Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудната мисия на Кофи Анан в Кипър

0 коментара

Генералният секретар на ООН Кофи Анан тази седмица се заема с трудната задача да спасява зациклилите преговори за обединение на Кипър и да се бори с малкото време, оставащо до решението за следващата вълна на разширяване на ЕС.

При изтичащ през юни краен срок и без реален напредък на диалога Анан ще трябва да даде нов тласък на преговорите при посещението си на разделения средиземноморски остров от 14 до 16 май.

След четири месеца преговори, започнали при високи очаквания, кипърският президент Глафкос Клиридис и лидерът на кипърските турци Рауф Денкташ не дадоха и най-малък сигнал, че се приближават към края на продължилия десетилетия конфликт, причина за непрекъснати търкания между Турция и Гърция.

Като имаме предвид, че през декември се очаква да се вземе решение за разширяването на ЕС, предположението, че Анан идва да накара двамата политици да се помирят, не е далеч от истината, коментира запознат с процеса източник.

"Нуждаем се от пробив до края на юни, който да осигури достатъчно време за уточняване на юридическите детайли", отбелязва същият източник.

При положение, че повече от четвърт век посредниците бяха държани настрана от споразумението, да се постигне пробив за шест месеца изглежда невъзможна мисия.

Преговорите бяха спъвани неведнъж от споровете за структурата на бъдещата държава. Кипърските гърци настояват за тясна федерация, докато кипърските турци се стремят към конфедеративен съюз на две държави.

"Трябва да се свърши много работа, особено по отношение на политическите решения", отбелязва споменатият източник.

Етническите гърци и турци в Кипър живеят разделени от турското нахлуване през 1974 г., предизвикано от преврата на гръцки военни, които опитаха обединение с Гърция- по това време управлява военна хунта.

Кипърското гръцко правителство, което преговаря с ЕС за приемане на целия остров, с пълна пара се готви за членство в съюза.

Приемане на Кипър при сегашния му разединен статут и без споразумение ще означава логистичен кошмар. Според този сценарий реално в ЕС ще бъдат само южните части, които са под контрола на правителството, докато северните, където е отцепилата се Севернокипърска турска република, ще се окажат в периферията.

Подобна перспектива би могла да предизвика ново напрежение между Гърция, която е член на ЕС, и Турция, предполагаем бъдещ член на организацията.

По-рано Анкара заяви, че може да "анексира" северните територии на острова, ако Кипър влезе разделен в ЕС, с което засили опасността от военна конфронтация между Турция и Гърция.

И двете страни отбелязват, че отношенията са се подобрили значително през годините, но този позитивен импулс не е достигнал до кипърските гърци и турци.

Някои дипломати се надяваха, че доброто разбирателство между Клиридис и Денкташ, които са заставали един срещу друг в съдебната зала като млади адвокати, възпитаници на британската школа, може да даде резултат.

Нито една от страните обаче не е отстъпила от позициите си.

Според турски официални представители Денкташ е направил конкретни предложения за ново партньорство, докато Клиридис е преповтарял конституцията от 1960 г. , която предвижда поделяне на властта, с увеличени права за турското малцинство.

"Това е неприемливо. Предложените от Денкташ и Клиридис проекти се различават като деня от нощта. Не е възможно да се намери решение при тези условия", отбелязва официален представител на турското външно министерство.

Вижданията на кипърските гърци не са се променили от проекта за двузонова и двуобщностна конфедерация, одобрен и от двете страни през 1977 г. и утвърден отново през 1979 г.

"Турската страна не помръдва от своята неприемлива концепция за две държави, която противоречи напълно на резолюциите на ООН", посочва гръцки кипърски дипломат.

Според други обаче още е рано да се говори за краен срок. "Нека се изразим така - те са в дискотеката, но още не са започнали да танцуват", коментира председателят на Европейския парламент Пат Кокс.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.