Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата призна пропуски по делото за мобилното подслушване в МВР

Обвинението няма да протестира връщането на разследването, постановено от СГС

4 коментара
Цветан Цветанов. Сн. БГНЕС (архив)

Софийската градска прокуратура (СГП) на практика призна свои пропуски по едно от най-чувствителните дела – за неупражнен контрол над мобилното подслушване в МВР. Обвиняем по това дело е бившият вътрешен министър и зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Говорителят на СГП Зорница Таскова каза във вторник, че колегите ѝ няма да протестират решението на Софийския градски съд (СГС), с което преди две седмици казусът бе върнат на държавното обвинение за отстраняване на пропуски, съобщи "Правен свят".

"Ще се съобразим с указанията на съда", кратко коментира пред Mediapool Таскова, уточнявайки, че впоследствие делото ще бъде внесено повторно за разглеждане в Градския съд. Запитана дали има възможност СГП да се откаже от поддържането на обвинителната теза срещу Цветанов, те бе категорична: "Не, в никакъв случай".

Прокуратурата започна разследва за незаконно подслушване в СДОТО, след като преди година лидерът на БСП Сергей Станишев внесе при главния прокурор анонимен сигнал за "мобилна група”, натоварена с незаконно подслушване на политически опоненти на ГЕРБ и едри бизнесмени по нареждане на Цветанов. Според данните, изнесени от Станишев, Цветанов директно е спускал поръченията към СДОТО, без за това да има законно одобрени разрешения за подслушване, а служителите на дирекцията използвали сив ван "Крайслер Вояджър".

На 4 април милата година главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че 2/3 данните в сигнала на Станишев били верни, а прокурорите не са открили законни разрешителни за подслушването на визираните в него лица.

От началото на годината това е второ знаково дело, след процеса за костинбродските бюлетини, което съдът връща на прокуратурата.

За неупражнен контрол върху мобилното подслушване в МВР на съд бяха изправени и тримата бивши директори на закритата служба, занимаваща се със специални разузнавателни средства (СРС) в министерството (СДОТО) – Сергей Кацаров, Камен Костов и Цветан Иванов.

Според обвинителния акт те не са осигурили адекватна защита за опазване на класифицирана информация в ръководената от тях служба, не са създали и регламент за използването на специализирана мобилна техника. Не са осъществили и контрол за правомерното прилагане на СРС.

Цветанов е обвинен, че в качеството си на вътрешен министър съзнателно е допуснал тримата да извършат престъпление – да не изпълнят задълженията си по защита на класифицираната информация и разпоредбите на Закона за специалните разузнавателни средства.

Според държавното обвинение, действията на Цветанов са причинили тежки последици като създаване на условия за нарушаване на конституционните права на български граждани и тежко уронване на престижа на МВР.

В края на септември м.г. главният прокурор обяви, че 875 телефонни номера са присъствали в тефтерите на служителите от СДОТО, управлявали колите за мобилно подслушване. За тяхното следене е нямало издадено съдебно разрешение. Повечето от телефоните са били на бизнесмени, а имената им все още не са обявени.

Цветанов вече е подсъдим по обвинение, че е нарушил служебните си задължения и е осуетил разследване срещу бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров, написвайки "Не!!!" на шест искания за използване на СРС-та през 2009 г.

Предстои разглеждането и на третото дело срещу бившия МВР шеф, по което той е изправен на съд за длъжностно присвояване, по което му бе постановена забрана да напуска страната. По този казус прокуратурата твърди, че Цветанов е присвоил 50 000 лева в полза на Орлин Тодоров. Според обвинението бившият вътрешен министър е нарушил закона, разпореждайки на Тодоров да бъде плащана заплата за периода, в който антимафиотът е бил отстранен от длъжност и се е намирал под стража в ареста в Ловеч. Първото заседание по този процес е насрочено за 26 март в СГС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Apostol
    #4

    № 2, славен призив, но явно нещо не става, делото беше прибързано скалъпено и още при внасянето на обвинителния акт пролича, че няма да издържи - Цветанов не упражнил контрол, спрямо кого, върх, какво, като незаконно подслушване май така и не се доказа, най-вече с отпадането от обвиняемите на Радко Димитров, когото Цацаров прибързано провъзгласи за "Отвертката". Няма обвиняем нито един конкретен изпълнител, който непосредствено е осъществал незаконно подслушване. А в правото е така, навсякъде по света - няма колективна вина, вината е лична. А тук такъв обвиняем няма, как да се развива по-нататък делото?

  2. случайно минаващ
    #3
  3. Диана
    #2

    При толкова ясни казуси, какво го увъртат прокурорите и съдиите?! Цветанов да се оскубе, и - в тенджерата! Без майтап - достатъчно поразии направи и беше нагъл и недосегаем. Днешните са същата порода, сигурно заради това взаимно се покриват.

  4. boi
    #1

    Кои от прокурорите играят ролята на идиоти или действително са такива ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.