Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените на газа няма да се променят през отоплителния сезон

3 коментара
Цените на газа няма да се променят през отоплителния сезон

"Булгаргаз" ще настоява при преговорите си с руската компания "Газпром" в новите договори за доставка на газ да залегне принцип, според който цените да не се променят от октомври до април, т.е. по време на отоплителния сезон в България. Това заяви пред журналисти във вторник изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.

Ние ще предложим на нашите контрагенти да възприемат спецификата на потребление на газ в България и промяната на цената на газа от октомври до април да бъде еднократна, посочи Гогов. Разговорите с руската страна са съвсем в началото, добави той.

Гогов уточни, че не може да става въпрос за промяна в действащите сега договори с доставчиците, а за нов принцип при продължаването на договорите, които изтичат до 2011 г.

По време на общественото обсъждане на новата наредба за цените газа, изготвена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), председателят на регулатора Ангел Семерджиев посочи, че основната цел в корекциите е да се избегне промяна в цените на парното по време на отоплителния сезон.

Смяната на цените, която сега е на всеки три месеца, ще стане на шест месеца.

Председателят на комисията добави, че за топлофикациите е много важно да има стабилна цена на газа през отоплителния сезон, за да могат да се издължават на "Булгаргаз".

Димитър Гогов защити предлаганото от "Булгаргаз" увеличение на цените от януари 2010-та, като посочи, че фирмата едва ли може да работи по цени под прогнозираното поскъпване с 18 процента Ако е възможно понижение, то ще бъде в рамките на около един процент при намаляване на надценката за дружеството.

Ангел Семерджиев се съгласи, че всички анализи показват необходимост от увеличение на цената на природния газ.

Ако бъдат приети промените в наредбата, цената на газа ще се задържи, а "Булгаргаз" ще бъде компенсиран след приключване на отоплителния сезон, посочи председателят на ДКЕВР. Регулаторът ще се съобрази с реалните разходи на "Булгаргаз", а приходите на дружеството от продажбата на газ ще бъдат пренесени за следващ период.

Механизмът, който се прилага за компенсиране на невзет или надвзет приход, е в интерес на "Булгаргаз", заяви Семерджиев.

Може да се стигне до санкции за потребяващите по-малко от заявеното

Гогов съобщи, че за пръв път в последните 10 години може да се наложи "Булгаргаз" да приложи санкциониращите мерки за потребители, които потребяват по-малки от заявените количества газ.

През 2009 г. "Булгаргаз" за пръв път е закупил по-малко от заявеното количество газ от своите доставчици и това може да задейства клаузи за неустойки към него, посочи Гогов. В момента се водят преговори с трите фирми доставчици, но засега само с една е постигнато споразумение да не се плащат неустойки.

Нито един клиент не е дължал и не дължи пари на "Булгаргаз" за това, че не изпълнява производствените си програми и заявките си за природен газ, а ако се заплащат незакупените количества, клиентите на обществения доставчик е трябвало да заплатят допълнителни 25-30 млн. лева.

Според "Булгаргаз" в новата наредба има субективни текстове

В повечето от текстовете на предлаганите промени в наредбата за регулиране на цените на природния газ се увеличава субективизмът при определяне на цените, заяви шефът на "Булгаргаз".

В текстовете фигурират думите "могат да", а това не е прозрачно, смята той. При определянето на цената на газа трябва да фигурира и цената за доставка, което досега не се отчита, добави Гогов.

Той посочи и неяснота по отношение на резервите от хранилището в Чирен. Според наредбата те трябва да бъдат ценообразуващи, но това запаси ли са или са добивани количества, попита Гогов.

Според него не се стимулира увеличаването на приходите на държавните дружествата, макар че това е залегнало в плана на финансовото министерство.

Гогов се обяви в подкрепа на създаването на борса за природен газ.

"Булгаргаз" са съгласни с принципа за компенсиране на надвзет приход или разход, но Гогов настоя да се вземат предвид и разходите на дружеството.

Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев посочи, че при определяне на надценката са отчетени нормата на възвращаемост, оборотният капитал, разходите за доставка и съхранение на газа. Интересите на "Булгаргаз" ще бъдат защитени, увери той.

Бизнесът с разноречиви оценки

Приветстваме подхода на ДКЕВР, каза председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов. Винаги сме настоявали да има една цена на природния газ за годината, докато няма либерализиран пазар, каза той.

Председателят на БСК Божидар Данев обаче оспори новата наредба, която, по думите му, не отговаря на изискванията за либерализиран пазар. С нея се затвърждава позицията ДКЕВР да регулира всички цени, а не само тези на защитените потребители, посочи Данев.

Седемдесет на сто от газовото потребление е от топлофикациите, кой ще поеме разликата, ако вие задържате цените - потребителите или индустриалните предприятия, запита Данев.

Той каза още, че предложенията за промени в наредбата са в противоречие със Закона за енергетиката и водят до свръхрегулация.

Там, където има монопол и пазарът не може да регулира дейността, прави го държавният регулатор, отвърна председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

"Булгаргаз" има монопол и той трябва да бъде регулиран, добави той.

В България между 95 и 98 процента от природния газ се доставя от държавния доставчик. Достъпът до газовите мрежи преди синьото гориво да достигне България също е съществен за необходимостта от регулация, посочи Семерджиев.

Той отрече с предлаганите промени да се залага кръстосано субсидиране на цената на природния газ.

Определянето на надценката ще бъде на пазарен принцип и е по-добър вариант от фиксираната надценка от 3 процента, както е досега, посочи Семерджиев.

Представителите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) подкрепиха позицията на Ангел Семерджиев, че в предлаганите промени на наредбата няма противоречие със Закона за енергетиката. Подкрепяме стремежа да се намери по-ясна формула за определяне на цените на природния газ, заявиха от МИЕТ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. досетлив
    #3

    Съвпадение на имена или роднинска връзка, ако някой знае да каже. Иначе дано удържат цените.Пожелавам им успех.

  2. Осведомен
    #2

    винаги е било така.

  3. AA
    #1

    Osven ako se naloji

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.