Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектът за университет в Перник е в застой

93 коментара
Проектът за университет в Перник е в застой

Проектът за разкриването на Европейски политехнически университет в Перник е в застой, а бъдещето на ВУЗ-а ще зависи от рамката на бъдещите реформи във висшето образование. Университетът получи положителна оценка от Националната агенция по оценяване и акредитация (НАОА) през юли, а за да бъде разкрит, трябва да има решение на Министерския съвет и Народното събрание.

За разкриване на висше училище в Перник отдавна лобира президентът Георги Първанов, който е най-изтъкнатият представител на пернишкия край. Въпреки че идеята бе посрещната с адмирации и от предприемаческата структура на ГЕРБ, процедурата по гласуването на проекта се бави.

Основният инвеститор на проекта за частен технически университет е фирмата "Инвестек", чийто собственик пък е "Спидиа Интернешънъл", регистрирана на Каймановите острови. Основен предмет на дейност на "Инвестек" е търговията с недвижими имоти.

Необходимостта от такъв ВУЗ в Перник предизвика спорове в научните среди, но независимо от това пернишкият университет вероятно ще е първият разкрит с новото законодателство за висшето образование, твърдят запознати.

Съществуването на ВУЗ-а и бъдещето разкриване на нови университети зависят изцяло от това каква политика ще бъде възприета.

За преподаватели на пернишкия университет са заявили участието си четирима академици, трима член-кореспонденти на БАН, 28 професори, 62-ма доценти и 31 гост-професори от чужбина, но за целта трябва да се изясни как ще бъде решен въпросът с т.нар. "пътуващи професори".

Пред Mediapool депутатът от ГЕРБ Димитър Аврамов, който оглавява структурата на предприемачите на партията, заяви, че проектът за университета трябва да е внесен в Министерския съвет и се чака одобрението му. От Министерството на образованието, науката и младежта уточниха обаче, че точката трябва да бъде внесена в края на януари или началото на февруари месец.

"Доколкото знам от координатора на проекта Тошко Кръстев, няма проблеми с набирането на преподавателския състав. Очакваме положително становище за разкриването на университета, защото това е едно полезно начинание", коментира Аврамов.

Предприемаческата структура на ГЕРБ и Европейският политехнически университет подписаха през ноември меморандум за сътрудничество, според който представители на бизнеса ще ще участват в академичния и факултетните съвети.

Самите координатори на проекта очакват университетът да отвори врати за новата академична учебна година и в него да се обучават 2 000 студенти и докторанти. Сградата на университета ще бъде в двора на пернишката болница.

Преди ваканцията си депутатите приеха на първо четене нов Закон за академичното израстване, според който Висшата атестационна комисия (ВАК) се закрива, а процедурата по даване на степени и длъжности ще се извършва от отделните университети и институтите на БАН. Така доцентите и професорите вече няма да бъдат национални, а към даден ВУЗ.

Предстои обаче решаването на дългогодишния проблем с "пътуващите професори" в Закона за висшето образование, който трябва да е готов до края на март. Сега преподаватели от Софийския университет и други ВУЗ-ове преподават на няколко места, като много от провинциалните университети разчитат на столични лектори.

Засега министърът на образованието Сергей Игнатов не е обявил окончателно дали преподавателите ще бъдат принудени да избират само едно работно място между два и повече ВУЗ-а.

До толкова радикална мярка едва ли ще се стигне, предвид факта, че цялата система от около 50 университета се крепи на по-малко от 9 000 пътуващи преподаватели.

Игнатов обаче е коментирал тази възможност и то именно с примера с пернишкия университет – че преподавателите ще трябва да избират дали да са професори на Техническия университет в София или на Пернишкия политехнически университет.

Въпросът вероятно ще бъде решен между отделните университети, на които новото законодателство ще даде по-голяма автономия. Така при взаимно признаване те ще могат да си разменят преподаватели, както и досега.

Министърът смята, че "пътуващите чети" ще бъдат спрени с промените, тъй като в срок от няколко години ВУЗ-овете ще изградят своя школа от преподаватели, без това да се превръща в производство на професори на конвейр.

Бившият министър на образованието и науката Даниел Вълчев нееднократно е изразявал резерви относно разкриването на ВУЗ-ове в населени места, които са близо до големи университетски центрове.

Освен идеята за университет в Перник, който се намира едва на 30 км. от София, друга екзотична идея, срещу която се противопостави Вълчев, бе за отварянето на ВУЗ в Бухово.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

93 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milena
    #94

    Трябва да го има!Със стипендии от бизнесмени,с необходимия контрол върху преподаватели,които не обучават,а рекетират студентите си.Всеки обича да знае,че парите му не са отишли на вятъра.

  2. БАТ` БОЙКО
    #93

    Преподаватели от 11 европейски държави ще обучават студентите, обучението ще бъде само на английски, а университетът не харчи парите на данъкоплатците - частен е! И не разбирам на кого му пука какво един частник е решил да си прави парите?

  3. Иво Никодимов
    #92

    Въпросът е в качеството на образованието, а не в местоположението. В цял свят университетите са в близост до големите градове. Честно казано, в София вече не се живее. И ако дилемата е дали да има нов държавен университет, отговорът е "не", защото ще харчи парите на данъкоплатците и нищо по-качествено няма да предлага. Но когато става дума за частен университет - аз съм "за". Никой по-добре от частника не си знае интереса! А част от интереса им е да предлагат качество

  4. Турски сериали
    #91

    Едни частници правят университети, а други - купуват турски сериали. Това е разликата!

  5. Карибите
    #90

    Какъв частник от Кайманите, човече? От пералнята на червените пари? Въобще не им пука за образованието, просто поредната пералня на ограбени от народа мангизи! Хрантутене на отдавна изгърмели и кухи професори от времето на Тодор Живков и лъготене на децата, че им дават стойностни дипломи, за да им прибират таксите!

  6. ГНевен
    #89

    Нерде Кайманови острови, нерде университет !

  7. До ГНевен
    #88

    Същото е и в държавните университети, даже е по-зле. Изнудват ни с такси, с пари за учебници, за каквото се сетите още. Изнудват ни за оценки, за заверки, за частни уроци преди това!!! Баста! Искам частно висше образование и стипендия от бизнеса! Това може да се случи само в частен университет.

  8. Realistka
    #87

    Дайте нещо конструкивно.Основава се Пернишки университет (ПУ). Име: Свети Георги ( Гоце по подразбиране)Филиалът ще бъде в Сирищник - Сиришнишки университетски филиал (СУФ) името:Светла Зора (Зорка по подразбиране) Двойката: (Петкан + Робинзон) - ректор и зам. ректор...Аз - връзки с чужбина - ще установявам контактите с местното население от островите + офшорките...

  9. ЯЯЯЯ
    #86

    ВИЕ ЛУДИ ЛИ СТЕ ? КАКЪВ УНИВЕРСИТЕТ У ПЕРНИК БЕ ХОРА ???? ТА ТОВА Е ГРАДЪТ НА ПРОСТАЦИТЕ !

  10. безпартиен
    #85

    Пернишки Университет по Телекомуникации, Компютри и Архитектура

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.