Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Противоречиви очаквания за проекторезолюция на ООН за Ирак

0 коментара

След като вчера вечерта САЩ официално депозираха третата редакция на проекторезолюция на Съвета за сигурност за засилване на контрола над оръжията за масово унищожение на Ирак, представители на отделинете страни дават противоречиви и взаимноизключващи се сигнали. Съветът днес подновява консултациите при закрити врати по текста на проекторезолюцията, а утре по настояване на САЩ, тя най-вероятно ще бъде гласувана.

Текстът все още не е разгласен, но е известно, че в него се предвиждат засилени мерки за контрол, които позволяват пълен и свободен достъп на оръжейните инспектори до всички сгради и съоръжения в Ирак, включително и дворците на Саддам Хюсеин.

Друг важен елемент на проекторезолюцията са скъсените срокове за действие. Саддам Хюсеин разполага със 7 дни, за да приеме резолюцията и след още 30 дни трябва да представи доклад за състоянието на арсенала си, каза днес френският министър на външните работи Доминик дьо Вилпен пред радио Юроп 1.

В проекто-резолюцията частично се прилага двустепенен подход при решаване на иракския проблем, предложен от Франция и подкрепен от Русия и Китай. В случай че Ирак не съдейства на инспекторите или укрива оръжия за масово поразяване, резолюцията предвижда Съветът за сигурност да се събере и да обсъди проблема.

Наблюдатели обаче отбелязват, че засега остава неясно кой ще вземе решение за налагане на упоменатите в проекто-резолюцията "сериозни последствия" за Ирак Споровете породължават около две формули, които според Франция и Русия са "двусмислени" и могат да се тълкуват като разрешение за използване на военна сила.

Единият текст е "последната възможност", която се предоставя на Ирак с резолюцията, а другият е заплахата за "сериозни последици" за Багдад, ако не изпълни исканията за инспекции и контрол в срок.

Американски официални лица изразиха вчера почти пълна увереност, че Франция, която оглавяваше съпротивата срещу първоначалната проекторезолюция на САЩ, ще приеме новия текст. Този оптимизъм обаче не се подкрепя от реакциите на Париж и Москва.

Говорителка на френския президент заяви, че Франция и Русия имат резерви във връзка с някои двусмислици в преработената проекторезолюция за разоръжаването на Ирак, която САЩ внесоха снощи в Съвета за сигурност.

"Последната възможност", която се дава на Ирак с тази резолюция не отговаря на френското искане за нуждата от приемане на втора, отделна резолюция на Съвета за сигурност, която изрично да разреши употребата на сила срещу Ирак, заяви говорителката на Ширак, цитирана от Би Би Си.

Както Париж, така и Москва са против включването в текста на формулировки, които биха могли да се тълкуват като възможност за автоматична употреба на сила срещу Ирак, ако се прецени, че Багдад пречи на оръжейните инспекции, припомня Ройтерс.

Френският президент Жак Ширак и президентът на Русия Владимир Путин снощи размениха мнения за преработената проекторезолюция и смятат, че "направените поправки значително са подобрили текста," заяви говорителката на френския президент Катрин Колона. "Потвърдена е водещата роля на Съвета за сигурност, но също така е необходимо да бъдат отстранени някои двусмислици," заяви Колона.

Тя подчерта изказаното от Жак Ширак становище, че е важно документът да бъде приет единодушно, което изисква да бъде изключен всякакъв риск от автоматична употреба на сила срещу Ирак.

Представителят на САЩ в ООН Джон Негропонте заяви вчера, че ще поиска гласуване по проекторезолюцията в петък. Мнозина смятнат, че това е окончателния срок и нови дипломатически консултации няма да правят. Би Би Си кометира, че скъсеният график, предвиден в проекторезолюцията, е ясен знак за нетърпението на САЩ, които от 8 седмици и в рамките на 3 редакции на текста, се оптиват съгласуват позицията си с тази на останалите членове на Съвете за сигурност.

Освен гласовете на 5 постоянни члена на Съвета за сигурност - САЩ, Великобритания, Русия, Франция и Китай, за приемане на резолюция е нужна подкрепата и на 10-те непостоянни члена на Съвета, сред които е и България.

Наблюдателите в централата на ООН се опасяват, че ако гласуването отново зацикли, САЩ могат да се решат да прескочат Съвета за сигурност и да предприемват самостоятелни действия.

Независимо от неяснотите и явните трудности в Съвета за сигурност шефът на оръжейните инспектори Ханс Бликс заяви, че очаква да замине за Ирак след по-малко от две седмици и почти веднага да започне проверки. За скорошно начало на инспекции говори и изказване на френския външен министър, според когото "топката вече е в лагера на Ирак", който трябва да изпълни изискванията на международната общност в областта на разоръжаването. Дьо Вилпен обаче не изключи възможноста от война: "Не казвам, че няма да има война, а че тя може да бъде избегната"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.