Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тревожен скок на резистентността към ключови лекарства срещу ХИВ в Африка, Азия и Америка

0 коментара
Тревожен скок на резистентността към ключови лекарства срещу ХИВ в Африка, Азия и Америка

Проучвания на Световната здравна организация (СЗО) разкриват, че през последните 4 години 12 страни в Африка, Азия и Южна Америка са надхвърлили приемливите нива на резистентност към две лекарства, които са в основата на лечението на ХИВ: efavirenz и nevirapine.

Хората, живеещи с ХИВ, се лекуват рутинно с коктейл от лекарства, известен като антиретровирусна терапия, но вирусът може да мутира в резистентна форма.

СЗО е провела проучвания от 2014 г. до 2018 г. в произволно избрани клиники в 18 държави и е изследвала нивата на резистентност при хора, започнали лечение на ХИВ през този период. Изследваните държави са Хондурас, Куба, Южна Африка, Никарагуа, Папуа Нова Гвинея, Уганда, Намибия, Гватемала, Аржентина, Зимбабве, Есватини, Непал, Мексико, Камерун, Бразилия, Колумбия, Мианмар и Виетнам.

Повече от 10% от възрастните с вируса са развили резистентност към тези лекарства в 12 страни. Над този праг не се счита за безопасно да се предписват същите лекарства срещу ХИВ на останалата част от населението, защото резистентността може да се увеличи.

Изследователите публикуваха откритията този месец в доклада на СЗО, съобщава сп. “Нейчър“.

12% от жените в проучването са имали резистентна към лекарствата форма на ХИВ спрямо 8% от мъжете.

Особено притеснително според доклада е високото ниво на резистентност при бебетата с ХИВ в Субсахарска Африка. Между 2012 и 2018 г. около половината от новодиагностицираните бебета в девет от страните в този регион са имали форма на ХИВ, резистентна към efavirenz, nevirapine или и двете.

Причините за лекарствена резистентност остават неуловими, казва Силвия Бертаньолио, лекар по инфекциозни заболявания в СЗО в Женева, Швейцария и съавтор на доклада. Но резистентният към лекарства ХИВ може да се развие, когато хората прекъснат лечението, предполага тя.

Например много жени, живеещи с вируса, може да са приемали антиретровирусни лекарства по време на бременността, за да предотвратят зараза на бебетата им, но да са спрели след раждането. СЗО препоръчваше тази практика до 2015 г., когато предложи бременни и кърмещи жени да използват лекарствата за цял живот.

Разпространението на резистентността при хора, които рестартират лечението с двата медикамента след прекъсване, е много по-голямо (21%), отколкото при първоначално употребяващите (8%).

Хората с ХИВ могат да прекъснат лечението по много причини, като по думите на Бертаньолио стигмата играе огромна роля. Някои от тях може да не искат да бъдат видени, че приемат лекарства. Недостигът на медикаменти в клиниките също може да допринесе, се отбелязва в доклада.

В отговор СЗО препоръчва на засегнатите страни да използват друг медикамент – dolutegravir, който е по-ефективен и поносим от други терапии.

Вероятността вирусът да мутира и резистентността е по-ниска с dolutegravir отколкото при други антиретровирусни лекарства, казва Роджър Паредес, лекар по инфекциозни заболявания в университетската болница Germans Trias i Pujol в Барселона, Испания. “Трябва да насърчим прехода в световен мащаб към dolutegravir“, добавя той.

Бертаньолио се съгласява, но призовава за повишено внимание. Ако доставката на лекарства е лоша или разпокъсана може да се появи резистентност. “Не искаме да се оказваме в същата ситуация, в която се намираме“, коментира тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.