Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Референдумът откроява дълбоките разделения в Турция

3 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една победа може да бъде наречена и с друго име, но човек не може да не се замисли дали това е "победата", на която президентът Реджеп Таийп Ердоган и премиерът Бинали Йълдъръм се надяваха. Това бе в крайна сметка референдум за нова конституция, най-важния, основен закон в страната, и докато 25 милиона души казаха "да" за нея, почти 24 милиона я отхвърлиха.

Това едва ли осигурява "силния мандат", който Ердоган очакваше, за неговото изпълнително президентство с цел то да изглежда безспорно в очите на света. Напротив, този резултат показва дълбоко разделена нация, в която половината електорат му каза "не".

Гледайки към картата, която показва разпределението на гласовете из страната, става също ясно, че подкрепата за Ердоган е в консервативната и религиозна централна част на Турция, която очевидно е по-загрижена за това да има свой човек начело, отколкото от съдбата на турската демокрация.

Срещу това виждаме солидна полоса в егейския и средиземнеморския регион, която отхвърли предложеното изпълнително президентство. Още по-лошо за Ердоган е това, че три основни града в страната, а именно Анкара, Истанбул и Измир, гласуваха срещу промените в конституцията.

Неговите поддръжници казват, че вотът с "не" в Анкара и Истанбул спечели само с малка преднина, но да се изтъква твърде много този факт би подкопало тяхната победа, която също е с малко мнозинство.

Предимно кюрдските окръзи в източен и югоизточен Анадол, започвайки с Диарбекир, също гласуваха масово срещу конституционните промени и това показва още един вид опасно разделение в страната, което би могло да има ужасни последици.

Ердоган и Йълдъръм твърдят, че страната е гласувала за промяна. Това ще остане оспорвано твърдение с оглед на резултатите от референдума.

Представителката на "Хюриет" в Анкара Ханде Фърат, която стана известна след като излъчи на живо призива на Ердоган към поддръжниците си по мобилния си телефон в ефира на Си Ен Ен-тюрк в нощта на миналогодишния провален опит за преврат, има интересна оценка.

Цитирайки мнения на нейни контакти в управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/, тя каза, че за тях е ясно, че по-образованите и градски слоеве са гласували срещу конституционните промени, докато по-малко образованите слоеве са гласували масово за предложените промени, което всъщност означава, че те са гласували по-скоро за лидерството на Ердоган, отколкото за конституцията като такава.

С оглед на преобладаващата "антиинтелектуалност" сред поддръжниците на Партията на справедливостта и развитието и техните подозрения към "образованите класи", изразявани често в техните мнения по различни начини, става по-ясно отвсякога откъде Ердоган черпи подкрепата за себе си. Това може да доведе до нови социални напрежения в Турция, освен ако Ердоган излезе с мъдро и безпристрастно ръководство, което достига до всички сегменти на обществото. Как ще стане това обаче, тъй като той ще бъде и лидер на ПСР според новата конституция, не е ясно.

ПСР има специфична религиозно базирана идеологическа мисия и, основавайки се на опита от миналото, опасенията са, че Ердоган ще се опита да прокара това в ущърб на другите класи.

Най-важното обаче е, че общо взето турската парламентарна система от 94 години е заменена с президентска, която не е ограничена чрез разделение на властите. Това не може да бъде променено.

Не случайно Ердоган цитира стара турска поговорка след обявяването на изборните резултати, казвайки: "Този, който взе коня, е преминал Юскюдар /район на Истанбул/." Това, което той искаше да каже, е: "Въпреки опитите да омаловажите моята победа, аз спечелих, и тези, които не са щастливи от това, ще трябва да се примирят".

Това трудно ще доведе до добро начало за Турция, която е видимо разделена по активни социални, религиозни и етнически разломи.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  3. По обед опозицията подаде заявление за касиране на резултатите на референдума.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.