Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие иска чужди експерти в историческата комисия

"Ако Гоце Делчев да е записан като чист българин, каква е причината аз да го празнувам", коментира президентът Пендаровски

17 коментара
Паметник на Гоце Делчев в Скопие

Скопие иска в общата комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси между двете страни, да влязат и международни експерти, но София отказва, съобщи македонският президент Стево Пендаровски в телевизионно интервю.

Той даде за пример Преспанския договор между Скопие и Атина, който бе постигнат с участието на американския посредник Матю Нимиц.

"Ако пише, че историята е споделена, а ти искаш Гоце Делчев да е записан като чист българин, каква е причината аз да го празнувам тогава, ако е само твой. Той трябва да бъде и твой и мой, дори и с част от делото си, за да може заедно да го честваме. Това е много просто. Това е формулировката", коментира Пендаровски и неколкократно наблегна на термина "споделена история".

Създаването на двустранната комисия бе регламентирано в Договора за добросъседство между двете страни, подписан през 2017 година.

След последното ѝ заседание миналата седмица съпредседателят от българска страна проф. Ангел Димитров коментира, че македонските представители не показват готовност за изчистване на споровете и настояват комисията да си вземе дълга почивка чак до май следващата година.

Комисията не успя да стигне до съгласие за Средновековието и за историческата личност на Гоце Делчев. Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел. Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен.

През ноември премиерът Бойко Борисов поиска "антибългарската реторика в Северна Македония не само да бъде забранена, но и да са убедени, че не е правилна", за да продължи българската подкрепа за европейската перспектива на Скопие.

Пендаровски каза пред местната "ТВ 24" , че на този етап България не създава никакви пречки на Северна Македония.

Той смята, че с търпение и преговори всички спорове могат да бъдат преодоляни.

"Няма друг начин. Не може да кажете - аз си отивам у дома. Така беше по времето на Никола Груевски (бившият премиер от ВМРО-ДПМНЕ-бел.ред). Бяхме си у дома и си въобразявахме, че сме най-силните в света. Но, както виждате не е било точно така", каза Пендаровски.

Той призна, че комисията работи много бавно и препоръча двете страни трябва да се освободят от баласта, за да се промени ситуацията.

"Целта на тази комисия, а и на самия Договор за приятелство и добросъседство, е да видим кои исторически фигури ни обединяват. За съжаление не чувам често да се използва ключовият израз, който е записан в този документ", каза Пендаровски.

Той сподели, че се е опитал да говори на български с премиера Бойко Борисов, но не е успял, тъй като не знае повече от 2-3 израза.

Сегашният македонски премиер социалдемократът Зоран Заев показа, че е готов на компромиси с България и Гърция, но след като страната му не получи покана за начало на преговорите с ЕС, е подложен на силен натиск в страната си.

За пролетта са планирани предсрочни избори. Другата голяма партия ВМРО – ДПМНЕ е срещу досегашната политика на македонските власти и ако поеме управлението се очаква коренна промяна. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #17
    Отговор на коментар #14

    Ами направете го.

  2. Вели
    #16

    Да бе … Ще извикат на помощ Сръбия и Руссия!

  3. Lyubomir Ivanov
    #15
    Отговор на коментар #9

    Да, такова развитие е възможно.

  4. dimitardi100
    #14

    Не е нужно да се говори на български. Г-н Пендаровски спокойно може да си говори на "македонски", който е 95 % български и всичко му се разбира, а останалите 5 % са сръбски чуждици. За мен този спор е излишен. Имало е 50г. антибългарска пропаганда и сега трябват 50 г. пробългарска, но извиването на ръце не принадлежи към нея ! Ако България се развива успешно като правова държава с висок жизнен стандарт, " македонците " сами ще пожелаят да станат отново българи ! Това е най-добрата пропаганда, другото е безмислено историческо дърлене !

  5. Обектив
    #13

    Г-н Пендаровски, престанете най-сетне с това Ваше посукване. Никой не оспорва сегашното Ви самосъзнание и самоопределение, стига да не го приписвате със задна дата на нашите общи предци. Преди окупирането от Сърбия и Гърция на област Македония никой не чувал за съществуването на македонска народност, македонски писмен литературен език и македонски църковен език и служение по тия земи. До това време е смешно да се говори за заедничка история, просто защото историята на населението й е българска.

  6. dimcho
    #12
    Отговор на коментар #1

    Той, Пендаровски не мисли като вас. А това да се вика на разни хора, “Кажи си, че си българин, бе!” е меко казано контрапродуктивно.

  7. Естествено
    #11

    Прави са макетата. Рашките им измислиха историята, сега да дойдат да си я защитят. ☺

  8. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #8

    Според трактовката на коминтерна не е така. ☺ Какво става с теб, за втори път тръгваш срещу решенията на коминтерна.

  9. dimcho
    #9
    Отговор на коментар #4

    Благодаря за препратката, но в документа от 2008-ма год не се описват конкретни действия в случай, че македонската страна откаже да изпълни посочените условия. Македония е независима страна и може да съчинява каквито си иска национални митове и България няма лостове за влияние. Вероятността българско правителство да постави вето на македонската евроинтеграция е равна на нула, което много добре се разбира в Скопие. Затова и не се интересуват да правят компромиси с България.

  10. Zlatan
    #8

    Обща история с Македония няма, има само една история и тя е Българска. Всички които говорят за обща история не са българи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.