Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Македонският език не е диалект на българския

"Ще намерим решенията с приятелство, но определено ние сме македонци", каза премиерът Заев

47 коментара
Зоран Заев

Скопие ще реагира на оценката на Българската академия на науките (БАН), че македонският език е диалект на българския, каза премиерът на Северна Македония Зоран Заев, цитиран от телевизия Телма.

"Ще реагираме, защото този въпрос е част от въпроса за решаване на проблемите между Република Северна Македония и България в Договора за добросъседство и приятелство. Първите стъпки са направени. Вярвам, че трябва да решим това. Не знам реакцията, сега чувам от вас. Разбира се, ще реагираме и чрез министерството на външните работи и ще направим всички наши коментари, след като прочетем каква е самата реакция", каза Заев в отговор на журналистически въпрос.

Преди ден Българската академия на науките (БАН) излезе с позиция, че официалният език в югозападната ни съседка е писмено-регионална норма на българския език. Българската реакция бе в отговор на приетата от Академията на науките и изкуствата в Скопие "Харта за македонския език", според която официалния книжовен език на Република Северна Македония като отделен самостоятелен език, определян в Скопие като "македонски".

Според БАН документът съдържа неверни и неприемливи позиции, които вредят на отношенията между двете съседни страни.

По-рано този месец македонският президент Стево Пендаровски сподели в телевизионно интервю, че се е опитал да говори на български с премиера Бойко Борисов, но не е успял, тъй като не знае повече от 2-3 израза.

Езикът става поредната причина за раздор между двете страни в последните месеци. Съвместната комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси, на практика капитулира и не постига очакваните резултати.

Заев: България все още не е на чисто с признаването на нашия македонски език

Запитан може ли това да значи суспендиране на преговорите с България, премиерът Заев каза, че "договорът (за добросъседство, подписан през 2017 - бел.ред.)с България е внимателно написан заради въпросите за идентичността" и е подписан на македонски и на български език "съгласно конституциите на двете държави".

"Тази формулировка - съгласно конституциите на държавите в самия договор, показва, че България все още не е на чисто с признаването на нашия македонски език. Това е въпрос, който остана да решим с прилагането на договора и аз вярвам и още веднъж призовавам, ако сме европейци и ако се обявяваме за европейска демокрация и за европейските ценности и права, час по-скоро да решим този въпрос", каза Заев, цитиран от БТА. 

Той изрази увереност, че в идния период този въпрос ще бъде решен много бързо.

Заев показа, че е готов на компромиси с България и Гърция, но след като страната му не получи покана за начало на преговорите с ЕС, е подложен на силен натиск в страната си.

За пролетта са планирани предсрочни избори. Другата голяма партия ВМРО – ДПМНЕ е срещу досегашната политика на македонските власти и ако поеме управлението се очаква коренна промяна.

"Определено ние сме македонци, които говорим на македонски език"

"Аз мога така грубо да кажа - край, ние тук прекъсваме всичко, но това не е политиката, която водя. Аз съм внимателен политик. Ще намерим решенията с приятелство, но определено ние сме македонци, които говорим на македонски език /.../ Очаквам приятелска България да реши този въпрос в кръга на решаването на онези проблематики, които са съставна част от договора, на решаването на проблемите като този с Гоце Делчев или другите въпроси", добави Заев.

Създаването на двустранната комисия бе регламентирано в Договора за добросъседство между двете страни, подписан през 2017 година.

Комисията не успя да стигне до съгласие за Средновековието и за историческата личност на Гоце Делчев. Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел. Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #47
  2. Естествено
    #46
    Отговор на коментар #43

    Много тъжно тогава за вас защото САЩ не само нямаха нищо против Преспанския договор, но даже го направиха възможен. ☺ Променили са си разбиранията значи. ☺

  3. Естествено
    #45
    Отговор на коментар #42

    Дръж се сериозно. ☺ Народа, който ще използва думата bulgarians през 7 век още не е и планиран. А bulgar си и българин винаги и при всички. ☺ Няма пра-българи, както виждаш. Има българи. ☺ Твоя John Bishop of Nikiu се нарича Йоан Никиуски и хрониките му са писани почти изцяло на гръцки. Та bulgarians няма как там да срещнеш. ☺ Обаче за Кубрат е писал. А знаеш ли как наричат византийците държавата на Кубрат? "Παλαιά Μεγάλη Βουλγαρία" или "Palaiá Megálē Voulgarí". Може би на латински ще ги е по-понятно

  4. lindentown
    #44

    Американският професор Хорас Лант, преподаател в Харвард, още през 1952 издава граматика на македонския литературен език. https://en.wikipedia.org/wiki/A_Grammar_of_the_Macedonian_Literary_Language

  5. lindentown
    #43
    Отговор на коментар #35

    Всъщност Държавния департамент на САЩ редовно издаваше, особено до началото на 90-те, бюлетини за нарушаване на правата на етническите македонци, най-вече в Северна Гърция, но и в България. В САЩ са признали македонската нация и език още веднага след Втората световна война. Така че не става въпрос за "коминтерни, сесесери, бекашпета". За САЩ става въпрос, таварищ!

  6. lindentown
    #42
    Отговор на коментар #41

    Има едно изследване от университа в Чикаго - The Bulgars in the Balkans and the Occupation of Corinth in the Seventh Century, с автор Kenneth M. Setton.Там авторът се позовава на хрониките на John, Bishop of Nikiu, които засягат събитията от края на 7-ми век, и в които се описват т.н. bulgars ( а не bulgarians) - като тюркоезично племе, което прекосява Дунав и се заселва в източната част на Мизия. Именно под името bulgars са известни т.н. пра-българи ( или протобългари) на тогавашните хроникьори.Името bulgarians се използва, за да отличат впоследстие формиралата се народност в пределите на днешна България от старите bulgars, т.е. пра-българите.

  7. Естествено
    #41
    Отговор на коментар #34

    Посочи ми един хронист, който да е написал нещо за "прабългари". Пък после философствай за писмености. Успех. ☺

  8. olele
    #40
    Отговор на коментар #34

    Така е, ама майка им е българка и са израснали в българската маала на Солун..

  9. Ген. Иван Колев
    #39
    Отговор на коментар #34

    "Славянска писменост" има точно толкова, колкото и македонска нация и език. Дрън, дрън, че пляс! Ти, може да се чувстваш славянин, аз обаче никак. И въбще желанието за принадлежност към някакво племе ми идва малко африканско.

  10. Ген. Иван Колев
    #38

    Интересно как Стево Пендаревски не могъл да се разбере с Бойко! Аз никога не съм имал проблеми да се разбера с някого от Македония. Говоря си на български, те си говорят на "македонски" и се разбираме чудесно. Може би Стево Пендаревски е трябвало да говори както си говори в къщи и тогава нямаше да има проблеми да се реазберат с Бойко. Виж, ако Стево се беше опитал да разбере някой от Смолян, Златоград или Хасково, можеше да се затрудни малко. Тамошните диалекти са трудни за разбиране дори и за родените

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.