Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на ББР Стоян Мавродиев е най-скъпият държавен кадър с 36 000 лв. на месец

Премиерът му диша праха с пет пъти по-ниска заплата, назад е дори управителят на БНБ

19 коментара
Стоян Мавродиев, Снимка: Архив

Главният изпълнителен директор на държавната Българска банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев се оказа най-скъпо платеният служител на държавна работа, става ясно от имуществените декларации на властта, публикувани от КПКОНПИ.

Трудът на банкера, който е оценен на 36 211 лв. месечно (434 537 лв. на година), се оказва много по-ценен от този на министър-председателя, чието възнаграждение е било 6954 лв. чисти пари през 2018 г., тоест пет пъти по-малко от този на банкера.

Преди около десет години, още в първия премиерски мандат на Борисов, тогавашният министър на финансите Симеон Дянков се опита да реформира заплащането в администрацията. Тогава Борисов обяви, че никой чиновник не може да взима по-голяма заплата от неговата. Вярно е, че ББР е структура извън изпълнителната власт и нейният шеф вероятно иска да е равностоен на колегите си от частните банки, но в случая все пак става дума за държавна структура.

Заплатата на Мавродиев се гласува от надзорния съвет на ББР, начело със зам.-министъра на икономиката Лъчезар Борисов.

Възнаграждението на държавния банкер Мавродиев надвишава дори средното за мениджърите в частния банков сектор. За равнищата там може да се съди от заплатата на управителя на Българската народна банка Димитър Радев. Според закона за БНБ заплатите в централната банка не може да са по-ниски от средните пазарни нива, за да няма текучество на персонала и БНБ да привлича висококвалифицирани специалисти, а и да е независима. Така, според официалния годишен отчет на БНБ, управителят ѝ Димитър Радев е получавал по 15 368 лв. на месец през 2018 г., а според данъчната му декларация чистите му пари от трудови доходи през същата година излизат по 22 079 лв. И двете суми, които би трябвало да отговарят на средните възнаграждения за топ мениджъри в банковия сектор, са значително по-ниски от заплатата на Мавродиев.

По-високо от управителя на БНБ е оценен и трудът на другия изпълнителен директор на ББР - Николай Димитров, който за година е взел 380 221 лв. Това прави по 31 685 лв. на месец. Довереният човек на Мавродиев, който е и третият изпълнителен директор на държавната банка – Румен Митров, е получил 383 942 лв – по 31 995 лв. на месец.

Държавната ББР и централната банка са двете институции с най-високи възнаграждения в държавата, като всички останали са много назад.

Комисията за финансов надзор се опитва да ги догони, макар и неуспешно на този етап. След като шефовете на КФН вдигнаха заплатите си почти тройно в началото на 2018 г., бившата председателка Карина Караиванова е обявила в декларацията си получени чисти пари по 18 716 лв. на месец. За сравнение, през февруари 2018 г. Караиванова каза пред медиите, че новата ѝ заплата е 13 146 лв. на месец, но очевидно е взимала и надбавки. Въпреки това Караиванова не може да се мери с колегите си нито в ББР, нито в БНБ.

Заплатата на Мавродиев надхвърля дори доходите на един от най-богатите директори на държавни болници – шефа на "Св. Екатерина" Генчо Начев. Той е обявил 105 415 лв. от директорския пост и 302 730 от други трудови доходи, например медицинска дейност. Сборът на двете суми прави чисто трудово възнаграждение от около 34 012 лв. на месец.

Шефовете в държавната енергетика също не могат да достигнат висините на Мавродиев. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов например е получил 177 699 лв. трудови доходи, което прави по 14 808 лв. на месец.

Заплатите в правосъдието също изостават от тези в банкерския сектор. Главният прокурор Сотир Цацаров е обявил възнаграждение около 9000 лв. Подобни са и заплатите на съдиите, чиито декларации обаче не се обявяват от КПКОНПИ, а от съдебния инспекторат.

Председателят на Конституционния съд Борис Велчев декларира 154 519 лв. трудови доходи за година, а президентът Румен Радев е получил 122 723 лв., което прави по около 10 000 лв. на месец. Министрите са взимали по около 5000 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:15 на 21 юли 2019 от автора.
    #19
  2. асен
    #18

    ценен кадър – човекът на брендо, който дава 150 млн кредит на вълка... ценен, преценен кадър.

  3. ivancho ivanov
    #17

    Заплатата е число лева за определен период от време месец/година, как се определя без премиите, в случая е интерсно! В частният сектор е много просто, има полза има добра заплата, но в държавният сектор кой и как определя заплатата, парите са от бюджета! В римско време на съдията са плащали добре за да не бъде изкушаван лесно и колесницата му била с няколко коня за престиж, ай е паднал от местото следва кола с магаре и прискубана тога - как е сега в републиката ни?

  4. Светлоносец
    #16
    Отговор на коментар #7

    ББР не контролира бани, банките се контролират от БНБ, застрахователите и Пенсионните дружества се контролират от КФН, но наистина техните управители получават цитираните суми, за сметка служителите си който получават по 1000-1200 лв. Контрола се извършва от държавните надзорни органи като БНБ и КФН, но те немогат да сложат ограничение на заплатите на частни дружества, като банки и застрахователи, но трябва да сложат ограничения на ПенсионноОсигугителни дружества и Гаранционния Фонд, които дружества

  5. Светлоносец
    #15

    Всички медии препечатват едно исъщо, първия като сбърка и всички препечатват грешката.
    Тази заплата е силно занижена, сега когато има НАПлинк проверете дали тази декларирана заплата е вярна, защото в заплатата не влиза премиите, а те са в пъти по високи от заплатата. Освен това Мавродиев не е Шефът на Българската банка за развитие вижте структурата на ББР, Мавродиев е главен изпълнителен директор, т.е. ББР има Управителен съвет, там има още двама изпълнителен директор, има Надзорен съвет, главен

  6. PETER
    #14

    След като господинът спестява от парите ни по 434 537 лв. за година, бедна ни е фантазията да си представим колко спестяват началниците му?! Впрочем, то е написано в подзаглавието: някои началници предпочитали да не спестяват, а да "дишат праха" на подопечните си.

  7. Bubba
    #13
    Отговор на коментар #8

    Е какъв, такъв дето дава заеми или на рубладжии или на фирми обрачи, които издържат партии. Не случайно е 1 лв за глас. Така остават 3 партии.

  8. Bubba
    #12
    Отговор на коментар #10

    Точно така, този е сложен там да дава кредити на фирмите на всички рубладжии, НО като има толкова послушни пионки като него, защо голямата заплата?

  9. bgp
    #11

    Три годишни учителски заплати , взема този за месец ! Трите злини на този свят, лъжата че има бог и църквата , парите и банките , партиите и лъжата че са незаменими ! Тези три злини носят всички нещастия на човешката популация ! Върху тях , тази грешна основа е построено обществената същност ! Парадигмата за живота и неговият смисъл е грешна, поради наслоения примитивизъм !

  10. Ощавен маркиз
    #10

    Агентурни въйЬроди като този са ни ТУРЕНИ, преко и деноночЬно ДА БДЯТ около прехвърлянето на потни бг-НАРОДНИ и ЕС-данъкоплатски паряги в мазните кунки на кремльо-путинистанЬ???? Засега тайзи лубянко-мафиотска /задунай-КУРицова/ ДАЛАВЕРА продължава да процеВтява с бальшая успевамость... Та, що да му не дадат такъва толстая зарплатка, бълха ги щипнала по за...ника. Българино, ше дойде ли най-сетне Видов ли, виденов ли день за тебе, чи да разумееш КОЙ как и колко долго веке та клати с банкови оПРАЗНОвания като гореуказаната????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.