Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна свиква "обединителен събор", за да създаде своя независима църква

9 коментара
Украйна свиква "обединителен събор", за да създаде своя независима църква

Представители на православната вяра в Украйна се събират на 15 декември (събота) на "обединителен събор", на който трябва да бъде учредена независима от руската религиозна опека Църква. В него няма да вземе участие Църквата, останала вярна на Москва, пише в четвъртък агенция Франс прес.

Този църковен събор трябва да изпълни историческото решение на ползващата се с голям авторитет в православния свят Константинополска патриаршия, която разреши през октомври на Украйна да има своя собствена Църква след 322 години под духовната опека на могъщия си съсед.

Това решение, разбира се, предизвика гнева на Руската православна църква, която го нарече "схизма" и скъса връзките си с Константинопол. Украинската църква, която зависи от Москва, все още има значително влияние и разполага с най-големия брой енории в страната.

На проявата няма да присъства лоялната на Москва Църква, която заклейми планирания в събота "незаконен" събор, в който обаче някои сановници може въпреки всичко да участват. В събора ще участват останалите две формации: Киевската патриаршия, самопровъзгласила се през 1992 г., и малката Украинска автокефална църква.

"В процес сме на изграждане на още един стълб на украинската независимост", който "ни отделя от нашето минало на колонизирана страна и утвърждава националната ни самоличност", заяви със задоволство миналата седмица президентът Петро Порошенко.

Украинските власти смятат този църковен събор, организиран навръх петата годишнина от избухването на безпрецедентната криза между Киев и Москва, за въпрос в областта на "националната сигурност". Порошенко е наричал в миналото лоялната на Русия Църква "заплаха".

През март 2014 г. Русия анексира украинския Кримски полуостров, след като в Киев дойдоха на власт прозападни управници. Последва конфликт в източната проруска сепаратистка част на страната, който отне живота на над 10 000 души, припомня Франс прес.

В края на ноември ситуацията се влоши още повече, когато Русия използва военна сила срещу три украински военни кораба край Крим, обвинявайки ги, че са навлезли незаконно в териториалните ѝ води.

Ако съботният събор доведе в крайна сметка до създаването на украинска независима Църква, тя може да стане една от най-големите в православния свят по брой на вярващите.
Киевската патриаршия казва, че към нея принадлежи най-големият дял от вярващите в Украйна (36 процента според социологическо проучване). Остава несигурна съдбата на верните на Москва енории, над 12 000 на брой, които може да откажат да се присъединят към новата Църква.

Руската православна църква заяви, че се опасява от евентуални действия, силови или съдебни, които да ѝ отнемат контрола върху принадлежащите към нея църкви и манастири в Украйна. Тя обвинява Киев, че оказва натиск върху нейния клир, за да принуди духовниците да се присъединят към новата формация. Полицията извърши обиски в няколко църкви, принадлежащи към Московската патриаршия.

Украинските власти успокояват, че всяка енория ще може свободно да избере дали да се присъедини към новата независима Църква, или не. Те казват, че на всяка цена искат да избегнат "религиозна война" в страната.

Добре осведомен по темата украински източник заяви, че се надява "повечето" вярващи, принадлежащи към Московската патриаршия, да се присъединят в крайна сметка към новата независима Църква.

На съботния събор ще бъде избран и ръководител на новата Църква.

Осемдесет и девет годишният киевски патриарх Филарет бе смятан за фаворит, след като през октомври Вселенската патриаршия в Константинопол отмени решението за отлъчването му от Църквата. Но според последните медийни съобщения той може да не се кандидатира.

Независима от Москва Църква е един от ключовите елементи от предизборната кампания на Порошенко, който се очаква да бъде на църковния събор в събота и който се надява да спечели нов мандат след президентските избори на 31 март догодина.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #9
    Отговор на коментар #8

    Понеже ме мързи да отговарям на пълното ти невежество, ще се скицирам накратко същественото. Това дали Украйна ще има патриарх, екзарх или архиепископ зависи от Вселенската патриаршия. Тази процедура трябваше да се уточни на Критския събор, на който Гундяев не съизволи да домъкне благоутробието си. Никакво съгласие на останалите не е нужно (по канон) - въпросът е отворен. Ще кажа и няколко думи за Украйна. Тя се покръства в самия край на 10-ти век, така че въобще не изчезва през 11-ти, а започва

  2. monitorqe137
    #8
    Отговор на коментар #3

    Кой пръска невежество ? 1. Украйна не може да има патриарх, ако не са съгласни всички 12 православни църкви. 2. Киевска Рус изчезва през 11-ти век, в сегашна Украйна тогава няма никакви славянски държавни образования. По естествен път през 11-ти век възникват много руски княжества, като най-силните от тях имат за центрове Владимир и Суздал, а през 12-13-ти век се налага Московското княжество, което лека-полека става Русия. 3. Названието "Новорусия" е дадено на част от земите на сегашна Украйна (без западна Укр., която е в Полша) след завземане на тези земи - владяни много векове от кримските татари и после от турците.

  3. Entdecken
    #7

    Що се хабите да спорите с руснак-трол?! Той е толкова плосък че дори няма да знае какво да ви отговори въпреки че ако стане дискусия ще изкара още някой долар от началниците си.

  4. Калико Джо
    #6
    Отговор на коментар #2

    Между другото "руси" е другото име на "варягите", т.е. викингите, които са създали тази държава и разбира се са били пагани. По това време Москва не съществува, така че трудно може да претендира за първородство и уникалност за християнството по тези земи. Всичко друго е политика, а не религиозна идентичност.

  5. edin.drug
    #5

    Няма никакво значение, дали Украинската църква ще се предстоятелства от патриарх, екзарх или архиепископ. Важното е, че ще бъде автокефална.

  6. edin.drug
    #4

    Ако руската църква беше църква като църква, а не подразделение на руската тоталитарна държава и тайните й служби, нямаше да има нужда от украинска автокефалия. Но доколкото Путлеристан ползва църквата си за политическа подривна дейност - автокефалията на Украйна става абсолютно наложителна. Не може в една окупирана страна (Източна Украйна и Крим) църковните пастири да проповядват от амвоните лоялност към окупаторите - бидейки на заплата при тях. Това става причина за постоянно изкушение и охладняване към вярата от страна на църковния народ. Бог да помага на патриарх Вартоломей - той се оказа по-храбър от всички европейски политици.

  7. edin.drug
    #3
    Отговор на коментар #2

    Изумително е с какъв авторитетен тон може да се пръска тотално невежество в църковната еклезиология. Украйна ще има свой патриарх, а най-вероятно скоро и Северна Македония ще има свой архиепископ и автокефалия. Юрисдикцията на древната Киевска катедра се е разпростирала върху територията на днешна Украйна, Белорус и части от днешна Полша. Названието Украйна е късно название, въведено поради провинциалните комплекси на замогналата се Московия, която от провинция се превръща в център и държи да фиксира

  8. Димитър Мавров
    #2

    Mедиапул,Не знам на какви идиоти,подписващи се като БТА се осланяте щом под "незавпсима" ще се разбира Църква,която няма да има нито Екзарх,нито Патриарх.Защо не напишете кой се е подписал под това съобщение? Ако не знаете същият е проблема и с Македонската Църква.Украйна като държава съществува даже по-малко време от Македония,а вече някои"идиоти" пишат за повече от 320 г.Ако не знаете "Кивска" Русь е първата руска държава,а "Украина" по руски означава "на края".По абсолютно същият начин Македонците искаха да си припишат 1000 годишна история с честването на 1000 г от създаването на Охридската епархия.

  9. Kitko
    #1

    Дано това светло дело да завърши успешно и да е за добро. Моля се за това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.