Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Страсбург присъди само 50 хил. евро на синода на Инокентий

9 коментара
Съдът в Страсбург присъди само 50 хил. евро на синода на Инокентий

Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург присъди българската държава да плати 50 хил. евро обезщетение на алтернативния синод на Българската православна църква, известен като синода на Инокентий. Решението на съда бе оповестено в четвъртък, 16 септември, след като държавата и жалбоподателите от хората на Инокентий не се споразумяха за "разумно" обезщетение.

Синодът на Инокентий, подкрепен от около 800 миряни, подаде жалба в ЕСПЧ заради безпрецедентната намеса на държавата през 2003 г. за насилственото изваждане на свещенослужители, поддръжници на синода, от храмовете. В жалбата се настояваше за обезщетение от няколкостотин милиона евро за нанесени морални и материални щети на алтернативния синод и привържениците му.

На 22 януари миналата година ЕСПЧ се произнесе държавата и жалбоподателите да се разберат помежду си за "разумно" обезщетение, като отсъди, че държавата е превишила правата си и е лишила хора от правото на свободно изповядване на вярата им. Тя даде срок двете страни да се разберат до 22 април. В България се вдигна силна съпротива срещу това решение, като се стигна дори до това президентът Георги Първанов да ходатайства пред руския патриарх Кирил да се намеси в полза на държавата. От своя страна правителството атакува решението на съда пред Голямата камара, но жалбата му бе отхвърлена.

ЕСПЧ даде нов срок за споразумение по спора - 5 септември 2009 г. и след като отново не бе намерено решение, се произнесе днес.

С днешното решение съдът прие, че обезщетение за неимуществени вреди се дължи само на Синода на Инокентий като организация, но не и на миряните. Така той присъди 50 хил. евро за нанесени неимуществени вреди, но не и за имуществени, защото държавата не е собственик на храмовете, то които е изгонила свещенослужителите.

С днешното решение ЕСПЧ постанови също, че за да бъдат изпълнени неговите решения, България следва да промени Закона за вероизповеданията от 2002 г., който налага единни ръководства на всички вероизповедания и специално на Българската православна църква (БПЦ), без решенията на Църковно-народния събор за избор на ръководство да се подлагат на съдебно обжалване. По този начин алтернативния синод на Инокентий не бе допуснат до санкция на съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Трябва да се промени закона за вероизповеданията - така нареди съда в Страсбург. По това решение може да бъде регистриран друг Синод на Българската православна църква.

  2. Stoni
    #9

    Nqkoj nqma li da se seti da potqrsi otgovornost na drugarite proveli tazi maloumna operaciq????

  3. Кракра
    #7

    не ги изритаме .Свободата не идва даром ,те трябва да се извоюва. Често с жертви.

  4. От ЕС
    #6

    чужда институция да се намесва във вътрешни български дела!!!Явно си я кара по стара комунистическа традиция, но ние сме си виновни ,че си избираме такива екс ком. кадри!

  5. Dimi
    #5

    е правилно.Жалбоподателите представляват единствено себе си. Друг въпрос е, че според и досега действащият устав на БПЦ, настоящето и ръководство е, меко казано нередно.Защо? От канонична гледна точка голяма част, не искам да цитирам кои, от членовете на св.синод в днешен състав противоречат на "св. канони", но те противеречат и на Устава, т.е, на Църковната конституция. Ако европейският съд беше сезиран, според процедурата, никога не е късно за това, то решението щеше да е друго. И все пак познавайки

  6. Дякон
    #4

    В България има само един синод- на патриарх Инокентий. Максим и бандата му са антихристи и кучи синове от Държавна сигурност,които нямат нищо общо Господа.Това са изчадия на комунизва и давола,АНАТЕМА!

  7. Дядо
    #3

    Обнадеждаващо е, че въпреки зловещата постъпка на Сакскобурготски, все още и в църквата има антикомунистическо течение.Делото на КГБ/ДС и на техния полковник-патриарх Максим, не се е увенчало с окончателна победа на силите на мрака!

  8. Мирянин
    #2

    на хората и свещениците.

  9. Венченцо Витош
    #1

    Българската православна църква е компроментирана. Аз се отказах от христянския "морал" и станах католик. Така ми е по-добре. Душата ми се успокои. Българската църква е опорочена от комунисти! Агент Гоце Първанов доказа, че БПЦ не е независима!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.