За хладно отношение от Европа към новите колеги от изток пише в обширен материал агенция Ройтерс, напомняйки за предстоящото от началото на 2014 г. отваряне на трудовия пазар на редица държави от ЕС за българи и румънци.
Германци, британци, датчани, австрийци и холандци имат съмнения във връзка с втората вълна на разширяване на изток на ЕС през 2007 г., която направи толкова бедни държави членове на блока, но при седемгодишно отлагане на достъпа им до трудовия пазар на някои страни, посочва Ройтерс със забележката, че тонът на породилия се дебат е различен в различните държави.
Агенцията изтъква съществуващите безпокойства, че въпросът с имиграцията допринася за популярността на популистки и крайно десни партии. Британският министър-председател Дейвид "Камерън, виждайки заплаха от антиимигрантската позиция на Британската партия на независимостта (БПН) на изборите за Европейски парламент през май догодина и на изборите през 2015 г. във Великобритания, сега иска да постави ограничения върху свободното движение и облагите в ЕС", се посочва в материала.
"Във Франция управляващите социалисти се безпокоят, че възможно подбиване на цената на труда от работниците от по-нископлатени държави може да даде тласък на крайнодесния Национален фронт на европейските избори", добавя агенцията.
Политиците в ЕС са разтревожени от ромите и възможни злоупотреби със социалната система, посочва още Ройтерс. Макар че Великобритания и Германия може да приветстват български и румънски професионалисти, които да запълнят недостига на кадри в болниците и бизнеса, те не желаят отговорността за бедните в тези държави и по-специално за ромите, пише в материала.
Правозащитни организации обаче смятат, че дебатът изважда наяве съществените предубеждения към ромите.
Румъния и България контрират усилията за ограничаване на "фундаменталния принцип на ЕС" за свобода на движение. Румънският премиер Виктор Понта се зарича да се заеме със злоупотребите на хора, които "отиват с мерцедеса си да прибират помощи", а българският премиер Пламен Орешарски е разгневен от това, което нарича британска "истерия", посочва още агенцията.
"Има обаче убедителни аргументи за румънците и българите да опитат късмета си във Великобритания или Германия, изместили ударените от криза Испания и Италия като предпочитани дестинации", продължава материалът. Ройтерс сравнява минималната заплата в тези държави, която е 800 леи в Румъния и 310 лева в България или "далеч по-малко от онова, което може да бъде получавано под вид на помощ във Великобритания и Германия".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Естествено, че се безпокоят от подбиване на цената на труда и опоскване на осигурителните фондове. Какво можем да очакваме например, ако ни нападне облак марокански скакалци.
Както се казва - "с моите камъни по моята глава". Те явно са си мислели, че като говорят за свободно движение на стоки, капитали и хора, това означава: движение на стоки и скъпоплатени консултатнти от запад на изток само и на пари от изток на запад само. Но сега нещата се пообъркаха и българите и румънците са им виновни. За всеки малко повече мислещ човек е ясно, че не нашите два етноса измилиха глобализацията. Те и да бяха я измислили, не са те, които биха могли да я наложат.
2, ' демокрацията, пазарната икономика и свободното движение на хора' са за всички, и дават възможност на всеки да стане богат - стига да иска и да МОЖЕ. Ако пък някой е мързелив, тъп, прост, неграмотен - той си заслужава мизерния живот, и даже това, което може да получи в България, е подаяние.
Западняците да са благодарни,че циганите ни сега са само един милион. И ще сбъркат ако не ги приемат сега а изчакат още 4-5 години да станат 2-3 милиона.
Затова пък когато отиваме на екскурзия с пачка банкноти и/или тесте кредитни карти ни посрещат не топло, а горещо. Изводът, който управляващите във всички страни срамежливо премълчават е, че демокрацията, пазарната икономика и свободното движение на хора е само за богатите.