Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три фирми за олио заподозрени в налагане на цени

КЗК проверява "Бисер Олива", "Звезда" и "Калиакра" за нелоялна конкуренция

10 коментара
Три фирми за олио заподозрени в налагане на цени

Трима от най-големите производители на олио на българския пазар са заподозрени, че използват непозволени хватки за налагане на цени на продукцията им и срещу тях ще бъде образувано производство за картелно споразумение, съобщиха от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в сряда. Това са дружествата "Бисер Олива", "Звезда" и "Калиакра", което макар и да е преустановило всякаква дейност в България от 2009 г. е един от най-големите играчи на пазара с внасяната продукция.

 

Това ще е второ разследване за нелоялни договорки за налагане на цени на пазара на олио, след като през 2008 г. КЗК глоби с над 2 млн. лв. 13 фирми за производство на слънчогледово олио, но съдът намали санкцията наполовина.

 

Сегашното решение на антимонополния орган е взето на базата на секторен анализ за конкурентната среда на пазарите на производство и търговия с маслодаен слънчоглед и слънчогледово олио у нас. През февруари комисията реши да се сезира за рязкото поскъпване на олиото у нас през 2010 г., когато цената на литър скочи от 1.80 на 2.60 лв.

КЗК е установила, че трите дружества налагат ограничения в конкуренцията с клаузи в договорите за дистрибуция. Например “Бисер Олива” е задължавало дистрибуторите си “да поддържат цени за препродажба на слънчогледовото олио” и е определяло максимални отстъпки за търговците на дребно. Така дистрибуторите са били ограничени в конкуренцията помежду си и това е повлияло цените.

Сходни практики са установени и при “Звезда”, а "Калиакра" е залагало в договорите с дистрибуторите си “базова цена на производителя”, “препоръчителна цена на дистрибутора към магазинната мрежа” и “препоръчителна цена на рафта в магазинната мрежа”.

Анализът на КЗК установява, че по веригата производство на слънчогледово семе – преработване – търговия на едро се наблюдават несъответствия между промените на цените на ниво селскостопанско производство и преработване на слънчогледово семе до краен продукт - слънчогледово олио. Съществува асиметричност при колебанията на цените на слънчогледовото семе и цената на едро на слънчогледовото олио, а оттам и на цената на дребно.

За откритите проблеми на пазара на олио е информиран министъра на земеделието и храните и му е препоръчано да предприеме подходящи мерки за подобряване на конкурентната среда и секторът да стане по-ясен и устойчив на промени на борсовите цени на слънчогледа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  2. Анонимен
    #9

    м май бях в Амстердам и един супермаркет с учудване видях че сланчугледовото олио най-скъпото беше 1 евро а и имаше по 0.85евро за литър . отдавам го на това че там много не е популярно ,ползват предимно царевично 1.5 -2 евро л. Но явно тука и картела играе в цената

  3. Анонимен
    #8

    В КЗК работя все нискообразопвани и корумпирани лиуде,удобни на картелите.няма оправия.ядем най скъпата храна в европа и караме най - скъпия бензин. тия от КЗК търябва до един да бъдат уволнени.за нищо не стават!!

  4. Анонимен
    #7

    кзк станаха милионери.крадлива пасмина.уж ги хващата,ама така ,че да се оправят пред корумпирания съд.майка ни жална в българия.и наказващите и съдът все крадливи.от цялата работам печелят бойко борисов,станишев и доган, в зависимост от това кой е на власт.драйфа ми се от тая държава!!!!

  5. Анонимен
    #6

    Няма лошо да се подгонят картелите. Но за целта в КЗК трябва да работят грамотни и мислещи хора. Което май не е така съдейки по следния цитат: "а "Калиакра" е залагало в договорите с дистрибуторите си “базова цена на производителя”, “препоръчителна цена на дистрибутора към магазинната мрежа” и “препоръчителна цена на рафта в магазинната мрежа”." Или може би журналистът нещо не е разбрал. Защото в горния цитат се говори за една обичайна и напълно законна практика на големите производители да си контролират

  6. news
    #5

    Когато се докаже картелно споразумение глобата на провинилите се фирми трябва да бъде толкова солен, че да ги разклати. В противен случай е безмислено някой да си прави труда да ги разследва за картел. Например глобата трябва да не бъде по-малка от 10% от годишния оборот на фирмата, т.е. при една нормална печалба от 10% те остават без нея. Но у нас, както винаги нещата ще се претупат като за пред тъпа публика!

  7. Анонимен
    #4

    Ще ги глобят по 5000 лв. и всичко ще си остане както преди.

  8. Анонимен
    #3

    Да се отнеме лиценза на Калиакра,Звезда и Бисер олива !!!

  9. Анонимен
    #2

    Калиакра са румънци. Всъщност май холандци.

  10. Анонимен
    #1

    Най-накрая КЗК се намесиха,а кога ще се наместя на пазара на лекарства,където със сигурност има картел,защото не е нормално цените на лекарствата да са толкова високи и хора като Огнян Донев да правят милиони от това?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.