлежния ред информирана" за това досъдебно производство за подкуп и търговия с влияние. "Защото, ако тя е била информирана, аз си мисля, че тя дори не би допуснала да бъде обсъждано името ѝ сред кандидатите за конституционни съдии. Така че е въпрос на коректност и на държавата и нейните институции към отделните граждани, в това число става дума за един изключително чувствителен въпрос, какъвто е изборът на КС", коментира Румен Петков пред БНР.

"Аз разбирам, че в случая той (президентът Плевнелиев) ще бъде приветстван, и разбирам, че това, което аз казвам, е непопулярно и то няма да бъде добре прието в обществото. Но той създаде един прецедент, който утре може да бъде използван по най-вандалския начин и да разгромим институциите. Какво може да гарантира днес, че утре, когато ние спечелим изборите, той няма да каже "абе, Станишев не ми е симпатичен, няма да му връча мандат да формира правителство". Нали разбирате, че този прецедент е унизителен за държавата и нейните институции", каза още Петков.

Бившият атакист Димитър Стоянов, който в момента е независим евродепутат и заедно с майка си Капка Сидерова, бивша съпруга на Волен Сидеров, прави нова националистическа партия, пък нападна Европейската комисия.

"Аз съм напълно несъгласен с начина, по който ЕК действаше в този случай. Защото не може по анонимен сигнал ти да хвърляш обвинения срещу някого, които по никакъв начин до този момент са... не са доказани...Когато действаш по анонимен сигнал, ти лишаваш някой човек от възможността да защити своето достойнство, независимо от това дали този сигнал впоследствие ще излезе верен или не", заяви Димитър Стоянов пред БНР.

Мнението му се оказа сходно с това на външния министър Николай Младенов, който разкритикува Еврокомисията заради предупрежденията ѝ, че може да насрочи нов мониторингов доклад за България заради избора на Марковска за конституционен съдия. На 1 ноември Николай Младенов коментира, че изявленията на ЕК не са коректни, защото те разпространяват слухове в обществото. Трябва внимателно всяка институция, включително и ЕК, да се придържа към правомощията, дадени ѝ от европейските договори, каза тогава министърът, който малко по-късно смекчи тона.

Критиките на ЕК са всъщност към процедурата, по която НС избра Марковска, прикривайки внесения сигнал срещу нея и отказвайки да го обсъжда. Така останаха съмненията за конфликт на интереси и търговия с влияние, впоследствие потвърдени от прокуратурата, която на 15 ноември обяви, че преди две години е започнала досъдебно производство, свързано с Марковска и приятеля ѝ Георги Георгиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

62 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #62

    Kогато конституцията е писана от престъпници и наложена по незаконен начин (без референдум, както се изискваше в старата кинституция), то всяко действие в интерес на държавата може да се тълкува като нарушение на конституцията!

  2. Анонимен
    #61

    Просто и ясно като фасул и даже за неюристи-проблема е единствено в Танчев, който не трябваше да прекъсва процедурата.Президента и осталите официални лица само ПРИСЪСТВУВАТ при полагането на клетвата и това присъствие няма конститутивен ефект,т.е. Без никакво правно значение е за легитимността на процедурата ! Официалните присъствуващи лица са равнопоставени при тази процедура.Това означаваше ли, че ако например Гроздан Илиев-зам.предс. на ВКС който присъстваше вместо Лазар Груев /или който и да

  3. Анонимен
    #60

    Плевнелиев да си уволни пиарите и съветниците, щото него няма как да го уволнят, макар че....

  4. Анонимен
    #59

    Народът на България ще влезе в историята като единствения, приел доброволно комунизма два пъти за 60 години, и на драго сърце отхвърлил демокрацията и отказал да се бори за нея от мързел, страх и духовна мизерия. Да благодарим на лумпен-пролетариата, че отново ни показа пътя към светлото бъдеще и ни избра достоен продължител на делото на правешкия паразит Тошо.

  5. Анонимен
    #58

    Борис Велчев?!

  6. Анонимен
    #57

    Марковска е избрана по законовия ред и толкова. Нейните морално-етични характеристики са друга тема. Освен това тя не е изключение от останалата гербаджийска пасмина. То не бяха калинки, то небяха румита и какви ли още не. Само, че институциите са институции и правилата трябва да се спазват. След като са я избрали ще и сърбат попарата.

  7. Анонимен
    #56

    много се изложи Плевнелиев с това, трябваше да прецизира нещата

  8. Анонимен
    #55

    Това,че Плевнята напусна номинацията по "морални подбуди"/въпреки ,че такъв у него липсва/беспорно е опасен прецедент излагащ държавата. Аз мисля,че най-голяма отговорност носи отрочето на Петър Танчев,което прекрати процедурата.Произходът си каза думата.

  9. Анонимен
    #54

    Днес Плугчиева е посланик в Швейцария, предложена и назначена от днешното правителство и президент, нейната сътрудничка е прессекратар на президента, всички червени са уредени, а вие лапайте мухите.Гласувайте за ГЕРБ, мислейки си, че гласувате срещу БСП...

  10. Анонимен
    #53

    Нека видим кой е прессекретар на президента Плевнелиев. Прессекретар е Мария Иванова, която той нарече „моята дясна ръка през последните две години”. Нека обаче публиката знае, че Мария Иванова явно е доста гъвкава в амплоато си на „дясна ръка” – преди да пристане на Плевнелиев тя беше такава на червената вицепремиерка Меглена Плугчиева!? Не, това не е професионализъм, това е безпросветен кариеризъм, отблъскваща политическа всеядност и неприемливо размиване на политическите територии. Триумф на байганьовщината.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.