Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стево Пендаровски: Македонският език и македонската нация са факт

"Братя от Македония, не прекалявайте", реагираха от ВМРО

58 коментара
Стево Пендаровски: Македонският език и македонската нация са факт

Македонският президент Стево Пендаровски отхвърли твърдението на Българската академия на науките, че македонският език е диалект на българския и го обяви за "анахронизъм".

"Становището на българските академици, че не съществува македонски език, е анахронизъм за 20 и 21 век, в който живеем", каза Пендаровски, цитиран от вестник "Слободен печат".

"Македонският език и македонската нация са факт. Македонският език е лингвистичен факт от десетилетия и това е утвърдено и на международно ниво. Смятам, че е безпредметно да разговаряме за нещо, което е факт, известен на всички, не само при нас и не само при тях, а е известен в целия свят", заяви Пендаровски в кулоарите на антикорупционен форум в Скопие.

Македонският език стана поредната тема на разправия между двете държави, като в последнaта седмица тя измести дори споровете за Гоце Делчев. По-рано тази седмица БАН излезе с позиция, че официалният език в югозападната ни съседка е писмено-регионална норма на българския език. Българската реакция бе в отговор на приетата от Академията на науките и изкуствата в Скопие "Харта за македонския език", според която официалния книжовен език на Република Северна Македония като отделен самостоятелен език, определян в Скопие като "македонски".

Пендаровски посочи, че Преспанският договор (между Скопие и Атина) се позовава на конференция на ООН от 1979 г., на която македонският език е стандартизиран като един от езиците в южнославянската група и е международно признат.

"Да припомня, че според конституцията на бивша Югославия от 1974 г. тази държава имаше три официални езика и един от тях бе македонският език. Също така македонската нация е факт и около това никой нормален човек в нашата страна няма да дебатира, нито да подписва договори с когото и да било", каза Пендаровски, цитиран от БТА.

По-рано този месец той сподели в телевизионно интервю, че се е опитал да говори на български с премиера Бойко Борисов, но не е успял, тъй като не знае повече от 2-3 израза.

Заев: Недопустимо е да отваряме въпроси за идентичностт

Преди ден македонският премиер Зоран Заев съобщи, че София ще реагира официално срещу позицията на БАН.

В петък той уточни, че ще обсъди въпроса с премиера Бойко Борисов, но уточни, че Скопие не е изпратило протестна нота.

"Възнамеряваме да бъдем европейци, искаме да влезем в ЕС. България е приятел и такива дисонантни тонове наистина не бива да нарушават приятелството. Недопустимо е през 21 век да отваряме въпроси за идентичността“ , каза Заев

По думите му македонският език е признат по целия свят, той е вписан в ООН, идентичността е проверена, а "идентичността е чувство, което никой не може да промени".

"България е европейска страна, тя е голям приятел на Северна Македония и на македонския народ и вярвам, че чрез диалог ще намерим решение на подобни въпроси, защото те са чувствителни“, каза Заев, цитиран от БГНЕС. 

Очаквано в разправията се намеси и българската ВМРО.

"Братя от Македония, не прекалявайте!"

"Зоран Заев изрази в македонска медия очакване, че България ще трябва да "преодолее въпроса с македонския език". Изявлението му идва след т.нар. харта за македонския език на т.нар. Македонска академия на науките и изкуствата. Въпросната харта е провокативна и ненаучна и закономерно срещна възражение от страна лингвистите в БАН. Всичко това става на фона на съзнателното блокиране на работата на смесената комисия по историческите въпроси – заради политизирани тези на историци от Скопие", заявиха от ВМРО.

"ВМРО не иска и не бива да се меси в научни спорове, но припомня на премиера Заев, че България отдавна е преодоляла "проблема" с езика, на който се говори в Северна Македония и нищо повече няма да "преодолява". Освен това, в международното право не съществува акт като "признаване на език". Ние сме признали независима Македония – първи в света. С това сме признали нейното право на конституция, в която официално Скопие може да нарече езика си както иска. Това обаче няма как да промени факта, че това е български език".

Според ВМРО "за никого няма съмнение, че различните македонски наречия, върху които през 40-те години административно е кодиран "език", също са български говори".

Да не е прозорец, а да е джам, да не е бутилка, а да е шише и т.н.

Членуването, липсата на падежи, идентичният синтаксис – това са повече от явни белези на българския език. Дори диалектната фонетика и ритъмът на езика са същите. Да, лексиката днес е често различна. Но с просто око се вижда, че е това е нарочен и задъхан опит за внос на думи или ползване на архаизми, сърбизми и турцизми, само и само да се постигне различно звучене. Да не е прозорец, а да е джам, да не е бутилка, а да е шише и т.н. За да разберат по-лесно това наречие, хората от България днес обикновено с усмивка се сещат как са говорили бабите им.

"Македонец и българин са две думи за едно и също. Затова и нашият призив към братята ни от другата страна на границата е: не прекалявайте! Знаем, че при Вас са предизборни времена и България често е ползвана като тема. Знаем, че ситуацията е тежка. България винаги дава всичко за Македония, нищо в замяна на иска. Търпим претенциите на политиците в Скопие, защото искаме най-доброто за обикновените хора в Македония. Искаме те да имат бъдеще в ЕС. Това, което пречи на европейското бъдеще на Северна Македония, са именно подобни претенции. Още веднъж: не прекалявайте!", завършва позицията на ВМРО.

Въпреки острата реакция на ВМРО Заев вече показа, че е готов на компромиси с България и Гърция, но след като страната му не получи покана за начало на преговорите с ЕС, е подложен на силен натиск в страната си.

За пролетта са планирани предсрочни избори. Другата голяма партия ВМРО – ДПМНЕ е срещу досегашната политика на македонските власти и ако поеме управлението се очаква коренна промяна.

Историческите спорове

Съвместната комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси, на практика капитулира и не постига очакваните резултати.

Комисията не успя да стигне до съгласие за Средновековието и за историческата личност на Гоце Делчев. Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел.

Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен.

Македонските представители обаче поискаха комисията да си вземе почивка. Освен това настояват в нея да влязат и чуждестранни експерти.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #58
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #57
  3. Bлaдo
    #56

    съгласен и със Стево, и със заглавието: и "нацията" им, и "езикът" им са FUСКЕD... отвсекъде...

  4. Valpet
    #55

    Факт е, че българите са "потропвали" ако не друго то поне кючеци и ги "потропват" и до днес. Да не забравяме, все пак, че любимата на много патриотични българи "чалга" е турска дума. Факт е също, че и турците са се научили на "хоро" от българите.

    Но много по-важен е фактът, че преди 500 години (примерно), думи като "турци" и "българи" не са имали този ОБЕДИНЯВАЩ ЕТНИЧЕСКИ СМИСЪЛ, който са започнали да придобиват през 19 век и напълно са придобили през 20-ти. Това се отнася за всички етноними поне

  5. Естествено
    #54
    Отговор на коментар #48

    И си запиши някъде - няма славянска азбука. Има БЪЛГАРСКА азбука. И е хубаво, че знаете какво се е случило в Румъния. И ние знаем обаче.

  6. Естествено
    #53

    lindentown, отговори ми само на един въпрос. Защо трябва да съществува "македонски" език днес?

  7. Естествено
    #52
    Отговор на коментар #48

    Пак същото - време. ☺

  8. Естествено
    #51
    Отговор на коментар #47

    Много е просто lindentown. Причините са две. Първо на американците никой не им е измислял нация и не ги е карал да "се пишат" американци с бой. Действали са нормални процеси на етногенезис. И второ имали са два века и половина, а вие не.

  9. Естествено
    #50

    Специално за lindentown:
    "Македонистиката възниква със създаването на македонския литературен език, което става по политическа директива в титовистка Югославия и с подкрепата на СССР през 1945 година в манастира „Св. Прохор Пчински“, който днес се намира на територията на Република Сърбия. Имайки за предпоставена цел да подчертае самобитността на македонския език, като инструмент на геноцида срещу българите, и да изтъкне неговото различие от българския език, македонистиката си служи с тълкувания

  10. Естествено
    #49
    Отговор на коментар #46

    Според този "славист" цар Самуил не беше ли живял през 9-ти век? ☺ И пак според него, "Битолския надпис" всъщност не беше ли от времето на Йоан Асен II, а не на Йоан Владислав? Нищо, че годината се чете ясно....☺ Май сериозен българо-югославски скандал се е заформил в тази връзка през 1970 г. Или греша нещо? Мда. Доста е спорен май твоя "авторитет". ☺ Разочароваш ме. Очаквах, че ще започнеш с онзи, който за малко не яде бой в Гърция заради някакъв гръцко-македонски речник. ☺☺

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.