Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тютюнът и тиранията

Досега битката с цигарите се водеше основно в името на непушачите, сега се втурнаха да защитават пушачите от самите тях

30 коментара
Тютюнът и тиранията

Досега битката с цигарите се водеше основно в името на непушачите. С новите ограничения обаче европейските политици се втурнаха да защитават пушачите от самите тях и да се месят в живота им, пише Т. Екснер в "Ди Велт", цитиран от Дойче веле.

Европейският съюз предвижда не само изписването на по-големи предупредителни надписи по цигарените кутии, но и изтеглянето от пазара на определени видове продукти - например тънките цигари. И всичко това в името на здравето на човека, разбира се. Докато накрая остане един единствен вид цигара, чиято опаковка ще прилича по-скоро на отрова срещу вредители, отколкото на средство за доставяне на наслада.

Правилно, биха казали мнозина. Все пак вредата от никотина е доказана научно. Дори и авторът на тези редове - заклет пушач, си дава сметка, че пушенето е порок. Порок, от който принципно би могъл да си представи да се откаже един ден. Въпреки това, според него, новото решение на Европейския съюз по отношение на правилата за продажба на тютюневи изделия би трябвало да обезпокои дори и непушачите.

Оставете ни свободата!

Защо ли? Защото става дума за нещо повече от дима. Става дума за поставянето на граници на държавната намеса. Става дума за свободата на всеки човек - свободата за вземане на решения по отношение на собствения живот, собственото потребление и произтичащите от него рискове.

За разлика от забраните за пушене по ресторантите или на работното място, новата директива не е насочена към защитата на непушачите. Този път политиците са се втурнали да защитават пушачите от самите тях. Но не чрез просвета, а чрез забрани и дискриминация. Помните ли как навремето купуването на кондоми бе направо срамно? Не след дълго същото може да се случи и с покупката на цигари.

За политиците в областта на здравеопазването това е само началото. Според тях алкохолът заслужава същото отношение. А и захарта е сериозен вредител. Цигарите предоставят отлична почва за подхващането на този здравен политически поход, тъй като пушачите са междувременно малцинство, а аплодисментите от страна на непушачите изглеждат сигурни.

Обезобразената демокрация

Всъщност каква бе първоначалната задача на държавниците? Нима това не беше създаването на правила, които да улесняват съвместното съжителство на хората, както и да дават правна сигурност? Нима не трябваше винаги да се спазва основният принцип, според който свободата на отделния човек свършва там, където тя се превръща в заплаха за свободата, правото или здравето на общността? Да, това е основата на всяка демокрация, а и разумната разделителна линия между обществената и личната сфера.

Политиката, която обаче се опитва постепенно да отмести тези граници, би трябвало да буди скептицизъм - както у пушачите, така и у непушачите. Тъй като някой ден демокрацията ще се превърне в тирания на мнозинството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30

    Едно зло не едва само. Опитите на политиците да предпазват гражданите от самите тях е не само наглост (ние сме умни да ги изберем,но глупави да се грижим за себе си). Намесата на пазара на цигарите създава черен цигарен пазар, черна цигарена индустрия и ново поле за организираната престъпност.

  2. Анонимен
    #29

    Няма такова нещо като "свобода за взимане на решение за собствения живот" , когато става дума за цигарите. Повечето пушачи са никотинозависими т.е. своеобразни наркомани. Знам го от опит. Производителите на цигари манипулират с всякакъв вид скрита и не толкова скрита реклама потенциалните си консуматори. Не се заблуждавайте, че решението да пушите е изцяло ваше.

  3. Анонимен
    #28

    Аууу ужаст. Първо ни накараха на сила да си слагаме коланите в колите, сега това ...

  4. Анонимен
    #27

    За съжаление все повече и повече процъфтява диктатурата и забраните.Май Брюксел ще се окаже по-вреден от цигарите. Колко дивотии има в историята в името на "добрата кауза"?

  5. Анонимен
    #26

    Не е ли нормално да имаме право на избор-ако не искаме да миришем на дим,ще седнем в заведение/помещение от него/,в което не се пуши,ако ли не-то ще изберем това,в което можем да пушим.И заведенията ли са местата,в които децата ще взимат лош пример и може да пропушат,защото ни виждат с цигара в ръка??..Филми,които не са подходящи за деца,съдържат сцени с насилие и може да провокират агресия,не се забраняват напълно,излъчват ги в по-късен час,но все пак ги има..!Защо да няма и заведения,които позволяват

  6. Анонимен
    #25

    Каква забрана бе, току що идвам от заведение,вътре се пушеше, от 20 човека двама пушеха, вместо пепелници им даваха чаша с вода.Eдиният от нашите приятели каза, че може и да не пуши, но от заведението му казаха, че няма проблем. Те това сме ние българите винаги е имало простаци и ще си има. Ами 50 години се е пушело в задеденията хайде сега 50 да не пушим.

  7. Анонимен
    #24

    За да няма дискриминация.да се обявят заведения .забранени за непушачи

  8. Анонимен
    #23

    @20 Ako porazsydish, o4evidno 4e delenie NE mozhe i ne trqbva da ima... Taka vsi4ki zavedeniq shte ostanat na nivo pusha4i, ne ti e li qsno zashto, ili da ti obqsnq?

  9. Анонимен
    #22

    № 20, няма как да има такива разделени заведения извън някакъв междинен преходен период. Преди време се е пушело навсякъде - кина, театри, концертни зали, обществени превозни средства и изобщо - където се сетиш. Хората постепенно са еволюирали в представите си за този навик и са започнали да налагат ограничения. Парадоксално на пръв поглед, но точно в обществата, където човешката свобода се цени най-много, ограниченията са най-сурови и обратно - в страните от Третия свят и в тези с авторитарни режими няма почти никакви забрани за пушене. Защо е така - всеки сам може да си отговори.

  10. Анонимен
    #21

    Авторът може да разполага с 'вътрешна' информация, но на мен не ми е известно да се готви закон, който да забранява на пушачите да си пушат по принцип. Ако това се случи, наистина би било нарушение на правата им, защото прекален псхологически или финансов натиск може да има дори по-негативен ефект върху здравето им. Пропагандата обаче е насочена главно срещу по-малдите, които се 'готвят' да тръгнат по този път и да им подейства (доколкото е възможно) възспиращо, понеже освен вредите за здравето, ще трябва да понесат и някакъв емоционален дискомфорт, за да не вредят на околните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.